5. True Detective (2014 až 2024)
Tento dramatický seriál sa preslávil hlavne vďaka prvej sérii, ktorú mnohí diváci označujú za prakticky dokonalú. V nej si dvoch detektívov zahrali herci Matthew McConaughey a Woody Harrelson. Chémia medzi nimi bola dokonalá, za čo zrejme môže aj fakt, že v skutočnom živote sú najlepší priatelia.
Seriál však zaujal aj svojím veľmi pochmúrnym štýlom, ktorý svojou atmosférou divákom pripomínal filmy ako Sedem či Mlčanie jahniat. Po úspechu prvej série sa True Detective dočkal ďalších dvoch sérii s hereckými esami ako sú Rachel Mcadams či Mahershala Ali.
4. The Wire (2002 až 2008)
Seriál The Wire pri svojom uvedení nezískal žiadne ocenenie a takisto mal len priemerné hodnotenie od divákov. Ako čas pokročil, k seriálu si však našlo cestu čoraz viac divákov, hlavne vďaka realistickému poňatiu vyšetrovania. Diváci tak po prvý raz videli, koľko problémov detektívom narobí byrokracia a politika.
Seriál bez väčších hereckých hviezd dnes sociálni politológovia považujú za dokonalo presnú kópiu fungovania skutočných policajných orgánov.
3. Sherlock (2010 až 2017)
Medzi tie najlepšie kriminálne seriály rozhodne patrí aj tento počin zo stanice BBC. V tomto modernom poňatí si najslávnejšieho detektíva všetkých čias zahral Benedict Cumberbatch. Ten vďaka svojmu excelentnému prevedeniu získal aj pozornosť Hollywoodu, a preto ho dnes poznáme ako Doctora Strangea zo série MCU.
Svojich fanúšikov si však našiel aj jeho verný kolega, Dr. Watson, ktorého stvárnil Martin Freeman. Ten si takisto zahral v sérii MCU, ale tiež aj vo fantasy sérii Petera Jacksona Hobit, v ktorej stvárnil hlavnú postavu. V seriáli Sherlock sa rozoberajú dnes už klasické diela Arthura Conana Doylea a takisto je hlavným Sherlockovým nepriateľom James Moriarty.
2. Sopranovci (1999 až 2007)
Seriál, ktorý odštartoval vlnu tvorby dramatických seriálov. Tým pádom môžeme povedať, že hlavne vďaka Sopranovcom dnes poznáme takmer všetky vyššie uvedené seriály.
Hlavnú postavu mafiána Tonyho Soprana si zahral James Gandolfini. Ten ako vodca talianskej mafie súperí s nielen inými šéfmi, ale takisto so svojim vnútorným strachom, ktorý sa snaží vyriešiť na sedeniach s psychologičkou Jennifer Melfiovou (Lorraine Bracco). Tvorcovia seriálu sa dotýkali množstva citlivých tém, ako sú rodové úlohy v živote mužov a žien, taliansko-americká kultúra či psychické zdravie.
1. Breaking Bad (2008 až 2013)
Mnohí diváci označujú Breaking Bad za vrchol seriálovej tvorby. Seriál má na portáli IMDb neuveriteľné hodnotenie 9,5/10 a na Rotten Tomatoes si tvorcovia vyslúžili hodnotenie až 96 %. Samozrejme, k tomu vo veľkej miere prispeli priam vynikajúce výkony hlavných aktérov, Bryana Cranstona (Walter White) a Aarona Paula (Jesse Pinkman).
Breaking Bad je však najviac zaujímavý svojim štýlom rozprávania príbehu. Scenáristi sa nikam neponáhľali, prerod hlavnej postavy sme sledovali pozorne a od samého začiatku, až po jeho koniec. Takisto sa hlavný tvorca seriálu Vince Gilligan, ktorý stojí aj za tvorbou seriálu Akty X, sústredil hlavne na detaily, ktoré sú v tomto seriálovom hite na tej najvyššej úrovni.
Toto sú podľa kritikov či divákov tie najlepšie kriminálne seriály dneška. Ktorý skvelý seriál tu podľa vás chýba? Odstránili by ste niektorý z tohto zoznamu? Napíšte nám do komentárov.
Mne tam chýba Banshee.Perfektny seriál
Určite tam chýba SHIELD (policajný odznak)