pondelok, 16 decembra, 2024
Reklama

TOP 9 + 1 tých najlepších z najlepších režisérskych debutov, ktoré otriasli Hollywoodom!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.
Reklama

Prvý dojem je naozaj dôležitý. Ak sa objavíte vo svete kinematografie a podarí sa vám priniesť niečo kvalitné, budúcnosť otvorí svoje brány. Pri týchto, dnes už svetoznámych režiséroch, sa odohral presne takýto scenár a dnes sa ich mená objavujú pri najväčších snímkach modernej doby. Okamih pravdy, ktorý trvá približne 120 minút. Stačí nesprávne herecké obsadenie a sen o úspechu sa rozplynie. Aj preto som si dnes vybral TOP 9 + 1 najlepších režisérskych debutov, ktoré otriasli Hollywoodom. Rebríček je zhotovený od tých „najhorších„, až po ten najlepší všetkých čias!

Sam Mendes, Americká krása (1999)

„Asi by som mal byť naštvaný za to, čo sa mi stalo. Ale je ťažké sa hnevať, ked je na svete toľko krásy.“ zdroj: kinomaniak.cz

Film, ktorý dokázal rozplakať samotného Stevena Spielberga. Nie, nerobím si srandu. Sam Mendes jednoducho dokázal zatlačiť aj na to najcitlivejšie miesto. K úspechu mu stačili krivé rodinné vzťahy priemernej americkej rodiny. S tým, že herecké výkony boli naozaj bravúrne. A nie len pri hlavných hercoch, ale aj tých vedľajších. Nechýba emocionálny záver, z ktorého si odnesiete hlboký zážitok a poučenie. Verte mi, že po takomto filme sa na seba budete pozerať bez toho, aby ste niečo povedali.

Reklama

Damien Chazelle, Whiplash (2014)

Whiplash
„Si bezcenný kus hovna, ktorý nemá žiadnych kamarátov.“ zdroj: thenewyorker.com

Ten, kto miluje hudbu a je súčasťou jeho života, by mal poznať toto majstrovské dielo. Celým filmom prúdi neskutočná energia plná zvratov. Tie nás po celý čas udržiavajú v napätí a nedávajú nám dýchať. Až pri tomto mladom pánovi si budete vždy pokladať jednu otázku. Kde sa vôbec nachádza vrchol jeho hudobnej geniality? To určite nevie ani on sám a takú emóciu, ktorú v nás dokáže vyvolať, nevidíme každý jeden deň. Hudobný žáner by sa nemal podceňovať a Chazelle je tomu živým dôkazom. Ukáže nám svoj talent aj v jeho nadchádzajúcom filme? Verím, že áno.

Reklama

Richard Kelly, Donnie Darko (2001)

„Niektorí ľudia sa už narodia s tragédiou v krvi.“ zdroj: streamondemandathome.com

Ako moc je Donnie Darko bláznom? Nech sa jeho hranica nachádza kdekoľvek, zabralo to. Film pobláznil hlavy všetkým naokolo a úspech bol na svete. Režisér Richard Kelly priviedol jeden z najlepších mysterióznych thrillerov všetkých čias. Až mi je ľúto, že som ho stále nevidel. A ešte k tomu sa nachádza v tomto rebríčku? Za posledné roky som však o tomto filme počul len chválu a takýto režisérsky debut sa tu jednoducho musel nachádzať. Donnie Darko je predsa len „obyčajný chlapec“, ktorého halucináciám nebudeš rozumieť ani ty…

Neill Blomkamp, District 9 (2009)

„Všetko nezvyčajné, čo uvidíte je považované za mimozemšťana.“ zdroj: wall.alphacoders.com

Obdivuhodný talent a je len otázkou času, kedy sa opäť dočkáme kvalitného sci-fi v jeho podaní. Multi-žánrové dielo s prvkami dokumentárneho filmu. Nie každému to padne, ale takéto niečo by mohlo byť výnimkou. Sharlto Copley, taktiež vo svojom debute herca, kvalitne stvárnil zaujímavý a nevídaný charakter. Podarilo sa zaujať akciou a určite kvalitne spracovaným príbehom. Vo filme sa nachádza veľký počet akčných a dramatických pasáží, ktoré vás svojím spracovaním pohltia priamo do filmu. Fanúšik mimozemskej vlády na našej chorej planéte si určite príde na svoje. Celé to uzatvárajú 4 oscarové nominácie na Cenu Akadémie (najlepší film, adaptovaný scenár, strih a vizuálne efekty).

Reklama

Quentin Tarantino, Gauneri (1992)

„Pán Brown, to je skoro ako pán hovno.“ „Pán Pinkie, to znie ako pán riťopich.“ zdroj: hollywoodreporter

Veľa mŕtvol, ešte viac krvi. Tarantino našiel svoj štýl hneď pri prvom filme, za ktorý si odniesol cenu kritikov na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Tento geniálny filmový výtvor s kultovým statusom aj napriek tomu nepozná veľa ľudí, čo nie je vôbec prekvapujúce. Film je starší a dnešný svet sa k nemu dokope len ťažko. No aj tak si myslím, že takýto prepracovaný scenár a kvalitne prevedené dialógy nenájdete nikde inde ako u tohto tvorcu. Nezabudnuteľná gangsterka s hviezdnym obsadením, kde nechýba ani obrovský počet nadávok a hlášok, ktoré sa určite oplatia vidieť.

Reklama

Patty Jenkins, Monštrum (2003)

patty jenking monstrum charlize theron
Charlize Theron radikálne zmenila svoj vzhľad kvôli filmu; Zdroj: nytimes.com
Netreba zabúdať ani na nežné pohlavie, ktoré si uchmatlo zaslúžený stred. Niekedy je až podivuhodné, ako sa herci dokážu vžiť do svojej úlohy. Živým dôkazom je herečka Charlize Theron, ktorá si za svoj talent odniesla aj Cenu Akadémie za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. Vidíme realistický portrét ženy, s ktorou sa život nemaznal a dostala sa na cestu, z ktorej nebolo úniku. Niečo tak depresívne kvalitné ste už dlho nevideli. Celým filmom sa taktiež prelína neuveriteľne „nechutná“ hudba, ktorá v režisérskom debute Patty Jekins doladila všetko potrebné. Hranice morálky boli prekonané a dokonalosť si odniesla svoje ovocie. Pri tomto počine určite zaslúžene!

Christopher Nolan, Following (1999)

„Začalo to sledovaním…“ zdroj: screenrant

Sám si napísal scenár, poskladal hudbu a dielo zrežíroval. Keď to v sebe máte, stačí vám na to aj lacný interiér a čiernobiela kamera. Chronológia záberov predčila všetky očakávania a mladému géniovi sa otvorili brány do Hollywoodu. Hlavná postava filmu je psychicky nestabilná a na konci celého predstavenia sa divák stáva oklamaným. Napínavé dielo s tajomným logom Batmana, kde až v samotnom závere do seba všetko zapadne. A nemôžem povedať, že som ani raz nebol prekvapený. Nolan si jednoducho od začiatku svojej éry drží vysokú úroveň, ktorú spĺňa až dodnes.

John Krasinski, Tiché miesto (2018)

pokračovanie filmu tiché miesto
Zdroj: nytimes.com

K naplneniu očakávaní publika nepotrebujete veľa slov. Tento film je tomu príkladom a ukázal nám, že aj bez zbytočných konverzácií môžete do sveta priniesť kvalitný film. Tento sa ešte k tomu nachádza v kategórii horor, takže tu máme parádnu kombináciu plnú napätia. Tvorca už síce má na svojom konte jeden film, no práve tento je celosvetovo nazývaný jeho režisérskym debutom. Spoločne s manželkou (Emily Blunt) nám ponúkli skromne vyzerajúci film, ktorý dokáže diváka dokonalým spôsobom vtiahnuť do deja. Ale upozorňujem! Tento počin naložený monštrami nedokáže osloviť každého. Na ktorej strane sa nachádzaš ty?

Jordan Peele, Uteč (2017)

„Nie sme rasisti. Povedala by som ti to. A nikdy by som ťa sem nezobrala.“ zdroj: space.ca

Pri hororoch ešte chvíľu pobudneme. V rebríčku sa totižto musel objaviť aj tento výtvor, ktorý sa stal jedným z najväčších prekvapení minulého roka. Prichystajte sa na poriadne čudnú atmosféru i trochu satiry, navyše v sebe film skrýva aj tajomnosť a mysterióznosť. Okrem toho treba podotknúť bravúrne vystupňované napätie a originálnu zápletku, na ktorej konci nás prekvapí nečakané rozuzlenie. Film Uteč sa môže zapísať na zoznam moderných hororov, ktoré by si určite zaslúžili vlastný pomník s názvom filmu a menom režiséra. Je však vysoko pravdepodobné, že po prvom zhliadnutí filmu nebudete rozumieť. Pri takýchto filmoch platí pravidlo, že druhé pozretie môže pôsobiť lepšie ako to prvé.  

Reklama

Frank Darabont, Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

„Nádej je dobrá vec. Tá najlepšia zo všetkých a dobrá vec nikdy neumrie.“ zdroj: definition.org

Najlepší z najlepších! Jednoznačné áno, ktoré platí pre tento film. Určite nebudem sám, kto si toto majstrovské dielo pozrel už niekoľkokrát, a do konca života sa tento počet určite zvýši. Nádherné spracovanie výborného románu od spisovateľa Stephena Kinga. Pravdepodobne najkrajší film o priateľstve, nádeji a túžbe po živote. Filozofia filmu funguje ako šachy, kde sa každá figúrka nachádza na tom správnom mieste. Treba si však vždy premyslieť každý jeden krok a tento klenot kinematografie to dokázal.

Hercom niet čo vytknúť a duo Freeman – Robbins sa v mojich očiach stalo jedným z najlepších v histórii. Film je geniálny aj z citovej stránky, kedy na diváka dokáže zatlačiť a vyvolať v ňom emócie. Bavila ma každá jedna sekunda a po dlhých rokoch som sa naučil aj názov filmu. Jedným slovom nádhera. Na konci príbehu taktiež pochopíte pointu, ktorú sa nám film snažil po celý čas predať.

To by bolo z dnešných debutov všetko a určite sa tu už budúci týždeň stretneme pri TOP 9 + 1 najlepších z najlepších, no zatiaľ nebudem prezrádzať o čom bude ďalší článok so série (to neviem ešte ani ja sám). V tomto ste si mohli všimnúť tie najlepšie režisérske debuty, ktoré upútali snáď každého. Síce som v článku použil viacero expresívnych výrazov a viet, ale o tom to celé je. Vydať zo seba emóciu, ktorá v sebe neskrýva len odborné prvky filmu, ale aj nefalšovaný pocit. To sa týmto filmom určite podarilo, a preto je ich miesto zaslúžené. Našli ste medzi nimi aj svojho obľúbenca? Ak áno, určite nám to nezabudnite napísať do komentára. To je zatiaľ všetko, vidíme sa nabudúce.

Reklama
Reklama
ZDROJcsfd

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Chudáci ako Orson Welles aleboJohn Huston sa otáčajú v hrobe. Hlavne, keď sa do rebríčku dostali filmy, ktoré nie sú debuty. Treba si občas spraviť research, chlapci a dievčatá.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama