3. Michelle Yeoh
Oscarom ocenená herečka Michelle Yeoh zažila raketovo vzostup vďaka filmu James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997). Tento akčný triler zo série James Bond (1962 až 2021) v kinách presahoval tržby nad 340 miliónov dolárov a presne práve takýto kasový úspech Michelle Yeoh potrebovala. V roku 2000 si totiž zahrala vo filme Tiger a drak a v roku 2005 zase vo filme Gejša.
Michelle Yeoh má na svojom konte mnoho skvelých filmov, no za jej najväčší kariérny úspech možno považovať extravagantnú drámu Všetko, všade, naraz (2022). Vďaka svojmu hereckému výkonu v tomto filme totiž získala Oscara a stala sa tak jednou z mála ázijských herečiek, ktoré túto métu dosiahli. Tou ďalšou métou by pre ňu mohol predstavovať film Avatar 3 (2025) režiséra Jamesa Camerona.
2. Bruce Lee
View this post on InstagramReklama
Kde by bol svet akčných a hlavne bojových filmov bez Brucea Leeho? Na to, našťastie, odpoveď nepotrebujeme. Ešte ako malý chlapec sa Bruce zaujímal o vtedy ešte málo známe bojové umenie kung-fu. Sám ho potom doviedol do dokonalosti, mnoho úderov si sám pomenoval a v podstate toto umenie doviedol k jeho terajšej sláve. Vďaka tomu, že sa stal majstrom tohto umenia si pomaličky razil cestu do Hollywoodu. Hral len malé úlohy, ale začínal si získavať priazeň veľkých hercov, akými boli Steve McQueen a James Coburn (Sedem statočných).
Vďaka takýmto skvelým kontaktom sa tak dostal k titulnej postave v najväčšom filme svojej kariéry s názvom Cesta draka (1972) a k jeho pokračovaniu Drak prichádza (1973). Bohužiaľ v tom istom roku aj zomrel.
Raz filmovému štábu povedal, že mu je zle a ide ľahnúť, no už sa nezobudil. Príčina jeho smrti nie je dodnes známa, avšak dohady vravia, že to spôsobilo krvácanie do mozgu či zlyhanie srdca. Bruce Lee sa však aj behom svojho krátkeho života stal obrovskou legendou nielen akčného žánru.
1. Jackie Chan
Tým, že je Jackie Chan na prvej priečke nechceme naznačiť to, že by bol najlepším hercom. Tým najznámejším spomedzi ázijských tvorcov je však určite.
Jackie mal byť nástupcom Brucea Leeho, lenže jeho štýl vážneho a drsného chlapíka mu vôbec nesedel. Skôr sa začal sústrediť na postavu akčného hrdinu s komickými prvkami a práve týmto spôsobom u divákov zabodoval. Prvým obrovským úspechom bola variácia na Indiana Jonesa s názvom Božská relikvia (1986). Film o bláznivom hľadačovi pokladov divákov extrémne pobavil.
V Hollywoode to Jackie nemal spočiatku ľahké. Film Rachot v Bronxe (1995) neponúkol divákom to, čo sľuboval. Prvým obrovským úspechom v Hollywoode bola pre Jackieho Chana akčná komédia Križovatka smrti (1998). V nej Chan exceloval po boku komika Chrisa Tuckera. Preto neváhal a prijal ponuku hrať v ďalšej akčnej komédii, tentokrát z prostredia divokého západu – Vtedy na východe (2000). Odvtedy sa Jackie Chan stal v Hollywoode známym a obdivovaným.
Nie všetky jeho filmy sú kritikmi či divákmi kladne prijaté, no v každom z nich sa snaží podať čo najlepší možný výkon. Za svoju dlhú kariéru získal množstvo cien, hlavne Hong-Kong Film Awards, ale takisto aj čestného Oscara, ktorý mu bol udelený v roku 2017.