sobota, 14 decembra, 2024
Reklama

Najstaršia žiarovka svieti už vyše 120 rokov. Je dôkazom multi-miliardovej konšpiračnej teórie

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Najstaršia žiarovka na svete má vyše 120 rokov

Ako je to možné, že žiarovky v domácnosti sa kazia každú chvíľu, no táto svieti už od roku 1901 a stále funguje? Je to záhada, ktorú sprevádza množstvo teórií. Ako píše The Purple Orchird, najstaršia žiarovka na svete má vek už vyše 120 rokov, čím sa zaradila medzi lokálne legendy a ročne priláka pomerne veľké množstvo turistov. V tomto článku sa dočítate o zaujímavostiach sprevádzajúcich túto „nekonečnú“ žiarovku a dozviete sa aj to, ako je Centennial Light Bulb trvácnym dôkazom najväčšej konšpiračnej teórie v histórii.

Žiarovka už od začiatku 20. storočia svieti v hasičskej stanici Livermore-Pleasanton v americkej Kalifornii, kúsok od San Francisca. Dennis Bernal, majiteľ lokálnej energetickej spoločnosti na prelome storočí, ju hasičom daroval v roku 1901. Spočiatku nikto neočakával, že sa z nej stane najznámejšia žiarovka na svete, jednoducho dodávala potrebné svetlo pracovníkom na hasičskej stanici.

Reklama

Jej výnimočnosť si médiá začali všímať v 70. rokoch. Ľudí uchvátila myšlienka, že istá žiarovka svieti nepretržite už celé desaťročia, a preto sa v roku 1972 dostala aj do Guinnesovej knihy svetových rekordov. Odvtedy až dodnes je rekordérom bez konkurencie, pričom 4-wattová žiarovka každým rokom dokazuje skutočný dôvod, prečo tie v našich domácnostiach nikdy nevydržia tak dlho.

Reklama

Plánované pokazenie alebo prečo veci nevydržia tak ako kedysi

Najstaršia fungujúca žiarovka na svete Centennial je viac než len jednoduchým zariadením zo skla, kovu a žiarivého filamentu pod prúdom. Je totiž pripomienkou teórie (nakoniec potvrdená ako pravdivá), ktorú vo svojom videu pokryl kanál Veritasium. Ide o príbeh kartelu, ktorý sa rozhodol zámerne vyrábať horšie žiarovky, aby ich predával viac.

V ideálnom svete by technologické spoločnosti neustále pracovali na tom, aby ich výrobky (nielen žiarovky) boli čo najkvalitnejšie a vydržali nám tak čo najdlhšie. V tomto utopickom scenári ale dochádza ku ekonomickému problému. Ak by firma mala v ponuke len žiarovky, ktoré vydržia 100 rokov, spočiatku by sa im veľmi darilo. Každý by si takú chcel kúpiť. Z dlhodobého hľadiska by však postupom času každý takúto žiarovku vlastnil a nikto by nemal za potrebu kupovať ďalšie. Jednoducho by už nemal kto kupovať nové žiarovky a firma by prišla o všetkých zákazníkov.

Reklama
ziarovka
Zdroj: By Rjaerial – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94821149

Notorický Phoebus kartel

Aj preto sa v švajčiarskej Ženeve v roku 1924 uskutočnilo tajné stretnutie vedení všetkých svetových lídrov vo výrobe žiaroviek. Prítomné boli spoločnosti ako Philips, International General Electric, Tokyo Electric, OSRAM, AEI a ďalšie, ktoré spoločne založili kartel Phoebus. Vzájomne sa dohodli, že budú obmedzovať životnosť svojich žiaroviek na 1000 hodín, aby navýšili predaje. A čo ak chcela firma predávať dlhšie trvajúce žiarovky? Jednoducho im kartel uložil pokutu. O týchto pokutách aj dodnes existujú dokumenty a účtovné dôkazy, ktoré dopomohli k potvrdeniu tohto príbehu – kedysi len teórie.

Reklama

Táto praktika sa dnes nazýva plánované zastarávanie (planned obsolescence). Vo väčšine krajín sveta je zakázané, aby výrobca zámerne zhoršoval svoj produkt za účelom skoršieho pokazenia, čím by bol konzument donútený zakúpiť ďalší výrobok. Avšak vždy sa dajú nájsť spôsoby, ako obísť zákon.

Či už softvérovými obmedzeniami alebo nesprávne fungujúcimi batériami, aj spoločnosti ako Apple sa stále pokúšajú o podobné praktiky ako notorický „žiarovkový kartel“. V lepších prípadoch to skončí hromadnou žalobou konzumentov, ako napríklad v kauze s iPod batériami v roku 2003 či problému Batterygate z roku 2020. V oboch situáciách musela technologická spoločnosť zaplatiť stovky miliónov dolárov na pokutách a odškodnom.

View this post on Instagram

Reklama

A post shared by The Verge (@verge)

„Svitá“ na lepšie časy

Ako vo svojom videu uvádza Veritasium, žiarovky počas 20. storočia napredovali len malými krôčikmi a zákazníci dlhodobo nevideli zlepšenia v ich používaní, energetickej spotrebe či životnosti. Situácia sa zlepšila na prelome storočí, keď sa na trhu objavili fluorescenčné žiarivky a trubice.

V dnešnej dobe sme o krok napred, keďže sú stále viac rozšírené LED žiarovky. Tie používajú len 10 % elektrickej energie a vydržia o 10 až 50-krát dlhšie ako tie klasické s filamentom. Je teda možné, že niektoré z nich budete meniť len raz za život. Po 120 rokoch sme sa tak konečne dostali tam, kde sme už raz boli a môžeme za to byť vďační aj malej, nestarnúcej žiarovke v americkej hasičskej stanici. Tá nám totiž vždy pripomínala, čo je technologicky možné.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama