Predstavovať vám Pána Prsteňov určite nemusíme. Ide o jednu z najznámejších filmových trilógii, ktorá mala ako oscarový, tak aj komerčný úspech. Posledný diel s podtitulom Návrat kráľa sa dokonca zapísal do dejín kinematografie, pretože tvorcovia zaň získali až 11 Oscarov. Dnes už celú túto sériu považujeme za nesmierne kultovú, a to si tvorcovia určite zaslúžia. Lenže ani fenomenálny Peter Jackson nie je bezchybný a v jeho klasike sme našli aj nejaké tie chyby, ktoré nám akosi unikli. Toto sú nedostatky vo filmoch Pán Prsteňov, ktoré zrejme doteraz naschvál prehliadame.
1. Prečo sa orly objavili až v poslednej časti?
Asi by vás naštvalo, ak by ste sa dozvedeli, že ste sa mohli zviezť na obrovskom orlovi, keď ste celú dlhočiznú trasu prešli pešo. No tak nejak sa museli cítiť Frodo a Sam, keď videli Gandalfa priletieť na orlovi v poslednej časti príbehu.
Prečo sa orly a ich schopnosti nevyužili hneď na začiatku? Táto otázka trápi filmových fanúšikov už nejaký ten rok, každopádne odpovede sú rôzne. Sauronovo oko prehliadlo dvoch malých hobitov, ale zrejme by si všimlo obrovského orla. Na druhej strane, za pokus by to určite stálo, a preto to považujeme za chybu v príbehu.
2. Prečo sa armáda Rohanu nepriateľom vopred ohlasuje?
Tvorcovia robia vo filmoch mnohé chyby úmyselne, a to len kvôli dramatickému efektu. A jednou z týchto chýb je aj to, že armáda Rohanu vždy vopred ohlási svoj príchod na bojisko. K čomu to je dobré? Vždy, keď to urobia, sa armáda ohyzdov dokáže zoradiť a sú tak ťažším súperom. Ale musíme uznať, to trúbenie do rohu znie úžasne.
3. Saruman sa vzdal príliš ľahko
V prvých dvoch dieloch bol okrem Saurona hlavným nepriateľom Saruman. Nebezpečný a mocný čarodejník, ktorý dokázal Spoločenstvu prsteňa poriadne znepríjemniť ich „túru“.
V druhej časti pošle tisícky ohyzdov, aby raz a navždy skončili vek ľudí. O pár minút nato ho však prekvapia Enti, obrovské stromy, ktoré sa na Sarumana naštvú za to, čo urobil ich druhu. Stačí pár kameňov, prelomenie hrádze a Isengard má zrazu problém. Saruman sa len skrýva alebo zo svojho „balkóna“ pozoruje, čo sa vlastne deje. Nemohol by urobiť viac? Napríklad poslať na Entov nejaké kúzlo alebo vymyslieť čosi iné? Vzhľadom na to, že v prvej časti poslal cez stovky či tisícky kilometrov lavínu na svojich nepriateľov, je zvláštne, že v tejto chvíli sa na nič nezmohol. Vzdal sa trochu ľahko.
4. Ako sa Éowyn dokázala tak dlho maskovať za muža?
Odvážna, krásna a taktiež nebezpečná Éowyn dokázala ako jediná poraziť Černokňažného kráľa Angmaru. A dôvod? Pretože nie je muž. Žiadny muž ho totiž poraziť nedokáže. Keď sa však Éowyn prihlásila do boja, jej otec, kráľ Theoden, ju odmietol. Zrejme kvôli jej bezpečnosti. Éowyn však jeho rozkaz neposlúcha a vydáva sa na boj proti obrovskej presile.
Nie je však logické, aby sa toľké dni dokázala maskovať za muža medzi toľkými ľuďmi. Predsa mala na sebe len prilbu, ktorá všetko určite nezakryje. Taktiež, čo robila, keď sa chcela najesť, umyť alebo len napiť? S prilbou, ktorú by na sebe musela mať neustále, by to nešlo.
5. Gandalf šetrí svoje magické schopnosti
Fakt, že Gandalf čaruje príliš málo, patrí medzi najväčšie nedostatky vo filmoch Pán Prsteňov. Nie je to však typický čarodejník, akým je napríklad Dumbledore v sérii Harry Potter. Sám Tolkien priznal, že Gandalf je skôr takým dobrým anjelom, nie vyslovene mocným čarodejníkom. Jeho magická sila má svoje rezervy, aj preto ho častejšie vidíme bojovať s palicou, ako s ňou čarovať.
6. Glumov zlý plán nedáva zmysel
Bez Gluma by to nešlo. Práve on totiž zaviedol Froda a Sama až k Hore osudu. On sám je však závislý od moci prsteňa, preto nechce, aby ho hobiti zničili. Jeho plán je nasledovný: vlákať už osamoteného Froda do jaskyne Oduly, obrovského pavúka. Glum počíta s tým, že Odula Froda zje a on sa potom nepozorovane vkradne do jej brlohu a z Frodových zostatkov vezme prsteň. Čo sa však stane, keď Odula zje celého Froda a prsteň tak zostane v nej? Dokázal by sa Glum proti nej pustiť kvôli prsteňu? Vieme, ako to napokon s Glumom dopadlo, takže jeho plán by sme ani plánom radšej nenazvali.
7. Výhrada Georgea R. R. Martina
Sám autor knižnej predlohy seriálu Game of Thrones (Hra o tróny) je veľkým fanúšikom Tolkienovej trilógie. Sám sa ňou určite pri tvorbe inšpiroval, ako aj mnoho ďalších autorov. Každopádne by mu ale dal jednu otázku ohľadom Aragornovho vládnutia. Na konci svojho trojdielneho románu Tolkien uviedol, že Aragorn vládol dobre a múdro celých 500 rokov. Nespomína v tom však žiadne podrobnosti. George R. R. Martin zo svojich románov vie, že dokonalá vláda neexistuje, preto by sa legendárneho Tolkiena spýtal toto:
„Čo to znamená vládnuť múdro a dobre? Čo daňová politika? Ako fungovala ekonomika? A čo ohyzdi? Na konci tretej časti ich stále bolo veľa. Riešil to Aragorn genocídou? Alebo sa pokúsil ich vzdelávať a zaradiť do systému?“
Toto by zrejme mohlo napadnúť iba Martina, ale, samozrejme, niečo na tom je.
8. Elfovia kašlú na celú Stredozem
Elfovia majú tú výhodu, že pokiaľ sa nenechajú zabiť, prežijú kohokoľvek a dvakrát prežili už aj Saurona. Zrejme preto sa nehrnú do boja voči nemu a jeho armáde. Síce Aragorn, Gimli a Gandalf majú vo svojich radoch úžasného Legolasa a pár lukostrelcov, ale to je všetko.
Táto téma neúčasti elfov v boji takisto patrí medzi veľké nedostatky vo filmoch Pán Prsteňov. Dôvodom by však mohlo byť to, že v minulosti vždy bojovali po boku ľudí a kvôli tomu prišiel Elrond o mnohých členov svojej veľkej rodiny.
Tak čo, spozorovali ste niektorý z týchto nedostatkov pri pozeraní filmov Pán Prsteňov? Vadia vám, alebo ste schopní ich prehliadnuť? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroj: ranker.com
Keby autor cital knihu tak ma na vsetko odpoved. Aj na to ze ohizdom bolo vyclenene urcite uzemie okolo jazera (nazov si rychlo nespomeniem) a tam zili. Elfovia uz boli bud mrtvi alebo uz boli na ceste do Valinoru kde mohli ist len Elrondovi potomkovia (plus par vynimiek)… atd..vseeetko je v knihe mily autor🥲
Armáda Rohan sa predsa musela nabuffovať pred bojom, preto trúbili.
Irelevantný článok, úplná zbytočnosť.
Taký zlý článok, množstvo vecí je vysvetlenych, napr. ohlasovanie pred bitkou je bežná vec, navyše Sauron o pochodujúcich rohirov vedel. Autor sa ukázal ako amatér.
1. Existuje milión dôvodov prečo orly nemohli odniesť Froda (ovplyvnil by ich prsteň, bolo by to nápadné, nie sú taxík…)
2. Trúbenie na roh pri začiatku bitky je normálna praktika a robí to prakticky každý (minimálne v Stredozemi). Je to dobré napr. Na zdvihnutue morálky u vojakov
3. Saruman sa ani náhodou nevzdal ľahko. V knižnej i filmovej verzii pokračoval v manipulovaní a v knihe neskôr obsadil Kraj. Neskôr mu jeho plány prekazil Grima, a s tým už veľa nenarobil.
4. V prvom rade Théoden nie je Éowynin otec, ale strýko. Čo sa „nedostatku“ týka som si istá, že všetci vojaci mali o dosť väčšie problémy ako zisťovať či je každý z nich muž.
5. Na tento bod si autor odpovedal sám.
6. Golumov plán dáva zmysel, keďže plánoval prehľadať nestráviteľné zvyšky, ktoré pavúk vyvrhne.
7. To je niečo po príbehu a tak nie je potrebné to riešiť. Ale stále sa dajú prečítať dodatky a čo-to si zistiť.
8. Elfovia bránili vlastné kráľovstvá a odchádzali zo Stredozeme. No nikto netvrdí, že to nie je pomerne sebecký národ. To je tak trochu pointa.
Rohirov. Pardon preklep
Sauron viedol bitky po celej stredozemi a prave v nich bojovali Elfovia. Jackson to simbolizuje v bitke o Helmov Zlab v ktorom v kniznej predlohe Elfovia nebojuju…
Aragorn sa dozil cca 200 rokov. Uz pri porazke Saurona mal cca cez 80 rokov. A vladol cca 120.
Pavuci vyvhrhuju neztravene ostatky. A okrem toho Glum sa so Shelobom poznal.
Gandalf mal od Valar zakazane pouzivat celu svoju moc. Inak bol silny cca ako sam Sauron.
Eowyn neviem ako zila pocas pochodu vojska takze kludne sa mohla niekde schovavat…
Orlov riesit nebudem, kebo uz neviem ake zakonitosti k nim su
Saruman sa nevzdal uvezniliho a potom usiel do Hobbitina co je v knihe zname ako vyhananie z kraja. Vzal zo sebou cca 60 Orkov a pustosil kraj ked sa Frodo vratil. Tak bojoval az nakoniec Sarumana zabil.
A co sa tyka Rohorov je to ich zvyk. Ohlasit sa ale to uz potom pochoduju priamo do bitky, takze nepriatelovy to nepomoze. Aj elfovia pocas bitiek v prvom veku ohlasovali svoje utoky v bitkach proti Morgothovi. A ak ma pamat neklame tak este aj Valar to robili pred prvym vekom.
Orly maju vlastné kráľovstvo, vlastného kráľa orlov a aj vlastné zákony. Myšlienka toho, že všetci z Fellowshipu mohli celú dobu preletieť do Mordoru (alebo aj niekde po blízku) je úplne stupidna. Ako bolo už písané, Sauron by si ich dávno všimol. Neprešli by ani cez hranice a leteli by za nimi Nazgulovia na Fellbeasts. A i keby si ich nevšimol (čo je veľmi nepravdepodobná vec), tak by sa určite o nich dozvedel od Orcov, zvedov, Sarumana, ľudských klebiet, a aj od ľudí. Na strane Saurona boli aj ľudia, čo znamená, že mohol mať celú dobu ľudských zvedov či už v Gondore tak aj v Rohane.