Použil Netflix dokument neeticky AI?
Zobrazovania skutočných zločinov sú stále prvkom, ktoré lákajú k obrazovkám (či podcastom) stále veľké množstvo divákov. Tvorcovia obsahu sa idú pretrhať, aby udalosti predstavili s čo najväčšou autenticitou, na čo teraz začali využívať aj umelú inteligenciu. Engadget informuje, ku kontroverznému kroku vo svojej novinke pristúpil aj Netflix.
Pred necelým týždňom sa na službe objavil dokument s názvom What Jennifer Did?. Hovorí príbeh 28 ročnej Jennifer Pan, ktorá v roku 2014 zavolala na tiesňovú linku so správou, že jej boli rodičia zastrelení. Prípad vyvolal veľký rozruch a vyšetrovanie kriminalistov začalo ukazovať stopy práve k dcére zavraždených. Na konci dokumentu sme sa dozvedeli, že Jennifer je aktuálne vo väzení, avšak čaká na opätovné otvorenie svojho prípadu a opakovaný súd.
Upravili fotografie odsúdenej osoby?
Dokument predstavuje skutočné udalosti a tvorcovia pri rozprávaní príbehu vo veľkom využívajú aj autentické obrazové záznamy a videá Tu si však diváci a po novom tiež analytici všimli, že viaceré fotografie vyzerajú ako upravené umelou inteligenciou. Predmety na nich majú zvláštne okraje a časti tiel nevyzerajú prirodzene.
Najlepšie to je vidieť na obrázku Pam, kde vyzerá, akoby jej chýbala časť líca. Nesedí na ňom ani jej ľavá ruka, prsty rozhodne nevyzerajú prirodzene a ukazovák a prostredník sú príliš ďaleko od seba. Preto bol aj samotný Netflix oslovený, aby poskytol komentár, gigant zatiaľ na požiadavku nereagoval.
Netflix has been accused of using AI-manipulated images in the true crime documentary What Jennifer Did.https://t.co/RcXumxH8D5
— PetaPixel (@petapixel) April 15, 2024
Psychológovia volajú po prísnejších zákonoch
Portál PetaPixel poukazuje na to, že môže ísť o skutočnú fotografiu, ktorá bola len upravená AI. Avšak akékoľvek upravovanie obrazov pre osobu, ktorej prípad má byť znovu otvorený, je viac ako problematický. Pred týmto varujú aj samotní psychológovia.
Pre CBS sa vyjadrila odborníčka Karen H., že podobné dokumenty sú znepokojujúcou novou praktikou, kde filmári využívajú umelo generovaný násilný obsah, aby nasýtili konzum a lačnosť publika. Tento fakt ešte viac posilňuje práve využitie obrázkov, ktoré vytvorila umelá inteligencia. Preto sa opätovne odvolávajú na súdy a regulátorov, aby prehodnocovali zákony ohľadom využitia AI.
Myslíte si aj vy, že je neetické, že Netflix dokument využil AI na úpravu obrázkov osoby odsúdenej za vraždu? Môže to podľa vás ovplyvniť jej proces? Videli ste tento skutočný kriminálny film? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroje: engadget.com; petapixel.com; cbs.com