Nezameniteľné tokeny, známe celosvetovo pod skratkou NFT (non-fungible token), dosiahli presne to, čo mnohí predpokladali. Z digitálnych tokenov v podobe obrázkov, za ktoré kedysi platili celebrity a naivní investori milióny eur, sú dnes bezcenné JPGčka, informuje Forbes Australia.
Skepticizmus bol na mieste
Keď sa NFT dostali na svoj vrchol, mnohí nedokázali pochopiť, čo vlastne stojí za ich obrovskou hodnotou a za množstvo peňazí, za ktoré sa predávali. Ako píše Crypto.com, najdrahšie z nich sa podarilo predať za desiatky miliónov eur a jediným dôvodom ich hodnoty bol, zdá sa, obrovský boom a ošiaľ – nie ich skutočná hodnota.
To potvrdil aj vývoj trhu, keďže dnes až 95 % NFT stratilo svoju hodnotu a kým za niektoré bolo možné kúpiť si vilu, dnes za ne človek nedostane ani pivnicu v Bratislave. Práve tak dopadli najmä NFT Bored Ape, teda digitálne ilustrácie opíc, ktoré sa veľmi rýchlo stali ikonou tejto netradičnej technológie. Bohužiaľ, ako rýchlo sa vyšplhali na vrchol, tak rýchlo aj padli.
Spevák Justin Bieber napríklad zaplatil za takýto token až 1,3 milióna amerických dolárov, avšak dnes má hodnotu len menej ako 60 000 dolárov. Ako píše dappGambl, podobne dopadli aj mnohé iné „nezameniteľné“ tokeny, keďže ich týždňová obchodovaná hodnota predstavovala v júli už len 80 miliónov dolárov – to sú len 3 % v porovnaní s vrcholom, ktorý sa podarilo dosiahnuť v auguste roku 2021.
Väčšina je totálne bezcenná
Nízka hodnota je však stále lepšia, než žiadna. Ako totiž ďalej dodáva dappGambl, zo 73 257 kolekcií NFT má nulovú hodnotu až 69 795, teda štatisticky má približne 95 % ľudí vlastniacich NFT vo svojich kolekciách veľkú nulu. Do NFT pritom investovalo peniaze až 23 miliónov ľudí.
Nepomáha ani fakt, že dopyt je po NFT príliš nízky a ponuka priam gigantická. V prospech NFT nehovorí ani ich prekvapivý dopad na životné prostredie – ako všetky digitálne technológie, vrátane kryptomien, aj NFT vyžadovali veľké množstvo elektrickej energie a to až takmer 28 GWh, čo je porovnateľné s produkciou cez 16 000 ton ekvivalentu CO2 (podľa typu energetických zdrojov).
Intenzívny pád hodnoty podľa odborníkov ešte neznamená, že NFT úplne zaniknú a tvrdia, že i keď ich reputácii obrovský boom neprospel a čoskoro môžeme očakávať ich vývoj k niečomu, čo je skutočne užitočné a dostupnejšie. Trh sa totiž môže nakoniec ustáliť a rovnako tak aj ceny samotných tokenov.
Zdroj: Forbes Australia, dappGambl