Nioh 2 RECENZIA
Hra Nioh 2 sa mi podarila dokončiť po 60 hodinách hrania. Behom celej hry som zomrel 384 krát a ani jedna smrť ma neprinútila hru vypnúť. Ako milovník From Software hier a taktiež japonskej kultúry som bol z Nioh 2 počas celého hrania priam nadšený. Čo všetko mi táto hra ponúkla?
Nioh 2 buduje na skvelých základoch, ale nezabúda pridať aj niečo nové
Originálne Nioh bola skvelá hra. Keďže vyšla v období, kedy takmer každý mesiac vyšla nová kópia Dark Souls, mal som prv pocit, že hra nebude ničím iná. Bol som milo prekvapený. Nioh malo množstvo vlastných prepracovaných mechaník a súbojový systém sa nedal porovnávať s Dark Souls ani Bloodborne. Išlo o niečo vlastné a nové.
Team Ninja nie sú žiadni nováčikovia v tomto žánri. Medzi ich predošlé dielo patrí napríklad Ninja Gaiden séria. Tá je známa vysokou obtiažnosťou, ale aj prepracovanými kombami a súbojmi. Nioh je ale oveľa hlbšie a pracuje aj s RPG prvkami. Týmto chcem povedať, že Team Ninja vylepšoval prvky z prvej hry a to viedlo ku vytvoreniu Nioh 2.
Vie Nioh 2 ponúknuť aj niečo nové?
Nepochybne áno! Nioh 2 nie je iba upravené Nioh. Skvelým príkladom je pridaná mechanika Burst Counter, ktorá je rovnako užitočná ako nebezpečná. V skratke ide o protiútok, ktorý funguje na tie najsilnejšie útoky vašich nepriateľov. To znamená, že ak Burst Counter zle načasujeme, poriadne to oľutujeme.
Ďalšou skvelou novinkou sú Soul Cores. Po zabití démonov známych ako Yokai je šanca, že dostaneme ich Soul Core. Ten si v jednom z menu pridáme na nášho Guardian Spirit a môžeme používať rovnaký útok, aký mal démon z ktorého sme Souls Core dostali. Druhov Yokaiov je veľmi veľa a každý ma unikátny dizajn. Team Ninja sa skutočne pohrali s ich navrhovaním a animovaním a za to si zaslúžia iba chválu.
“…po zabití prvých bossov sa budete cítiť priam skvelo.”
Za zmienku tiež stojí mapa plná regiónov, misií a vedľajších misií. Niektoré vedľajšie misie sa neskôr zmenia na ešte ťažšie a ponúknu výzvu aj pre skúsených hráčov. Skvelé na misiách v Nioh 2 je to, že sa dajú splniť viacerými spôsobmi. Áno, takmer každý končí súbojom s bossom, ale ku nemu sa vieme dostať viacerými cestami. Takže ak sa vám nedarí dostať ku jednému, stačí si nájsť inú cestu.
Hráme za našu vlastnú postavu
V Nioh sme hrali za predom určenú postavu, ktorá síce bola dabovaná, ale to hre až tak veľmi nepomohlo. Hneď pri spustení Nioh 2 si vytvoríme vlastnú postavu. Vytváranie postáv je skutočne detailné a prvú hodinu definitívne strávite len pri tom.
Po tomto sa ocitneme v krátkom tutoriáli, kde sa naučíme základné ovládanie a vyberieme si prvé zbrane a nášho Guardian Spirit. Čo musím vytknúť Nioh 2 je to, že tutoriál nie je veľmi užitočný. Neberte ma zle, vysvetlí základy, to áno, ale nič viac už nie. Držte si toto na pamäti, neskôr sa k tomu hodlám vrátiť.
Nioh 2 vás nechá hrať za koho len chcete. Buildov je veľmi veľa. Ja som začal ako tank, ktorý sa sústredí na veľký obojručný meč a používa vysoký postoj boja. Samozrejme, že sa bojové postoje vrátili z Nioh a znova tu nájdeme vysoký, stredný a nízky postoj.
Neskôr som sa ale rozhodol pre niečo iné, pretože som bol unavený z toho, že po každom kombe som ostal úplne bez Ki (niečo ako stamina z Dark Souls hier). Hra s tým nemala žiaden problém a zmena mojich skillov a statov bola rýchla.
Nioh 2 má hlboké mechaniky, ktoré nebudú vyhovovať každému
Nioh 2 má priveľa menu obrazoviek. Značnú časť hry strávite hľadaním niečoho, rátaním statov, ale aj otravným predávaním, rozoberaním a darovaním itemov a zbraní. Hra je plná čísel, ktoré môžu hráča neskúseného v tomto žánri odradiť. Už na začiatku chvíľu trvá si zvyknúť na to, ako čo funguje a čo s čím súvisí.
Taktiež býva občas priveľa informácií na obrazovke, čo môže hráčov veľmi rýchlo zmiasť. Ja som osobne mal presne tento problém a jediné riešenie bolo ďalej hrať, čítať každý tutoriál v hre a oboznamovať sa s každou ikonou. V menu vám hra síce vysvetlí krátkou definíciu, čo robí čo, ale nie je to vždy dostatočne jasné. Toto je skutočné jediné, čo sa dá Nioh 2 vytknúť.
Nioh 2 využíva plný potenciál PlayStation 4
Samozrejme môžem hovoriť o tom, ako zle Nioh 2 beží na klasickom PS4, ale viem, že to nie je chyba štúdia Team Ninja. Pracovali s čím mohli a je vidieť, že vývojári očakávajú next-gen konzoly rovnako, ako my. V hre dostaneme 3 možnosti ako hrať. Action Mode, Movie Mode a ich kombinácia.
Action Mode sa snaží znižovať grafiku a rozlíšenie, aby titul dokázal bežať na 60 FPS. Movie Mode sa naopak snaží udržať nižšie FPS ale zato vyššie rozlíšenie. Ich kombinácia drží vyššiu kvalitu prostredia ale zasa rozlíšenie skáče kade-tade.
Ja som osobne nedokázal hrať v žiadnom inom móde, ako je Action Mode. Som zvyknutý na 60 FPS a pri hre, ktorá odo mňa čaká precíznosť a skvelé načasovanie, by som to nemohol inak ani docieliť, než v Action Mode. Ako beží Nioh 2 na PlayStation 4 Pro bohužiaľ neviem posúdiť.
Feudálne Japonsko plné tradícií a folklóru
Príbeh pokračovania sa odohráva pred dejom hry Nioh. Jedná sa teda o prequel. Nemusíme teda hrať Nioh, aby sme si plne užili Nioh 2. Vaša postava je nemá, čo ale príbehu neuberá na zaujímavosti, kedže vás sprevádza mnoho zaujímavých postáv, z ktorých sú niektoré inšpirované reálnymi ľuďmi. Vy, ako jeden z ľudí, ktorí sa dokážu prevteliť do Yokaia, sa vydávate na cestu vyčistiť svet plný démonov.
Na vašich cestách stretnete skutočne veľa nových ľudí. Sprevádzať vás budú aj skvelé cutscény, ktoré sú často plné humoru a priam dokonalej animácie a dabingu. O príbehu vám toho nebudem veľa spoilovať, pretože vždy je lepšie ísť do hry naslepo.
Ako je to s obtiažnosťou?
Nioh bola skutočne ťažká hra. Vyžadovala od vás precíznosť v súbojoch, ale aj zapamätanie útokov vašich nepriateľov. Nioh 2 je podľa mňa o trochu jednoduchšia. Hra vám ponúka možnosť kooperácie s inými hráčmi, čo skutočne môže hru spraviť ľahšou. Pre tých, ktorí nemajú možnosť s niekým hrať, má hra niečo tiež pripravené.
Jedná sa o systém počítačom ovládaných postáv patriacich hráčom. Tie vás budú sprevádzať a pomáhať vám. Síce nie sú najsilnejšie, ale niekedy skutočne stačí, že odlákajú pozornosť a vy sa môžete sústrediť na jednotlivých nepriateľov.
Na vyvolanie takéhoto pomocníka používate item v hre. Tento item je pomerne jednoduché získať. Stačí rovnakým spôsobom, ako vyvolávate pomocníkov, vyvolať nepriateľa. Jedná sa znova o postavu patriacu hráčovi, ktorá je taktiež ovládaná počítačom. Po porazení tejto postavy dostanete loot, ale aj predom spomínaný item. Toto je taktiež dobrý spôsob, ako dostať nové zbrane a brnenia.
Ako u mňa hra obstála?
Hra Nioh 2 ma príjemne prekvapila. Skutočne som si nemyslel, že pri hre strávim toľké hodiny. Všetky mechaniky boli premyslené do posledného detailu a vaša vlastná kreativita sa môže vyhrať. Hru by som odporučil každému nadšencovi pre RPG hry a taktiež každému, čo hľadá poriadnu bojovú hru.
Obtiažnosť nesadne každému, ale nemyslím si, že hru treba odložiť po prvých smrtiach. Do hry sa dá časom dostať a po zabití prvých bossov sa budete cítiť priam skvelo. Hre by som dal pokojne 9 bodov, ale neprehľadné menu hre skutočne uberá. Takže za mňa to bude vo finále 8,5/10.