Test Lenovo Yoga 9i 2-in-1
Lenovo si dalo misiu nahradiť dve zariadenia jedným počítačom. Predstavili preto nový model Yoga 9i 2-in-1, ktorý spája možnosti tabletu aj notebooku. Ako to funguje v praxi?
Ako som už spomínal, Lenovo 9i 2-in-1 ponúka možnosť zloženia na polovicu a za niekoľko sekúnd sa z neho stane plnohodnotný tablet. Pôvodný model bol predstavený v roku 2020. Za ten čas sa veľké zmeny udiali najmä v útrobách, vďaka ktorým ho možno považovať plnohodnotným konkurentom MacBooku od spoločnosti Apple.
Čo sa samotného konceptu tabletového režimu týka, ten je tu s nami už nejaký čas a nie je to nič nové. Veľmi užitočné je však pri ňom pribalené pero na rýchle písanie poznámok alebo kreslenie. V tomto režime sa automaticky vypne klávesnica, nemusíte sa teda báť nejakých nechcených stlačení kláves.
Tabletový režim je užitočný najmä pri čítaní článkov vo vertikálnej polohe alebo pri sledovaní médií mimo stola, napríklad počas ležania v posteli.
OLED Displej
Notebook disponuje 14-palcovým OLED dotykovým displejom s vynikajúcou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Ponúka solídne rozlíšenie 2 880 x 1 800 pixelov, presné farby a živý kontrast.
Displej má maximálny jas dosahujúci 400 nitov, čo z neho robí použiteľný notebook a tablet aj vo vonkajšom prostredí počas slnečného dňa. Nie je to žiadne rekordné číslo, no v súboji s konkurenciou obstojí.
Výkon
Procesor Intel® Evo™ Edition s umelou inteligenciou je to najvýznamnejšie vylepšenie, odkedy bol tento model uvedený na trh pred štyrmi rokmi. Spoločne s integrovanou grafickou kartou Intel® Arc™ Graphics zabezpečuje výkon, ktorý postačuje pre študentov, kancelársku robotu a zároveň zvládne aj jednoduchšiu prácu s úpravou fotografie, videa a aj menej náročné hry.
Nový čipset je navrhnutý špeciálne pre efektívnejšie spracovanie AI úloh. To sa zíde napríklad pri práci s generatívnou umelou inteligenciou vo Photoshope a iných aplikáciách.
Základné úložisko notebooku je 512 GB, no k dispozícii je aj verzia s 1 TB úložiskom. Čo sa týka operačnej pamäte, je k dispozícii konfigurácia s 16 alebo 32 GB RAM.
Batéria s kapacitou 75 Wh postačí na minimálne jeden celý pracovaný deň, 8 hodín, bez výrazného šetrenia energie.
Pomocou inteligentných algoritmov sa Lenovo AI Engine+ postará o celý chod systému. Funkcia Smart Power intuitívne zvyšuje výkon, predlžuje výdrž batérie a prispôsobuje chladenie podľa toho, čo práve robíte.
Uhlíkovo neutrálny
Balenie obsahuje, okrem notebooku s nabíjačkou, elegantné puzdro vyrobené zo 100 % recyklovaného plastu a pero Lenovo Slim Pen. Z recyklovaných plastov a hliníku je vyrobený aj samotný notebook a za zmienku stojí aj uhlíková neutralita tohto produktu. Pri balení nebol použitý žiadny plast.
Zabezpečenie a pohodlie
Notebook Yoga 9i prichádza s funkciou čítačky odtlačkov prstov a funkciou rozpoznávania tváre, čo zvyšuje úroveň zabezpečenia. Taktiež palec hore si zaslúži aj klávesnica, ktorá má hlbší chod klávesov ako väčšina notebookov týchto rozmerov. Poskytuje taktiež dobrý pocit pri písaní. Mierne sklamanie sa naskytlo pri používaní trackpadu, ktorý je žiaľ neporovnateľný s trackpadmi od „jabĺčka“.
Na vrchu notebooku nájdeme 5 Mpix kameru s fyzickou záslepkou pre dobrý pocit, že vás nemôže sledovať žiadny hacker. Notebook taktiež disponuje štyrmi kvalitnými reproduktormi od Bowers & Wilkins, ktoré vďaka dizajnu smerujú priamo na vás. Reproduktory sa totiž nachádzajú v mieste, kde sa kĺbmi spájajú spodná a horná časť zariadenia.
Konektivita je tiež uspokojivá. Na pravom boku sa nájdeme USB-C konektor, 3,5 mm jack a tlačidlo napájania. Na druhej strane sa nachádzajú dva Thunderbolt 4.0 a dokonca aj jeden USB-A konektor, čo je na rok 2024 pozoruhodné (v dobrom slova zmysle).
Yoga 9i 2-in-1 váži len 1,32 kg, je teda veľmi prenosný. Zariadenie je dostupné v dvoch farebných prevedeniach – sivej a tmavomodrej.
Verdikt
Yoga 9i 2-in-1 stojí bez pochýb za zváženie, ak máte v hľadáčiku štýlový notebook na štúdium, kancelársku prácu, surfovanie po internete a pozeranie filmov a videí vo voľnom čase. Práve pri konzumácii video obsahu poteší okrem špičkového OLED displeja aj poloha a režim tabletu. Praktické je aj nabíjanie pomocou kábla s koncovkou USB-C.
V prípade, že hľadáte pracovný notebook na náročnejšie úlohy ako pokročilá postprodukcia videa, tvorba grafiky a rôznych animácií, odporúčam niečo výkonnejšie. Cena notebooku je na úrovni 1 700 eur, čo vôbec nie je málo. Ak ste ale človek, ktorý okrem notebooku potrebuje aj tablet, môže obe zariadenia nahradiť týmto jedným a cenovka začne byť touto logikou mnoho rozumnejšia.
Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťami Intel a Lenovo.