pondelok, 23 decembra, 2024
Reklama

Nová éra umelej inteligencie. 100-krát silnejšia AI príde omnoho skôr, než si myslíte

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Nový krok umelej inteligencie

Aktualizované 25. októbra 2024: Spoločnosť OpenAI naznačuje príchod novej generácie umelej inteligencie. Nový model s kódovým označením ORION bude nástupcom GPT-4, nie je ale jasné, či ho budú prezentovať ako GPT-5. Podľa informácií The Verge by ho mali vydať už do konca roka 2024.

AI model ORION má byť podľa zamestnancov firmy potenciálne až 100-krát mocnejší než jeho predchodca. Dlhodobým cieľom OpenAI je vytvoriť veľký jazykový model (LLM) a skombinovať ho s kontextuálnou umelou inteligenciou ako GPT-4o.

Pôvodný článok

Práve sa udial masívny krok vpred vo svete umelej inteligencie. V nečakanom kroku, v ktorom predbehli Google, predstavila spoločnosť OpenAI svoj nový nástroj GPT-4o. Písmenko za jeho číselným označením má predstavovať skratku pre omnipotent, teda všemocný. Nástroj naozaj dokáže prijať akýkoľvek podnet, či už je to textový, obrazový, v podobne audia, alebo dokonca ich kombináciu.

Navyše dokáže odpovedať už za 232 milisekúnd, pričom priemerne namerali 320 milisekúnd. Stále je to však bezkonkurenčne najkratší čas odpovedi človeku. Dokáže rozoznávať jazyk na základe 20 jazykových skupín. 

Popisuje miesnosť či mení hlasy pri rozprávke na dobrú noc

V jednom z nich napríklad ukazovali prostredníctvom kamery umelej inteligencii miestnosť, ktorú dokázala perfektne popísať. Skvelý opis, vrátene oblečenia vedela dať aj na osobu, ktorá smartfón práve držala v ruke. Ešte širšie možnosti ukázal jeden z vývojárov, Mark Chem.

Reklama

Chen sa spýtal nového modelu, aby mu porozprával rozprávku na dobrú noc, ktorá bude zahŕňať robotov a lásku. Počas rozprávania sa AI pravidelne pýtal, aby menila intenzitu svojho hlasu, pričom si vypýtal napríklad dramatický, pri ktorom chcel zvýšenie teatrálnosti. Následne chcel rýchly prechod k robotickému hlasu, v čom AI excelovala. Príbeh síce obsahoval pauzy, aj tak ale konverzácia pôsobila prirodzene.

Rieši rovnice, hrá hry a rozpráva vtipy

Iné video naopak ukazuje, ako ďalší z vývojárov, Bareth Zoph, ktorý chcel riešenie viacerých matematických úloh pre svojho syna. Napíše na papier rovnicu 3x + 1 = 4. Chce od AI, aby ju riešila, avšak aby nedostal hneď výsledok, ale aj postup, podobne ako to požadujú v školách.

Na kanáli zverejnili aj ukážky, kde skúšali, ako zvládne nástroj sarkazmus, zahrali si s ním hru kameň, papier, nožnice a vyžiadali si rozprávanie vtipov. Dokázala spraviť úspavanku, pri ktorej znižovala hlasitosť či harmonizovala hlasom.

Reklama

Dve GTP sa spolu rozprávali a skladali pieseň

Obrovské možnosti GPT-4o boli ale ukázané vo videu, v ktorom nechali dva telefóny, aby sa vzájomne rozprávali. Počas toho, ako opisovali industriálne zariadenú miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, prišla k moderujúcemu mužovi žena, ktorá mu robila zajačie uši. Následne po otázke, či sa dialo niečo nezvyčajné, dokázali obidve AI výborne zareagovať a popísať situáciu.

Sánky však padajú až ku koncu, keď príde požiadavka, aby zložili pieseň, pri ktorej sa sťažujú podmienky. Príde k tomu, že každý z nástrojov má povedať iba jednu vetu a nasledujúci nadviazať. Samotná skladba pozostávala z momentov, ktoré sa diali 4 minúty predtým vo videu a dokázali spolu perfektne fungovať.

Reklama

Všemocná inteligencia je už blízko

Spoločnosť zatiaľ vydá štandardný model GTP-4, pri tom s prídavkom „o“ ešte musia pracovať na odstránení istých obmedzení, na ktoré sa im podarilo naraziť (napríklad nepredpokladané zmeny tóny hlasu). Následne má prísť ďalšie testovanie od viac ako 70 expertov, medzi nimi aj tých z oblasti psychológie či sociálnych vied. Popracovať sa musí aj na rozsahu audio vstupov, ktoré AI prijme. Predpokladajú teda, že od sprístupnenia pre verejnosť nás ešte delia mesiace.

Čo hovoríte vy na prezentáciu možností GTP-4o? Prekvapilo vás, čo všeko nová umelá inteligencia dokáže? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: OpenAI, YouTube / Introducing GTP-4o

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama