Vedci z USGS (Geologická služba Spojených štátov) ukázali svetu dlhoročný geologický prieskum. Na ich oficiálnej stránke sa totiž nachádza mapa, na ktorej vidíme Mesiac a jeho geologickú štruktúru.
Výsledok je zložený zo šiestich máp éry Apollo, pričom ju neskôr aktualizovali novšími satelitnými údajmi. Obsahuje názvy všetkých objektov a nájdeme v nej aj údaje z topológie alebo to, aké vrstvy hornín sa na povrchu tohto vesmírneho telesa nachádzajú.
Satelitná mapa, v ktorej nám Mesiac odhalil celý povrch
Mierka mapy je 1:5 000 000, čo znamená, že 1 milimeter na mape predstavuje 5 km na Mesiaci. Po poslednej digitálnej aktualizácii z roku 2013 sa vedci dočkali nových záberov. Snímky boli nasnímané mesačnou sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Takto sa k výskumu vyjadril geológ James Skinner:
„Mapy ako je táto a mapy, ktoré sme vytvorili pre Mars alebo ostatné planéty, pomáhajú vedcom sa lepšie zosynchronizovať. Aby medzi sebou nastavili spoločnú reč a porozumeli tomu, o čom hovoríme.“
Každá geologická jednotka je označená inou farbou
Vedci rozdelili geologickú históriu Mesiaca do úplne novej éry, takže farebná odlišnosť lepšie preskúma druhy skál na povrchu telesa. Pre príklad, žltá farba na mape predstavuje Kopernikove krátery – okraj, stenu a dno svetlého materiálu – ešte z obdobia bádania astrológa Mikuláša Kopernika. Tienenie predstavuje topografické informácie.
K čomu je mapa užitočná?
Lunárne mapy majú pre výskum rôzne využitie. Skinner vysvetľuje, že ukazujú možné nebezpečenstvá, ako aj všetky zdroje a kde presne ich hľadať. Vzhľadom na rozsah mapy bude jej hlavným účelom to, aby si vedci lepšie zhrnuli fakty o Mesiaci. Mapa je k dispozícii aj vo formáte GIS (geografický informačný systém), v ktorom si môžu rôzni výskumníci porovnávať vlastné vedecké výsledky.
Treba poznamenať, že toto stále nie je konečná verzia mapy a vedecký tím sa bude snažiť vyladiť všetky potrebné detaily. V konečnom dôsledku je však tento výtvor na skutočne vysokej úrovni, čo sa týka prehľadu, ale na priblíženie menších častí situovaných na povrchu budeme potrebovať mapy s vyšším rozlíšením. Celú mapu si môžete stiahnuť tu.
Páči sa vám nová mapa Mesiaca, ktorá odkrýva jeho geologické zloženie? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.
Zdroj: astrogeology.usgs.gow