Byť nukleárna elektráreň na Ukrajine, už tak to máte celkom ťažké. Po najhoršej jadrovej katastrofe z roku 1986, kedy vybuchol Reaktor 4 v Černobyle, sa imidž východného jadra „jemne“ narušil. A zdá sa, že ešte neskončili. Najnovšie svet pobavila, ale aj zmiatla správa, že na tamojších počítačoch sa ťažili kryptomeny, a to počas prevádzky samotného reaktoru.
Nukleárna elektráreň na Ukrajine
Čo sa vlastne stalo? Naozaj sa hŕstka prefíkaných zamestnancov rozhodla hacknúť výkonné stoje, ktoré regulujú fungovanie reaktorov na to, aby si privyrobili na Bitcoinoch? Nie, žiaľ, aj keď to znie ako úžasný príbeh, presne tak to nebolo.
Samotný „čin“ sa udial v Juhoukrajinskej nukleárnej elektrárni. Ide o druhý najväčší zdroj jadrovej energie v celej krajine, pričom sa nachádza blízko mesta Yuzhnoukrainsk. To je asi 350 kilometrov južne od Kyjevu.
Nedávno ju prišla skontrolovať bezpečnostná zložka Ukrajiny s názvom SBU, ktorá v elektrárni objavila niečo šokujúce: ilegálny biznis s ťažením kryptomien. Vyšetrovatelia objavili viacero počítačov, ktoré boli vybavené presne tak, ako keby ste chceli čo najefektívnejšie ťažiť napr. Bitcoin.
Samotné počítače, ktoré boli používane na ťaženie kryptomien, sa nachádzali v jednej z administratívnych budov elektrárne. Páchatelia sa našťastie nepokúsili na svoj spôsob privyrobenia si využiť štátne superpočítače, ktoré dohliadajú na bezproblémový chod reaktoru.
Pýtate sa teda, prečo? Ak páchatelia nepoužívali cudzie počítače, ale očividne si nejaké vlastné poskladali, prečo si ich priniesli do elektrárne? Nuž, ako už niektorí z vás určite tušia, množstvo kryptomeny, ktorú vyťažíte, závisí od počítača. Čím vyšší výkon, tým viac vyťažíte. No čím viac výkonu využijete, tým viac elektriky počítač skonzumuje. Kvôli účtom za energie sa tak s neefektívnymi komponentmi ťažba niekedy vôbec nemusí vyplatiť.
Zamestnanci Juhoukrajinskej nukleárnej elektrárne však svoje počítače napojili na lokálnu sieť, aby elektriku platiť nemuseli. Uznávam, s páchateľmi je ľahké sympatizovať. Na druhú stranu však ohrozili samotnú elektráreň. Ako sa bude riešiť na súde, zapojením počítačov do siete mohli ľahko preniesť nejaký škodlivý softvér do komplexných zariadení, ktoré majú na starosti chod reaktora.
Zdroj: rt.com, internetua.com