Najlepší skladací smartfón na svete je opäť od Samsungu
Doteraz Samsung divoko experimentoval, teraz je jeho Z Fold špičkovým zariadením bez vážnejších nedostatkov. Vieme, že všetkých zaujíma ten otvárací mechanizmus s ohybným displejom. Lenže to je iba jedna z vecí, pre ktoré by ste si mali Z Fold6 kúpiť. Konečne sme dospeli do doby, kedy mobil nahradil počítač a nejde len o marketingový trik.
Experimenty zaplatili zákazníci
Povedali by ste, že projekt Z Fold od Samsungu má už viac ako štyri roky? Čas letí, ale výrobca nezaháľal, a tak každá nová generácia skladacieho smartfónu priniesla podstatné inovácie.
Prvé verzie priniesli nadšenie aj skoré sklamania
Prvá generácia z roku 2020 bola nepochybne revolúciou, hoci sa displeje Infinity Flex Display zvykli poškodiť. Zatiaľ čo Z Flip 5G bol predstavený vo februári 2020, ešte v septembri toho istého roka sme sa dočkali modelu Z Fold 2 5G. Priniesol väčší predný displej, nové pánty, užšie okraje a lepšie kamery. V auguste 2021 prišla tretia generácia Z Fold 3 5G z odolnejších materiálov a vodeodolnosťou. V nasledujúcich dvoch rokoch Samsung uviedol na trhy verzie 4 a 5, pričom každou generáciou sa zlepšil mechanizmus otvárania, displeje samotné, fotoaparáty a tiež softvér.
A napokon tu máme šiestu generáciu predstavenú iba v júli tohto roka. Po týždni proaktívneho používania môžeme s čistým svedomím hovoriť o zlepšení takmer všetkých doterajších nedostatkov a tiež o niekoľkých pridaných hodnotách navyše. Poďme teda na podrobnejšiu recenziu novinky.
Prvé dojmy
Niektorí ešte možno máte v pamäti rozdiely medzi Nokiami N90 a N93i. Niekdajšie revolučné skladacie telefóny prekonali podobné generačné rozdiely ako Z Fold od Samsungu. Medzigeneračne sa telo zoštíhlilo (celkom 12,1 mm), celkovo telefón pôsobí luxusnejšie a odolnejšie.
Tí, čo doteraz oprávnene pochybovali, môžu mať srdce na mieste – Z Fold6 sa vám v rukách nerozpadne. Skôr budete mať pocit, že máte v rukách hliníkový monolit.
Poškodí sa displej?
Pokiaľ ide o kvalitu displejov, tak tam už nie je veľmi čo riešiť. Predný displej s uhlopriečkou 6,3″ môžeme považovať sa lepší štandard. Využíva AMOLED techniku, má mimoriadny jas, farebné podanie aj jemný raster prevyšujúci 400 ppi.
Hlavný ohybný displej má tiež vynikajúce objektívne charakteristiky. Dynamic LTPO AMOLED 2X je z technického hľadiska fascinujúci obrazový panel a rozlíšenie 1856×2160 pixelov znamená pri uhlopriečke 7,6″ jemnosť 374 ppi. Tu už jednotlivé pixely nerozpoznáte a spoločne s pôsobivým jasom 2600 nitov je čitateľnosť aj počas slnečného dňa výborná.
Ako dlho tento displej vydrží, dnes odhadovať nemôžeme. Z mechanického vyhotovenia telefónu však už veľké obavy nemáme, vylepšený hliníkový rám Armor a mechanizmus otvárania pôsobia naozaj dobre.
Priestor na zlepšenie stále existuje
Výrobca vám ale nepovie, že plocha displeja stále nie je dokonale rovná, vyzerá skôr mäkko a plasticky. Pritom je obraz chránený pomocou Corning Gorilla Glass Victus 2. Vlnitý povrch však neovplyvňuje kvalitu zobrazenia.
V mieste ohybu je aj v rozloženom stave priehlbina, avšak ani tú bežne neuvidíte. Čo zamrzí trochu viac, sú slabšie pozorovacie uhly. V 90-stupňovom režime možno pozorovať zmenu kontrastu.
To je však kritika, ktorá u pravoverných fanúšikov Samsungu neobstojí. Všetky tieto drobné nedostatky totiž významne prevažuje pridaná hodnota v podobe bezkonkurečnej používateľskej skúsenosti. A za ňou stojí kombinácia hardvéru aj softvéru.
Hlboká integrácia umelej inteligencie
Softvér. To je to, čo určuje rozdiely výrobcami elektroniky. Z Fold6 má jasnú prevahu, pretože prišiel s kompletnou podporou Galaxy AI. Umelá inteligencia nie je iba o četovaní a hlasových poveloch, ale aj o úprave fotiek, poznámok, vyhľadaní na internete či o úprave pozadia.
Apple ohlásilo príchod AI do iPhonov a iPadov pompézne, no Samsung tým nezahanbil. Nie je to tak, že by ste museli Galaxy AI využívať, aj keď nechcete. Za bežných okolností budete s telefónom pracovať a zabávať sa s ním aj bez AI. Možnosť pridávať do fotiek realistické predmety iba nakreslením skice či premiestňovanie objektov je fajn, ale každodenné využitie zrejme nájde u málokoho. Opäť je to skôr o tom, že Samsung chce ponúknuť robustný balík funkcií, ktoré sú okamžite pripravené na použitie.
Dodajme, že model sa dodáva s Androidom 14 a nadstavbou One UI 6.1.1, ale ešte tento rok by sa mal dočkať Androidu 15 a celkom nového One UI 7.
Z Fold6 ako prenosný počítač DeX
Umelá inteligencia v mobile je fajn, ale je tu ešte niečo, čím lepšie Samsungy vedia osloviť náročnejších používateľov. Režim DeX nie je novinkou a neuplatňuje sa v ňom Galaxy AI, napriek tomu môže byť hlavným dôvodom na kúpu smartfónu. Bezdrôtovo alebo prostredníctvom USB-C Z Fold6 prepojíte s monitorom a môžete využívať desktopový režim DeX. Z mobilu je touchpad a klávesnica, tie ale môžete pripojiť cez Bluetooth. DeX za uplynulé roky neprešiel výraznejší zmenami, ale je funkčnou zjednodušenou alternatívou Linuxu, Windowsu a MacOS. Fungujú tu všetky mobilné aplikácie, mnohé aj vo veľkom formáte a môžete s nimi pracovať simultánne.
V prípade tohto konkrétneho zariadenia má DeX nielen dostatočné rozlíšenie, ale aj rýchlosť zodpovedajúci moderným nárokom. Môžete používať viac aplikácií naraz, meniť priehľadnosť okien, pracovať so súbormi a priečinkami v telefóne.
Nedostatky má DeX stále, napríklad nemožnosť zobrazenia dvoch okien pre jednu aplikáciu. Pri Chrome to zamrzí, ale dá sa s tým žiť. Dôležité je, že vám v práci stačí mať iba monitor, klávesnicu a myš, pretože notebook už nosiť nemusíte. Napokon, aj túto recenziu sme napísali práve na DeXe, vrátane prípravy fotiek.
Fotomobil za 2500 eur? Vysoké očakávania sú na mieste
Samsung Galaxy Z Fold6 sa predáva od necelých dvoch tisícok, vo verzii 1 TB už za dva a pol tisíc eur. To je poriadna sumička na to, aby sme mali prehnané očakávania.
Na Galaxy Z Fold6 máme až päť fotoaparátov. Dva predné, z toho jeden pod displejom, potom tri hlavné vzadu. Ide o 12 Mpx ultra širokouhlý, štandardný širokouhlý 50 Mpx a napokon 10 Mpx teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením.
Kvalita zodpovedá našim očakávaniam a skúsenostiam s poslednými generáciami modelov Galaxy S. Dá sa však dosť dobre porovnať s dnes už staručkým Galaxy Note20 Ultra. Samsung účinne vylepšuje fotografie dodatočne po ich zhotovení, pričom dosahuje ohromujúce výsledky pri nočnom fotení a tiež pri zachytávaní pohybu. Zaostrovanie, dynamický rozsah, tam už skoro nie je čo kritizovať. Citlivou postprodukciou ľahko dosiahnete kvalitu zodpovedajúcu robustným jednoúčelovým fotoaparátom a kamerám. Naďalej má však Samsung problém so zvláštne rozmazaným okolím pri fotení makra.
Pokiaľ ide o možnosti videa, ako používateľ máte na výber z režimov 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS) a 720p@960fps (gyro-EIS). HDR10+ je dispozícii po aktivácii tejto funkcie v nastaveniach, predvolene Z Fold6 nahráva v štandarde HEVC – naďalej je to však formát MP4.
Prekvapujúci zvuk aj výdrž na batériu
Prekvapuje nás sila vstavaných stereo reproduktorov, údajne vyladených firmou AKG. Napriek tomu, že jednotlivé diely telefónu sú veľmi tenké (5,6 mm), Galaxy Z Fold6 evokuje dojem integrovaného subwoofera. Hlasitosť aj reprodukcia nižších tónov dosahuje úroveň dostupnejších bluetooth reproduktorov a odbremeňuje používateľa od používania ďalšieho zariadenia. Je to zdanlivo ideálna kombinácia: veľký rozkladací displej, jasný a hlasný zvuk, k tomu skvelá výdrž na batériu.
Výdrž na batériu je predmetom častej kritiky vyklápacích smartfónov, avšak treba sa zastať výrobcu. S batériou Li-Po 4400 mAh robí priam zázraky, a tak aj s neustálym pripojením na 5G a častým používaním väčšieho displeja vydržal tri dni bez nabíjania. Kto bude ale telefón používať proaktívne a špeciálne v režime DeX, ten si bude nabíjací kábel nosiť radšej so sebou.
Ak čakáte na znamenie, tu ho máte
Záverečné zhrnutie je skoro zbytočné, pretože Samsung je love brand a Galaxy Z Fold6 je love product. Tí, ktorí už vyskúšali predchádzajúce Foldy, budú z novinky nadšení a kúpia si ju tak či tak. A tí, ktorí hľadajú aprováciu svojej voľby, tu ju máte. Skladací mobil od Samsungu vylepšil veľa dôležitých nedostatkov z minulosti, od veľkosti po celkovú konštrukčnú odolnosť.
Hodnotiť cenu je vysoko individualistická záležitosť, avšak základný model s cenou okolo dvoch tisíc zodpovedá technologickej vyspelosti a prestíži, ktorú majiteľ tohto zariadenia dostane v cene.
Na sledovanie Instagram a TikToku je zbytočné nosiť vo vrecku štvrťkilové a 12 mm hrubé zariadenie s ostrými rohmi. Lenže pre zvlášť produktívnych a kreatívnych používateľov je Z Fold6 novým vysokým štandardom, akým pred bezmála 20 rokmi bola Nokia a jej komunikátory a modely N90 a N93i.
Z fold 6 strčia konkurenčne ohybnéte lefóny s prehľadom do kapsy vo všetkých ohľadoch o cene nehovoriac !