Apple Vision Pro majú veľký problém
Dávnejšie sme vás informovali o obrovských cenách príslušenstva pre Apple Vision Pro. Samotné sumy 200 dolárov za extra batériu a cestovný kufrík či 100 dolárov za optické vložky sú však nič v porovnaní s astronomickou obstarávacou cenovkou okuliarov pre rozšírenú realitu, ktorá štartuje na 3 499 dolároch za verziu s 256 GB pamäťou.
Najvyššia verzia s 1 TB pamäťou stojí až 3 899 dolárov. Za túto obrovskú cenu budú používatelia očakávať naozaj veľa, no ako informuje The Verge, možno budú veľmi sklamaní. Aspoň zozačiatku.
Apple označuje Vision Pro za revolučné zariadenie, ktoré opäť zmení, ako sledujeme médiá, interagujeme s aplikáciami a používame softvér. Technologický gigant ich odmieta označovať za VR (virtuálna realita) alebo AR (rozšírená realita) okuliare. Nech už je kategorizácia zariadenia akákoľvek, viacero funkcií a prípadov využitia vám bude známych práve z VR zariadení ako napríklad Meta Quest.
Samotné používateľské rozhranie používateľ ovláda pomocou svojich očí, rúk a hlasu. Intuitívne fungovanie má ponúknuť hlavne revolučný snímač očí, ktorý dokáže určiť, kam sa pozeráte. Ak teda chcete napríklad otvoriť nejakú aplikáciu, stačí sa na ňu pozrieť a rukou spraviť gesto kliknutia. Rukou a rôznymi gestami sa taktiež presúvate po obrazovke, scrollujete či listujete stranami.
Špičkový hardvér, ktorý vás sklame
Prostredníctvom Vision Pro dokážete taktiež zaznamenávať a, samozrejme, pozerať priestorové video. Napríklad to, ktoré nahráte na iPhone 15 Pro. Apple zaujal aj špeciálnym režimom, vďaka ktorému dokážete zobraziť virtuálne obrazovky a simulovať tak prácu sa počítačom, ktorý tak niektorí používatelia v teoretickej rovine dokážu nahradiť. Uvidíme, aká bude prax.
To všetko znie dobre, no keďže ide o prvú generáciu úplne nového produktu, používatelia môžu očakávať aj nejaké tie muchy. Aj keď v prípade Applu, ktorý si vždy dáva záležať na používateľskom zážitku, určite nebudú veľké – aspoň v hardvérovej rovine. Lenže teraz sa začínajú objavovať informácie o tom, že po softvérovej stránke budú Vision Pro, aspoň zozačiatku, poriadne obmedzené.
Kľúčoví hráči sa nehrnú do vývoja appiek
Problematický je vývoj aplikácií pre Vision Pro, s čím sa musí Apple vysporiadať. Špičkový kúsok hardvéru bez aplikácií, ktoré ho dokážu využiť, je vám totiž nanič. Ako nedávno informoval Bloomberg, po vydaní zariadenia budú na visionOS chýbať dôležité aplikácie od gigantov ako YouTube, Spotify či Netflix. Ku vývoju alternatívnych aplikácií sa nehrnú ani ďalší kľúčoví hráči ako Google či Meta (Facebook). A to môže veštiť veľký problém pre Apple.
Veľkí vývojári vždy po vydaní novej platformy Apple využili príležitosť a čo najskôr priniesli kompatibilné verzie aplikácií, tento krok v prípade Vision Pro je teda naozaj nezvyčajný. Jedným z dôvodom môže byť aj agresívne nastavená provízia pre Apple z predajov aplikácií a služieb v rámci appiek. Určite k tomu prispieva aj fakt, že vývoj špecializovanej aplikácie pre tak komplexné zariadenie je náročný na náklady aj čas. No a do tretice je tu obmedzený počet používateľov – do konca roka sa očakáva, že Vision Pro bude vlastniť „len“ 300 až 400 tisíc ľudí.
Jedinou záchranou pre Vision Pro je fakt, že používatelia budú mať prostredníctvom tamojšieho App Store prístup ku všetkým aplikáciám pre iPhone a iPad. Apple tvrdí, že „takmer všetky iPad a iPhone aplikácie môžu fungovať na visionOS, bez potrebných úprav“, uvidíme však, aká bude realita. S pochybnou kompatibilitou je tu aj fakt, že vývojári sa môžu rozhodnúť, či budú ich verzie aplikácií pre iPad dostupné na Vision Pro, pričom vyššie spomínaní YouTube, Spotify a Netflix boli proti.
YouTube, Spotify a Netflix použijete len cez Safari
S chýbajúcimi natívnymi aplikáciami a nesprístupnenými iPad verziami budete musieť zamieriť na internetový prehliadač Safari a používať vyššie uvedené služby cez neho. Čo určite zamrzí každého, kto za Vision Pro „vysolil“ tri a pol tisíca dolárov.
Bizarné je aj to, že Apple sa rozhodol používateľom sprístupniť len iPad-ové verzie aplikácií Podcasty, News, Kalendár a Pripomienky. Je pravda, že zrovna tieto aplikácie si pravdepodobne vystačia z oklieštenými verziami a natívny vývoj by bol možno zbytočný. No s danou cenovkou zariadenia budú používatelia očakávať aj od tých nudnejších súčastí systému niečo viac, niečo špeciálne. S čím, žiaľ, s prístupom Applu a absenciou aplikácií trojice streamovacích gigantov zatiaľ nemôžeme 100-percentne rátať.
Aký máte názor na Apple Vision Pro? Láka vás toto zariadenie, alebo vás odradila cenovka či chýbajúce natívne aplikácie YouTube, Spotify a Netflix? Napíšte nám do komentárov, ako by ste ho využívali vy.