Desivo mocný AI nástroj bude mať dostupný každý, vieme kedy
Už niekoľko rokov rapídne napreduje vývoj umelej inteligencie. Pokročilé AI nástroje ako ChatGPT spoločnosti OpenAI otvárajú používateľom ohromné možnosti. Práca s textom, generovanie a usporadúvanie nápadov, tvorba manuálov a všemožné iné úkony sú vďaka AI niekoľkonásobne rýchlejšie než predtým. V niektorých prípadoch je umelá inteligencia tak pokročilá, že už sa to začína premietať na okolitom svete.
Ako sme informovali v priebehu novembra 2023, prestížna česká vysoká škola zrušila písanie bakalárských prác. Dôvodom bola AI – jednoducho prístupná a natoľko efektívna, že posudzovanie písanej formy študentských prác sa stalo zbytočným.
Vývoj napreduje nezadržateľným tempom
Pozitívne aj negatívne dopady vývoja umelej inteligencie len narastajú s pokračujúcou prácou popredných technologických firiem. Dnes je dostupných už celý rad veľkých jazykových modelov (LLM) prostredníctvom chatbot rozhrania, napríklad Microsoft Copilot, Google Gemini, Meta Llama a množstvo ďalších, vrátane notoricky známeho ChatGPT.
Vývoj napreduje aj napriek tomu, že Elon Musk a iní technologickí experti a odborníci na umelú inteligenciu v marci 2023 napísali otvorený list, v ktorom sa vyjadrili v prospech pozastavenia vývoja AI. Desila ich pokročilosť nových nástrojov, to však ešte nevideli novinku v podobe Sora.
Sora dokáže vygenerovať realistické videá
Spoločnosť ohúrila svet a technologickú komunitu svojím novým nástrojom Sora, ktorý dokáže z jednoduchého napísaného textu vygenerovať realistické videá do dĺžky až jednej minúty. Od polovice februára, kedy bol AI nástroj predstavený, verejnosť netrpezlivo čaká na sprístupnenie na vlastné použitie. Istá skupina ľudí pritom vyjadruje svoje obavy o zverejnenie takto mocného nástroja – môže byť totiž veľmi jednoducho zneužitý napríklad na šírenie dezinformácií a klamlivých hoaxov.
Obavy verejnosti spoločnosť nezastavili. Mira Murati, technická riaditeľka OpenAI, v rozhovore s The Wall Street Journal vyhlásila, že Sora bude verejne dostupná do konca roka 2024.
Používatelia tým získajú prístup ku mocnému nástroju, ktorý môže od základov zmeniť ich prácu s vizuálnym dizajnom. Sora taktiež dozaista ovplyvní filmárske umenie. Murati doplnila, že AI generátor videí bude časom podporovať aj tvorbu zvuku. Výsledkom bude ešte realistickejšie audiovizuálne médium.
Používatelia budú môcť prostredníctvom nástroja Sora taktiež upravovať svoje videá. „Snažíme sa zistiť, ako použiť túto technológiu ako nástroj, ktorým môžu ľudia editovať a tvoriť,“ povedala Murati pre WSJ.
Časom môže byť Sora tak pokročilá, že dokáže vygenerovať nielen scény a zvukové efekty, ale ich aj zostrihať a spojiť do zmysluplného celku. Budú jedného dňa takýmto spôsobom vznikať napríklad reklamy alebo filmy a seriály? Murati nevylúčila ani to, že nástroj bude vedieť generovať nahotu a obsah pre dospelých:
„Nie som si istá. Vieme si predstaviť, že jestvujú prípady, kedy by umelci potrebovali mať nad týmto aspektom kontrolu. Aktuálne spolupracujeme s umelcami, tvorcami z rôznych odvetví, aby sme zistili, čo je užitočné – akú úroveň flexibility by mal nástroj ponúkať.“
Regulácia AI sa stupňuje
Možné je všetko, a aj preto svetové veľmoci začínajú uvažovať a zavádzať do praxe plány, ako regulovať umelú inteligenciu. Americký prezident Joe Biden sa nedávno vyjadril, že by chcel „zakázať napodobňovanie hlasu pomocou AI,“ pretože ňou môžu útočníci zneužívať identitu verejne známych osobností na nekalé účely. Predstavte si, o čo mocnejšie bude zneužitie vizuálnej sféry, generovaním nerozpoznateľných videí so známymi tvárami.
Európska únia je o krok ďalej, nedávno totiž schválila akt o umelej inteligencii (AIA). Dohoda medzi členskými štátmi má zaistiť stanovenie záväzných pravidiel a požiadaviek pre určité AI systémy.
Umelú inteligenciu v rámci EÚ značne obmedzia. Použitie AI v kritických infraštruktúrach, zdravotníctve, doprave a orgánmi činnými v trestnom konaní bude podliehať prísnejším požiadavkám.
V iných sférach AI zakážu úplne. Nepoužijete ju napríklad pri rozširovaní databáz tvárí kamerovým systémom či na rozpoznávanie emócií. Umelú inteligenciu taktiež nebude možné použiť pri rozhodovaní o prijatí do zamestnania alebo hodnotení žiadostí o štúdium.
Aký máte názor na stupňujúcu sa reguláciu AI? Obávate sa sprístupnenia nástroja Sora širokej verejnosti? Napíšte nám do komentárov.