Papierová kniha vs čítačka
Koronavírus zmenil život asi každému z nás. Neúprosne čakáme, kedy sa to šialenstvo skončí, a snažíme sa hľadať si zábavné aktivity medzi štyrmi stenami. Medzi najideálnejšie aktivity patrí čítanie kníh. Táto obľuba nás ale môže stáť poriadne draho. Čo si zvoliť? Papierová kniha vs čítačka.
Tlačené podoby kníh aj čítačky majú na trhu rôzne ceny. Pred rozhodnutím musíte poriadne popremýšľať, čo sa vám oplatí viac. My sme pre vás pripravili článok, ktorý vám v tejto voľbe určite pomôže.
Čítačka
Čítačka kníh môže v ľuďoch vyvolávať rôzne pocity. My sme sa vám rozhodli spísať výhody a nevýhody tejto formy čítania. Jednou z veľkých výhod je to, že v jednom maličkom a ľahučkom zariadení viete mať neskutočné množstvo kníh, za čo sa vám váš chrbát určite poďakuje.
Ak sa chystáte na výlet, kde by ste si chceli čítať, tak čítačka je to najlepšie riešenie. Nezaberie veľa miesta a nemusíte sa báť, že sa kniha v taške potrhá alebo pokrčí. Mnoho elektronických kníh už prišlo aj s funkciou vodeodolnosti, to znamená, že si vašu obľúbenú knihu môžete vychutnať vo vani bez strachu zničenia.
Ak obľubujete čítanie v cudzom jazyku, tak vás určite poteší slovník, ktorý je súčasťou väčšiny čítačiek. Niekedy stačí, ak kliknete na slovo v texte a jeho vysvetlenie alebo preklad je tam bez zbytočných ťažkostí.
Kúpiť si čítačku je jednoduché, napríklad na Alze nájdete veľký výber. Cenovo, to ale nie je najlacnejšie. Ďalšou z nevýhod je to, že sa, ako každé zariadenie, môže hocikedy pokaziť. Ak si myslíte, že sa vám to neoplatí, pretože čítate iba raz za čas, možno čítačka nie je páve pre vás.
Papierová kniha
Mnoho ľudí si stojí za názorom, že papierovú knihu nič nenahradí. Nie je nič lepšie ako vôňa čerstvo kúpenej knihy, ktorej strany stihneme okamžite prelistovať. Radosť z toho, že sa naša knihovnička obohatí o ďalšiu knihu, zažívame len pri jej tlačenej forme.
Návšteva kníhkupectiev a knižníc je pre mnohých priam odpočinkom. Možnosť prezerať si regále kníh a nájsť si niečo, čo nás zaujme, je pocit, ktorý pri čítačke kníh nikdy nedostaneme.
Okrem nevýhod, ktoré sme vám už vyššie spomínali, môžeme podotknúť ešte to, že papierové knihy sú menej šetrné k životnému prostrediu.
Každý musí prísť na to, aká podoba kníh mu pri čítaní vyhovuje najviac, sám. Či už používate papierovú knihu alebo čítačku, podstatné je, aby ste boli spokojní a aby vás to povzbudzovalo v čítaní.
Vyhovuje vám viac čítačka alebo papierová kniha? Napíšte nám to do komentárov aj s dôvodom, prečo ste sa takto rozhodli!
za mna jednoznacne e citacka knih
tiez som obluboval tlacene a kedze som vahal nad kupou v roku 2009 presvecilo to ked som kupil v jednom nemenovanom knihkupectve knihu a dostal som Giardiózu pani predacka ju citala na wc alebo si neumila ruky po wc humusacka
v tlacej knihe moze zit az 500 druhov toxickej havede bakterie ekoli prach len kolko ich je v prachu casom vam ju mozu napadnut tzv rybicky radi papkaju celulozu
Zatazuje zivotne prostredie vyrobou
naklad napr 10tisic ks vyrobi tolko emisii ako 500 dizelovych aut jazdiacich na najednom mieste bez dpf filta za 48hodin nonstop jazdenia
Za mňa elektronické knihy. Majú podľa mňa aj 10 výhod, čo je celkom dosť. Môžete mať všetky knihy so sebou, ľahko ich šíriť ďalej bez toho, aby vám chýbala, môžete si ju aktualizovať či poslať pokojne do Austrália za sekundu. A okrem mnohého iného sa dá nastavovať veľkosť písma, sama si pamätá, dokiaľ je dočítaná či možno v nej robiť dočasné poznámky. Za mňa je tiež výhoda, že z akejkoľvek elektronickej možno v priebehu krátkej chvíle urobiť akúkoľvek papierovú knihu, zatiaľ čo opačným smerom je to väčší problém. Navyše kvalitná čítačka menej namáha oči ako čítanie z papiera.
Inak povedané – elektronická je super na čítanie, papierová skôr na zvolanie: hurá, mám papierovú knihu.