nedeľa, 26 januára, 2025
Reklama

Do roku 2050 bude pitná voda na Zemi vzácnosťou. Je našou alternatívou kolonizácia Marsu?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.
Reklama

Pred viac ako 30 rokmi nám na území bývalého Česko-Slovenska vznikol poučný film, v ktorom nám tvorcovia poukázali na jednu dôležitú myšlienku: „Soľ nad zlato.“ No ak sa posunieme o 30 rokov do budúcnosti, zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo našu planétu čaká po uplynutí troch dekád? Zabudnite na soľ alebo zlato. Najvyhľadávanejšou komoditou bude voda a stále rozrastajúce sa ľudstvo už teraz nemá dostatok zásob. Zachrániť nás však môže voda na Marse.

V dnešnom článku sa dočkáte odpovedí na tieto otázky:

  • Prečo by naše problémy s vodou mohol vyriešiť práve Mars?
  • Koľko vody sa skrýva pod povrchom susednej planéty?
  • Prečo nie je Mars vhodným miestom pre vznik nového života?
Voda
Zdroj: sciencealert.com

Voda na Marse

Vzhľadom k stále rastúcej spotrebe, celkovej environmentálnej degradácii a prejavom globálnych klimatických zmien bude ľudstvo potrebovať nový prístup k manažmentu vodných zdrojov.

S vyriešením tohto problému by nám mohol pomôcť práve Mars, avšak z mierne odlišného uhľa pohľadu, ako nám to pred 6 rokmi opísal Elon Musk.

Aj keď už nikto nepochybuje o tom, že sa kolonizácia jedného dňa začne, medziplanetárne cestovanie by nemuselo prepravovať len ľudí. Červená planéta môže taktiež slúžiť aj ako obrovská zásobáreň vody. A tej na Marse podľa nových zistení nie je vôbec málo.

Reklama
Mars a voda
Zdroj: phys.org

Voda pod povrchom Marsu

Voda na Marse? Aj keď to znie ako niečo nespojiteľné, kedysi dávno by sme mohli nášho vesmírneho suseda nazvať „sviežou planétou“. Dôkazom tomu sú objavy najmenej dvoch rôznych vodných zdrojov, ktoré sa zachovali pod povrchom.

Skúmanými objektmi sa stali dva úlomky meteoritov (Black Beauty a Allan Hills) obsahujúce vzorky z kôry Marsu. Tá by mala podľa všetkého obsahovať až 35 % z celkového množstva vody, pričom chemická analýza vzoriek poukazuje na dva rôzne typy vodíkových izotopov v H2O – ľahký a ťažký vodík.

To znamená, že izotopy z Black Beauty a Allan Hills pochádzajú z rozličných vodných zdrojov, a „poklad“ uložený vo vnútri skalnatej planéty by mohol jedného dňa zachrániť Zem pred vypuknutím nechcenej globálnej apokalypsy.

Reklama
Voda a Mars
Zdroj: astronomy.com

Prečo je Mars zlým miestom pre vznik novej kolónie?

Ak sa ešte vrátime ku globálnej apokalypse, vizionár Elon Musk plánuje započať kolonizáciu Marsu už v roku 2022 a vstupenka bude stáť približne 200 000 dolárov. Podľa jeho slov by malo mať ľudstvo pripravenú alternatívu, ktorá umožní zachovanie našej rasy v prípade akejkoľvek katastrofy. A ako môžeme vidieť, rok 2020 je nimi už veľmi dobre známy.

No zhrňme si fakty, ktoré potvrdzujú, že na tejto planéte by ste žiť nechceli. Pritom sa do roku 2060 odhaduje už miliónová kolónia. Poďme na to:

Reklama
  • Okrem toho, že slnečná energia predstavuje len 40 % efektívnosť ako na Zemi, sa ku mínusovým teplotám pridajú aj enormné piesočné búrky pretrvávajúce dni.
  • Hustota atmosféry predstavuje len jedno percento v porovnaní s tou našou a je vytvorená prevažne z CO2. Takže na vychádzky von zabudnite.
  • Mars má len 38 % zemskej povrchovej gravitácie, čo môže spôsobiť stratu svalovej kostnej hmoty, ako aj kardiovaskulárne problémy.
  • Bez rozsiahlej magnetosféry sa väčšina žiarenia prichádzajúceho z vesmíru dostane na povrch, čo by znamenalo vyššie riziko rakoviny pre všetkých kolonistov.
  • Obytné „bunkové“ priestory budú tunely bez okien, z čoho by sa pravdepodobne celá kolónia časom zbláznila. A prečo bez okien? Ak by sme chceli zabrániť ožiareniu, naše nové obydlie musí byť pokryté minimálne vrstvou zmrznutého CO2 a hlinou.
  • Pre obyvateľov Marsu bude nemožné vyhnúť sa v dennom vonkajšom styku s prachom, ktorého tam nájdeme viac ako vody na Zemi. Aby toho nebolo málo, pôda je okrem oxidu železnatého (Fe2O3) naplnená aj toxickými soľami chloristanu (M+IClO4). Tie pri pravidelnom vdychovaní spôsobujú fatálne následky.
voda na marse
Zdroj: sciencealert.com

Dočká sa naša generácia tohto historického dňa?

To je síce stále len štvrtina zoznamu, no dnešné pokročilé technológie by takéto výzvy mali vedieť už o pár rokov zvládnuť. Planéta vzdialená v priemere 200 miliónov kilometrov nie je síce pre nás zatiaľ dokonalým riešením, ale kolonizácia pre ľudstvo znamená obrovský krok vpred. Ak sa to podarí, SpaceX na čele s Muskom opäť prepíšu históriu. Už len veriť, že sa toho dožijeme.

Netreba však prestať myslieť na budúcnosť našej planéty a Mars sa dá taktiež perfektne využiť ako sklad plný vody. Pomôcť by nám mohli vodné základne v blízkosti pólov Marsu, kde nájdeme hrubé vrstvy ľadu. Takýmto krokom by sa dala zásobovať naša planéta aj nasledujúce generácie.

Ako na tom bude podľa vás voda v roku 2050? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: youtube.com, youtube.com, sciencealert.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama