Na peňaženku aj mobily nadobro zabudnite. Toto zariadenie navždy zmení, ako platia Slováci

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Dokáže platobný prsteň nahradiť peňaženku, hodinky aj mobil?

Digitálna banka mBank v spolupráci s medzinárodnými partnermi Mastercard a Niceboy priniesla na Slovensko prvý platobný prsteň. Jeho predstavenie ma ihneď zaujalo, keďže predstavuje ďalší významný krok vo sfére nositeľných smart zariadení.

Začalo to inteligentnými hodinkami, ktoré nahradili klasický analógový módny doplnok a doplnili ho o celý rad inteligentných funkcií. Meranie srdcového tepu, športovej aktivity a mimo iného aj platenie kartou. Podobným smerom sa teraz uberajú aj prstene, ktoré sa snažia elegantnou implementáciou elektroniky umožniť ľudom používať smart funkcie.

Konkrétne tento prsteň z výroby Niceboy má integrovaný NFC čip a dokážete ním len platiť – preto ho ani neoznačujú za smart prsteň, ale platobný prsteň. Sľubuje pohodlnú alternatívu nielen k plateniu fyzickou plastovou kartou, ale aj ku modernejším spôsobom platby (mobilom či spomínanými hodinkami). Ako to teda funguje?

platobny prsten
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Tokenizujte kartu a plaťte

Službu platenia sprostredkováva mobilná aplikácia Niceboy Pay (Google Play / App Store), ktorú potrebujete pre aktiváciu prsteňa. Po stiahnutí v nej zadáte svoje údaje a prepojíte daný prsteň s už existujúcou platobnou kartou. Zatiaľ v exkluzívnej fáze do septembra 2024 fungujú len karty mBank, avšak do budúcna Niceboy určite rozšíri spoluprácu aj s inými slovenskými bankami.

Cez aplikáciu v podstate vytvoríte kópiu vašej platobnej karty – token – ktorý potom cez NFC čip nahráte do samotného prsteňa. Teraz už sa stačí len vydať do sveta a „hurá platiť“.

(Nielen) pre ojedinelé prípady

Pri testovaní tohto unikátneho zariadenia som teda chcel zodpovedať dve otázky: Dokáže platobný prsteň nahradiť ostatné spôsoby platby a v akých prípadoch? A prečo je vhodný aj pre ľudí, ktorí si myslia, že ho nepotrebujú?

Asi tou najzákladnejšou výhodou platobného prsteňa je, že ho máte vždyporuke“, respektíve priamo na ruke. Nemusíte teda pri platení vyťahovať peňaženku a kartu, čo je veľké plus. Dokonca ani neoľutujete, keď si peňaženku či kabelku náhodou necháte doma alebo v aute pri nákupoch. Keďže prsteň máte na ruke takmer nonstop, takmer nonstop môžete aj platiť.

platobny prsten
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Oproti bežnej plastovej karte tak prsteň na plnej čiare vyhráva. Navyše je platenie so zapätou päsťou v pohybe, ako keby ste chceli dať K.O. platobnému terminálu, veľmi štýlové. Taktiež stojí za prekvapené reakcie ľudí, ktorí nič podobné ešte nevideli. Ako ale prsteň obstojí voči smart hodinkám a smartfónu?

Skvelá alternatíva ku hodinkám, ale mobil má každý…

Argument pri smart hodinkách nie je dôležitý, nakoľko veľa ľudí jednoducho toto zariadenie nenosí. Platobný prsteň je preto skvelá alternatíva pre túto „nositeľnú“ platobnú technológiu. Aj samotný pohyb platenia je pohodlnejší a prirodzenejší – nemusíte vykrúcať ruku do rôznych uhlov, keďže NFC čip sa nachádza pod obrazovkou hodiniek.

Najviac komplikovanú obhajobu má platobný prsteň pri porovnaní so smartfónom. V dnešnej dobe už bez telefónu nejdeme ani na toaletu, nieto do obchodu, prečo teda rovno neplatiť mobilom? Vo väčšine prípadov si v potravinových reťazcoch aj tak skenujeme bonusové vernostné karty za pokladňou, aj tak teda máme telefón v ruke.

Oproti telefónu má prsteň taktiež jednu nevýhodu, ktorá súvisí s overovaním. Keď používate platobnú aplikáciu ako Apple Pay alebo Google Pay, pri platení zadáte heslo alebo sa biometricky overíte. Neplatí preto limit na bezkontaktné platby. Platobný prsteň toto dodatočné overenie nemá, keď teda zaplatíte naraz viac ako 50 eur alebo kumulatívne v po sebe idúcich platbách viac ako 150 eur, musíte na platobný terminál zadávať svoj PIN kód ku karte, ktorú máte v prsteni nahratú.

platobny prsten
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Určite sa však môže stať, že mobil sa vám vybije alebo rozbije. Môžu vám ho taktiež ukradnúť a rovnako ako peňaženku si ho môžete zabudnúť. Je teda skvelé mať pri sebe záložný spôsob platby, ktorý vás podrží v nepríjemných situáciách.

Štýlový funkčný doplnok pre každého

Z tohto dôvodu by som platobný prsteň odporúčal v podstate každému. 90 % času ho môžete nosiť ako jednoduchý a štýlový módny doplnok a pokojne zabudnete, že sa ním dá platiť. No naraz môže prísť situácia, kedy vám zachráni krk.

Hlavne teraz v lete je užitočný napríklad aj na kúpaliskách. Väčšinou ľudia plávajú bez peňaženky a mobilu vo vreckách, respektíve ženské plavky tento luxus neumožňujú vôbec. Prsteň je ale vodotesný a pokojne môžete si to môžete rovno z jazera zamieriť do bufetu na hranolky a nanuk bez toho, aby ste sa museli po ceste zastaviť po peňaženku alebo mobil.

Aj keď vás teraz platobný prsteň možno neoslovil a nie ste si istý, že ho budete používať, aj tak by som vám to odporúčal. Najmä ak nenosíte smart hodinky alebo ním chcete nahradiť iný doplnkový prsteň. Je to skvelá investícia, ktorá vám vo viacerých situáciách môže prísť vhod a časom si na tento spôsob platenia úplne zvyknete kvôli jeho pohodlnosti a prirodzenosti. Záverečný verdikt v jednej vete: Štýlový a funkčný doplnok, ktorý odporúčam každému.

platobny prsten
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Cena zariadenia pre klientov mBank je 49 eur, bez zvýhodnenia ho zoženiete za 80 eur. S príchodom do iných bánk však predpokladáme, že každá inštitúcia si pre svojich klientov pripraví zvýhodnenú ponuku. Iné banky ho budú ponúkať od jesene tohto roka.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -