Prečo Stephen King nenávidí film Osvietenie?
Prečo Stephen King nenávidí film Osvietenie a ako s tým súvisí nový horor? V slovenských kinách sa začal premietať Doktor Spánok. Očakávané pokračovanie ikonickej knihy resp. filmu spred takmer 40 rokov sme už videli, nezabudnite si prečítať našu recenziu. Ak vás zaujíma aj názor ostatných, ste na správnom mieste: novinka má na IMDb hodnotenie 7,6/10, na CSFD má 75 % a na Rotten Tomatoes 74 % (divácke skóre 9/10). Určite ju teda môžeme považovať za úspech.
Príbeh filmu Doktor Spánok
Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (1980) režiséra Stanleyho Kubricka, ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook.
Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“.
Abra (Kyliegh Curran) inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose (Rebecca Ferguson) a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť.
Stanley Kubrick vs. Stephen King
Mnohí z vás už budú tušiť, že spisovateľ Stephen King nemá v láske Kubrickovu adaptáciu jeho knihy Osvietenie. Po jej publikácii v roku 1977 sa len o tri roky neskôr dočkala filmu od jedného z najuznávanejších režisérov histórie. Nie všetko však šlo tak hladko, ako mohlo…
King v roku 2006 povedal pre magazín The Paris Review, že film je „príliš chladný“ a že „sa nemáme prečo emocionálne zaujímať o rodinu.“ Legendárny spisovateľ podľa všetkého neuznával ani výber dvoch titulných hercov, manželov Torranceovcov – Jacka Nicholsona ako Jacka a Shelley Duvall ako Wendy.
V prípade Nicholsona sa Kingovi nepáči, že v podstate hral tú istú postavu ako v takmer každom inom filme – naštvaného hulváta. „Kde je tá tragédia, ak príde na pracovný pohovor [do hotela Overlook] a on už je dávno šialený?,“ pýta sa spisovateľ rečníckou otázkou, na ktorú nechce dostať odpoveď. Duvall ho zas neohromila kvôli tomu, že „bola len stroj na krik.“ Podľa Kinga je Osvietenie z roku 1980 naozaj majstrovsky nakrútené, no jednoducho sa mu nepáči, čo Kubrick vyviedol s príbehom.
Stanley Kubrick; Zdroj: huffingtonpost.com„[Kubrick] vedel, čo chce s tým príbehom spraviť, tak najal spisovateľku Diane Johnson, aby napísala skorú verziu scenára podľa toho, čo chcel vyzdvihnúť. Potom to sám celé zmenil,“ popisuje King a dopĺňa: „Bol som veľmi sklamaný.“
Sklamanie z príbehu filmovej adaptácie jeho knihy bol aj desaťročia po jej premiére. Keď King v roku 2013 dopísal knihu Doktor Spánok, všetkým, ktorí si ju prečítali bolo jasné, že v nej schválne ignoroval všetky zmeny, ktoré Kubrick spravil 33 rokov predtým. Ako je teda možné, že Doktor Spánok dostal vlastnú filmovú adaptáciu, ktorá zároveň nadväzuje na film Osvietenie? Ako sa dá nakrútiť príbeh, ktorý je pokračovaním knihy aj filmu naraz? Nuž, ľahké to nebolo, no v tom je čaro výsledku…
Mike Flanagan, režisér filmu Doktor Spánok
Filmovú novinku zrežíroval uznávaný hororový tvorca Mike Flanagan, ktorý má na svojom konte úspešný seriál The Haunting of Hill House, ale aj adaptáciu Kingovej novely Geraldova hra – obe pre streamovaciu službu Netflix. To, ako postupoval pri tvorbe filmu Doktor Spánok, opísal v rozhovore pre magazín Entertainment Weekly:
„Museli sme diskutovať o dôležitej veci, ktorou bola otázka, či dokážeme alebo nedokážeme úspešne nadviazať na román, ako si to predstavoval King, zatiaľ čo zachytíme vesmír, ktorý vytvoril Kubrick.“
Flanagan uznal, že jednotlivé dôvody, prečo Stephen King nenávidí film Osvietenie, sú vcelku komplikované. Aj preto sme ich v tomto článku nevypísali všetky, ale predostreli sme vám len tie najpodstatnejšie a najväčšie z nich. „Museli sme sa pokúsiť tie dva svety opäť zlúčiť,“ povedal režisér s akýmsi diplomatickým tónom, ako keby dával dokopy dvoch rozhádaných rodičov. „Museli sme ísť za Kingom a vysvetliť mu, ako sa dostať do vízie hotela Overlook, ktorú Kubrick vytvoril.“
To, prečo Stephen King nenávidí film Osvietenie, už nie je podstatné…
No a výsledok? Ten je fantastický. „Naše stretnutia s Kingom prebiehali prekvapivo dobre,“ vysvetlil Flanagan a dodal, že „nakoniec im to nielen povolil, ale ich v tom aj začal podporovať.“ Pre filmára, ktorý je fanúšikom ako Kinga, tak aj Kubricka, to musel byť nádherný moment katarzie. No a my – diváci – by sme sa mali tešiť tiež.
Tvorcom sa filmom Doktor Spánok podarilo spojiť to najlepšie z kultových knižných príbehov Stephena Kinga a ikonického filmu Stanleyho Kubricka. Mike Flanagan istým spôsobom zakopal bojovú sekeru medzi dvoma z najlepších rozprávačov príbehov histórie, keďže výsledok jeho práce nadchol dokonca aj samotného autora predlohy:
„Mikeovi sa podarilo posunúť Kubrickov film o level vyššie. Jeho snímka robí dve veci – je vynikajúcou adaptáciou knihy Doktor Spánok, ale je aj parádnym pokračovaním filmu Osvietenie,“
hovorí spokojný Stephen King o najnovšej adaptácii svojej knihy.
Odpoveď na otázku, či sa vám oplatí ísť do kina a pozrieť si nový horor, by tak mala byť jednoduchšia. Ak máte radi Kingove kultové knižné príbehy – neváhajte. Ak sa vám páči film Osvietenie (1980) – taktiež neváhajte. A ak sa vám páčia oboje, potom na vás v kinách vďaka distribučnej spoločnosti Continental Film čaká jazda tohto roka.
Zdroj: ew.com, telegraph.co.uk, imdb.com, continental-film.sk