Predátor: Korisť RECENZIA – Táto filmová séria existujúca od roku 1987 to skúšala rôznymi smermi. Teraz skúša režisér Dan Trachtenberg úplne unikátny, a treba povedať, že odvážny prístup. Mimozemského lovca prináša na našu planétu tri storočia dozadu. V kmeni Komančov sa rozbieha hra rozumu, kde sa bude musieť určiť, kto je lovcom a kto loveným.
Predátor: Korisť RECENZIA
Dostávame sa do kolonizovanej Ameriky v roku 1719. V kmeni pôvodných obyvateľov žije mladá žena Nauru (Amber Mindhunter). Túži všetkým dokázať, že môže byť skúsenou lovkyňou. Na to však musí zložiť skúšku, kde si vyberie tvora, z ktorého má priniesť trofej.
So svojimi skúsenosťami s liečením a stopovaním sleduje skupinu svojho brata Taabeho (hrá ho Dakota Beavers). Čoskoro zistia, že budú čeliť oveľa väčšej hrozbe ako sú mačkovité šelmy a medvede. Na Zem totiž vstupuje jeden z najväčších mimozemských lovcov.
Lovec si dokazuje prvenstvo
Už od prvých momentov, kedy Predátor (ešte stále neviditeľný) prichádza na scénu, nám dáva najavo, že on je na vrchole reťazca. Či už je to hneď po jeho príchode, keď sa týči na vrchole kopca, alebo po určení si priorít v postupnosti mravec – myš – had – predátor.
Svoju podobu nám odhaľuje postupne, aby budoval napätie a zachovával tajomnosť. Naozaj som so zatajeným dychom sledoval neustále prenasledovanie a stopovanie medzi ním a indiánmi. Prvý raz z neho vidíme viac spôsobom tak krvavým, ako je pre túto sériu príznačné.
Nový dizajn, ikonické znaky nám nechali
Naplno sa ukáže až po polovici filmu a nový dizajn jednoznačne musíme oceniť. Prospelo, že stále nevidíme rovnakého tvora, na ktorého sme zvyknutí z prvého filmu. Nové prvky však skvele ladia s tými pôvodnými. Ak sa ukážu ikonické tri bodky, zanecháva to v nás rovnako mrazivý pocit a vieme, že jeho obeť to má spočítané.
Priestor samozrejme dali aj vyspelým mimozemských technológiám. Staré známe zbrane nám rád predvedie a to hlavne keď na scénu vstupujú francúzski kolonizátori s puškami. A pri jednej z nich dostaneme krásny odkaz na film Predátor 2.
Dôvtip dôležitejší ako zbrane
Príslušníci Komančov sa však neplánujú tak skoro vzdať a využijú všetok svoj dôvtip, um a skúsenosti na obranu. Ba čo viac, Nauru je odhodlaná dostať Predátora ako svoju korisť. Jej slová „Krváca, tak môže zomrieť“ vás nabudia podobne, ako ju samotnú. Postupne o ňom zbiera skúsenosti (aj toto nám trochu pripomenie postavu Schwarzeneggera z prvého filmu) a po opätovných stretnutiach ich rada využije v tom konečnom.
Finálny súboj nedostávame iba jeden, ale v podstate dva. Každý z nich je vedený unikátnym štýlom, oba sa sústreďujú na iné udalosti, ktoré sme predtým videli vo filme. Choreografia a filmárske umenie im maximálne pridáva na hodnote.
Stopáž filmu
Problémom však môže byť, že cesta k nim bola miestami kostrbatá. Film samotný netrpí neduhom mnohých dnešných – a to prehnanou stopážou. Lenže občas sa zdalo, že aj hodina a pol je dĺžkou, na ktorú nebol pripravený. Tak dostávame zábery iba na indiánske obydlia alebo náhľad na scenérie.
Niektoré scény, ktoré by sa mohli zdať viac hluché ale krásne podfarbuje hudobná zložka. Tá len stupňuje prvotný strach hlavnej hrdinky a buduje u nás napätie. Dokážu ňou vykresliť za stromami sa zakrádajúce nebezpečie či zlepšujúce sa bojové schopnosti Nauru.
Pôvodné americké obyvateľstvo zobrazené precízne
Filmári spravili aj ďalší odvážny krok, keď priniesli neznámych hercov. Sú však členovia komunity pôvodných obyvateľov a tak nemohli na túto úlohu vybrať lepšiu skupinu. Rovnako tiež prospeli aj konzultácie s príslušníkmi kmeňov, aby ich zobrazenie bolo čo najvernejšie. A malé bonusové body pre mňa za historickú korektnosť.
Nejasné mi ale na druhej strane bolo, prečo tvor, ktorý príde na našu planétu zbierať trofeje, s týmto prvkom prestane už po ulovení jedného z prvých zvierat. Nebolo to však nijako dôležité pre dej, pripnutie lebky vlka na opasok skôr malo slúžiť len akási ďalšia pripomienka na skoršie filmy. A len ďalší dôkaz, že sa Predátor naozaj dokáže vrátiť k svojím koreňom.
Predátor: Korisť RECENZIA – Zhrnutie
Dej sa miestami uberal na môj vkus pomaly a scénografia to nedotiahla „zbytočnými“ zábermi. Bolo to však iba malými problémami v inak skvele premyslenom koncepte s Predátorom v roku 1719. Jeho pôvodne zamýšľané obete totiž využijú všetko, čo vedia a majú k dispozícii, aby sa nestali korisťou, ale lovcom. Preto si pokojne dovolím tvrdiť, že film opäť dosahuje podobných kvalít aké priniesol Predátor 2 v roku 1990 (a na tieto záležitosti sme predsa generačne citovo naviazaní). Udeľujem mu preto hodnotenie 7/10.