Článok nadväzuje na predchádzajúci príspevok. Pokiaľ ste ho ešte nečítali, pred pokračovaním klikajte sem.
1976. Niekde medzi nekonečnými dunami, v nepríjemnej páľave sedí na skladacej stoličke mladý, vychudnutý muž nosiaci hustú bradu, ošúchané rifle a žltkastú košeľu. Na kolenách má položený veľký zdrap zelenomodrého papiera, zamyslene sa na neho pozerá svojimi začervenanými očami a premýšľa, čo by sa dalo ešte vylepšiť. Urobí si poznámku ceruzkou č.2 a zahladí sa na filmový štáb. Sme niekde v Tunisku. Ten „zdrap“ je časť zo scenára k najnovšiemu filmu a ten čudák nie je nikto iný ako jeho režisér George Lucas.
Dvojica obrovských hviezd typu G1 a G2 od dávnych čias spaľovala povrch maličkého tmavého telesa, ktoré okolo nich obiehalo. Jeho povrch tvorili spálené hory, kaňony, klasické piesočné púšte ale aj dávno vyschnuté moria. Na ich dne stála trojica hlavných veľkých miest, vzdialených od seba len na pár kilometrov. Boli to prístavy kde sa dalo zohnať takmer všetko. Rovnako to však bolo útočisko odpadlíkov, mafie a ich posluhovačov, rôznych obchodníkov a gamblerov. Miesto špiny pre špinavcov, či pre tých čo sa chceli schovať. Tatooine. Na vzdialenejších kútoch sa nachádzali osady patriace farmárom, snažiacim sa vyžiť z minima. A to čo žilo ešte ďalej, by ste si nedokázali ani predstaviť. A práve na tomto mieste sa začal písať jeden z najväčších príbehov galaxie, ktorý na desaťročia zmenil jej históriu… A rovnako tak aj históriu nášho filmu.
Neočakávané pokračovanie
Už som spomínal, že originálne Hviezdne Vojny spôsobili po svojej premiére poriadne šialenstvo. Film sa stal kasovým trhákom, filmárska spoločnosť Fox sa zachránila, milióny ľudí po celých štátoch sa stali do filmu bláznami, na čom zas zbohatol George Lucas. Film samotný bol ocenený až šesticou najprestížnejších filmových ocenení Oscar. No a to všetko bol správny impulz pre Lucasa aby znovu zaliezol do ústrania a v tichosti začal prípravy na pokračovanie. To nečakal takmer nikto, film totiž kľudne mohol ostať uzatvoreným celkom. Veď išlo predsa len o rozprávku s dobrým koncom.
No na jeho konci predsa ostali nezodpovedané otázky, ktoré trápili nejedného fanúšika. A keď o dva roky na to Lucas oficiálne vyrukoval so scenárom k pokračovaniu, ktoré nieslo celý názov Star Wars – Episode 5 – Empire Strikes Back ( Hviezdne Vojny – Epizóda 5 – Impérium vracia úder ), mnohí z tých čo sa tešili, vlastne takmer všetci, ostali zarazení. Prečo nie dvojka ale hneď pätka? Lucas si z nás strieľa? Nestrieľal. Pokračovanie muselo prísť. A každému začínalo byť čoraz viac jasné, že film ktorý doteraz pokladali za prvú kapitolu ságy Star Wars, bol vlastne až štvrtý v poradí a to čo bolo predtým, ostalo obklopené záhadou.
Tichý George Lucas
Pôvodný film Star Wars dostal prívlastok Epizóda 4: Nová nádej až dodatočne. Bolo teda viac než jasné, že príbeh Hviezdnych vojen bude poriadne zamotaný. Vrátime sa však k pôvodnému filmu. Je všeobecne známe, aké problémy sprevádzali jeho natáčanie v Tunisku. Už pred natáčaním musela spoločnosť Fox odovzdať hotový scenár Tuniskej vláde, aby ho dôkladne preskúmala. Mali totiž obavy, či v texte nenájdu nejaké politické narážky. Nakoniec však bolo filmovanie povolené a tak sa celý štáb na čele s mladým hereckým osadenstvom, začínajúcimi trikármi a samozrejme mozgom celého projektu, mlčanlivým Georgem Lucasom, vybrali do púšte zhmotniť jeho sen.
Práve mlčanlivosť a odmeraný prístup režiséra bol ďalším problémom, pre ktorý niektorí herci mali určite sto chutí všetko zabaliť a pobrať sa preč. Mark Hamill aj Harrison Ford sa zhodli na tom, že ten chlapík od vás niečo chce, nepovie vám ako to urobiť, máte kecať všetky tie podivné texty a vyzerať pritom tak ako keby ste im rozumeli. Alec Guinness, ktorý bol najväčšou hviezdou medzi hercami sa na film nechal nahovoriť až po dlhom prehováraní. Všetky texty mu proste pripadali trápne a zbytočné. Nechcelo sa mu veriť, že niekto dokázal vymyslieť takéto bláznovstvo. Zato taká Carrie Fisher si Lucasa obhajuje.
„Napriek jeho zvláštnemu prístupu k hercom, bol jeden moment ktorý ma o všetkom presvedčil. Pripadalo mi zvláštne rozprávať tak umelo o tak čudných veciach. George však prišiel za mnou a vysvetlil mi, že ona je bezmocná a práve prišla o všetkých ktorých milovala. Povedal to vtedy tak krásne že ma dokonale presvedčil.“
Zdroj: screenrant.comJednoduchý príbeh
Uprostred natáčania lokácii planéty Tatooine, prerušilo natáčanie na niekoľko dní bláznivé počasie. Po 50 rokoch sa prvýkrát spustil na vyprahnutú púšť poriadny dážď. Lucas si to zobral ako dobré znamenie. Film bol nakoniec dokončený na čas, po premiére sa stal kasovým trhákom a z dovtedy neznámych mladých hercov urobil hviezdy. Čo však zaujalo ľudí na tomto pomerne jednoduchom príbehu? Možno práve jeho jednoduchosť a hladanie vnútorného posolstva. Pred dávnymi časmi, v preďalekej galaxii… Galaxia je utlačovaná mocným Impériom, vedeným tajomným Imperátorom a jeho verným služobníkom Darth Vaderom, čiernym rytierom odetým v životne dôležitom ale hrozivom čiernom brnení. Len malá skupinka ľudí sa rozhodne vymaniť galaxiu z útrap a obnoviť v nej slobodu a spravodlivosť.
Jedna z popredných členiek tejto skupiny je princezná Leia Organa, ktorá preváža na svojej kozmickej lodi dôležité informácie o novej zbrani vyvíjanej Impériom. Darth Vader ju však dolapí a zajme. Predtým však stihne Leia ukryť informácie do droida R2-D2 a ten spoločne zo svojím „priateľom“ droidom C3PO, núdzovo pristane na púštnej planéte Tatooine. Na tomto mieste má R2 úlohu nájsť skrývajúceho sa rytiera rádu Jedi – Obi Wana Kenobiho ( bravúrne ho stvárnil Alec Guinness ). Osud ich však privedie za farmárskym chlapcom Lukom Skywalkerom. (Mark Hamill). Ten po smrti svojich opatrovníkov nasleduje Kenobiho na jeho ceste za záchranou galaxie.
Samé otázky
Dozvedá sa od neho všetko o Jedioch, tajomnej sile ktorá im dodáva zvláštne schopnosti, no a hlavne o svojom otcovi, ktorý bol Kenobiho žiakom a tiež rytierom, dokým ho nezabil druhý Kenobiho žiak Vader a nepridal sa na zlú stranu. Vydávajú sa zachrániť Leiu a zabrániť Impériu v použití strašlivej zbrane, s čím im má pomôcť pofidérny pilot Han Solo a jeho co-pilot, chlpatý Wookie Chewbacca. Tento príbeh je čistá rozprávka, s presne stanovenými ideálmi. Nie je však tak ďaleko od sveta, v ktorom žijeme my. Okrem čisto sci-fi či fantasy prvkov je tu dostatok spoločných rysov s našou spoločnosťou. Dáva nám morálne posolstvo čomu sa treba vyvarovať, čo sa môže stať ak sa v nás prebudí sila, to odhodlanie ísť až na dno a spraviť veci lepšími.
Na konci Hviezdnych vojen zostalo mnoho otáznikov. Kto je Imperátor? Kde zmizol Darth Vader? A kto je vlastne Darth Vader a aký je jeho príbeh? Je to vôbec človek? Čo Luke? Ako dokončí výcvik na rytiera Jedi? Bol Ben Kenobi posledný rytier Jedi? Ako dopadnú boje z Impériom? A tak Impérium vrátilo úder. A s ním aj George Lucas. Na otázky mali prísť čoskoro odpovede. Aj na tú, prečo svoj príbeh začal rozprávať až od jeho štvrtej kapitoly.
Zárobok aj z hračiek
Hviezdne vojny zaznamenali neskutočný úspech. Za všetko hovorí tržba dovtedy astronomických 779 900 000 amerických dolárov, nehovoriac o tržbách z predaja darčekových predmetov, na ktorých vďaka svojmu šikovnému ťahu zbohatol autor diela George Lucas.
O dva roky nato k filmu pribudne prívlastok Epizóda 4: Nová nádej a okolo Lucasa, ktorý v tom čase píše scenár pokračovania, sa vynorí mnoho otáznikov, sprevádzajúcich nielen tento nepochopiteľný počin ale aj množstvo nezodpovedaných otázok z prvej ( prepáčte vlastne štvrtej časti, človek v tom začne mať po istej dobe „mišmaš“). Rok 1980 a je tu a s ním aj najočakávanejší snímok roka. Pokračovanie Star Wars sa volá Impérium vracia úder. Narozdiel od Novej nádeje sa však tentokrát očakáva vopred zaručený úspech.
Irvin Kershner
Na filme sa už ale Lucas nepodieľa ako režisér, privoláva si svojho mentora Irvina Kershnera, keďže Lucas napísal scenár a ako sám povedal, natáčanie prvého filmu ho dokonale zničilo, či už po fyzickej ale hlavne psychickej stránke. A treba povedať, urobil dobre. Nič proti Lucasovmu režisérstvu, ale Kershner vlial do filmu sebe vlastnú auru. Tak temnú, až vás z nej bude mraziť v kostiach. Väčšina tohto snímku sa odohráva v tmavých kútoch, snaží sa pôsobiť depresívne a to aj keď v ňom práve svieti slniečko. Impérium sa vracia a s ním aj Darth Vader, posadnutý dolapiť toho, kto zničil bojovú stanicu Death Star. Od svojho big bossa a majstra v jednej osobe Imperátora ( tí ktorý videli pôvodnú verziu mi určite dajú za pravdu, že ten zelenkavý ksicht v kapucni pôsobil určite strašnejšie a depresívnejšie ako ten z novej verzie), sa dozvedá, že ten pilot bol akýsi mladý muž menom Skywalker. Luke Skywalker.
A tak sa začína Vaderov vnútorný boj. Viac z príbehu nebudem prezrádzať, jednoducho si to treba pozrieť. Dej má zaujímavú štruktúru, raz sledujeme Lukovo samostatné pátranie a potom príjemnú romancu medzi Hanom a Leiou ( škoda, že Kershner nerežíroval aj Epizódu 2). Viac sa kryštalizujú charaktery všetkých postáv, ktoré musia doslova siahnuť až na vlastné dno, perfektne do toho sadne ponurá atmosféra a všetko to vedie k dramaticky vypointovanému finále, ktoré vám doslova zabrnká na nervy. Podobne ako pri prvom filme, aj natáčanie Impéria sprevádzalo niekoľko problémov. Pri natáčaní lokácie ľadovej planéty Hoth, siahala bežná vonkajšia teplota až do -20% C. Pri týchto scénach si komparz vojakov strihli aj príslušníci Nórskej vysokohorskej služby a dvojici hlavných protagonistov – Markovi Hammillovi a Harrisonovi Fordovi hrozilo podchladenie. Kershner však všetko dokonale zvládol, mal pevnejšie nervy než Lucas a na konečnom výsledku to aj vidno.
Temná rozprávka
Snímok najme vďaka jeho zásluhe pôsobí dospelejšie a chutí ako drink namiešaný z výborných ingrediencií akcie, nevtieravej romantiky, láskavého humoru a dramatických situácii. Kershner proste dokázal zhmotniť to, o čom Lucas sníval. Keby spoločne pracovali na všetkých epizódach, myslím že by SW ako celok prekonali samé seba. Značne sa zlepšila aj výprava, navštívime tie najneuveriteľnejšie a krásne planéty. Ľadový svet, pásmo asteroidov, temnú močaristú planétu či mesto v oblakoch… proste pastva pre oči. A aj pre uši. Williams od pôvodného filmu jasne pridal a to ako to na divákov vybalil v Impériu prekonáva originál. Neexistuje žiadny iný filmový skladateľ, ktorý by dokázal tak precítiť melódiu a tak dokonale ju zosynchronizovať s obrazom. Proste jeden z najväčších géniov dnešnej doby. Epizóda 5 prekonáva svoju staršiu sestru po každom ohľade.
A čo otázky? Na tie bolo zodpovedané, ale vykvitli pred nami ešte vážnejšie. Tie ktoré lomcovali mladým Lukom Skywalkerom, tie ktoré ani všemocná galaktická sila nedokázala skrotiť. Slová, ktoré mu povedal ten temný prízrak, prosebne sa skláňajúci nad ním tesne potom, ako mu v nerovnom súboji odsekol pravú ruku. Práve tento moment navždy zmenil celé Star Wars, aj pohľad všetkých fanúšikov či kritikov tejto série. Po vyslovení mrazivého „I am Your Father“ sa celý príbeh zmenil a ukázal nám, že to nie je len obyčajné naivné sci- fi, ale tragická dráma na pozadí vesmírneho fantazíjneho sveta. Kde však ostáva len krôčik od doba ku zlu, podobne ako je to v skutočnom živote. A ako povedal jeden človek, najúžasnejšie na tom všetkom je, že to je predsa tak reálne. Práve tu sa ukazuje silný kontrast s Novou nádejou, ktorá bola mnohými mylne označovaná za naivnú rozprávku. Až po zhliadnutí tohto filmu sa však ukázala jej pravá podstata.
Čo bude ďalej?
Čo sa týka kasových úspechov, Epizóda 5 je dodnes jedno z najúspešnejších priamych pokračovaní. Podobne ako ostatné filmy z tejto série, sa drží aj po dlhých rokoch medzi najziskovejšími filmami a dokopy všetky tvoria kasovo najúspešnejšiu sériu. Empire Strikes Back priniesol ešte krajšie trikové sekvencie, silnejší príbeh, výpravu a hudbu. A čo je najpodstatnejšie, od základov prekopal pôvodnú mienku aj príbeh. Spravil z Hviezdnych vojen ságu, s ktorej sa časom vykľulo strašne veľa. O tom však v ďalších častiach môjho seriálu….