streda, 18 decembra, 2024
Reklama

Úchvatné príbehy najlepších režisérov v histórii kinematografie: Od skromných začiatkov až po status legendy

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!
Reklama

8. Mel Gibson

Reklama

Mel Gibson sa preslávil ako herec. Prvýkrát ho diváci zaznamenali v akčnom hite režiséra Georgea Millera s názvom Šialený Max (1979). V tomto postapokalyptickom filme si zahral bojovníka, ktorý prišiel o všetko kvôli nukleárnej vojne, ktorá takmer zničila život na Zemi. Film s rozpočtom 350 000 dolárov zarobil celosvetovo neskutočných 100 miliónov dolárov, čo znamenalo len jedno, a to ďalší diel. V ňom sa Gibson opäť objavil ako hlavný hrdina a potvrdil tak status akčnej hviezdy.

Reklama

Po tomto úspechu ho režisér Richard Donner obsadil ako Martina Rigsa vo fenomenálnej akčnej komédii Smrtonosná zbraň (1987). Film sa stal kasovým trhákom, tvorcom zabezpečil ďalšie tri pokračovania, z ktorých ani jeden diel divákov vyložene nesklamal. Gibson bol v tom čase jedným z najuznávanejších hercov, túžil však po tom, aby sa raz mohol postaviť nielen pred kamerou, ale aj za ňu.

Statočné srdce

V roku 1995 Mel Gibson nakrúca film Statočné srdce, v ktorom nielen hrá hlavnú postavu, ale takisto celý tento film aj režíruje. Statočné srdce popisuje tragické udalosti škótskeho hrdinu Williama Wallacea. Ten netúžil po ničom inom, len po pokojnom živote. Chcel sa oženiť, mať rodinu a farmárčiť. Nebolo mu to však dopriate a on sa tak stal vodcom odboja proti krutému anglickému kráľovi Eduardovi I. Film očaril ako divákov, tak a aj kritikov a Gibson, ktorý dovtedy mal len minimálne skúsenosti s réžiou, získal Oscara.

Reklama

Svoj doteraz kasovo najúspešnejší film Gibson natočil v roku 2004. Pojednáva o živote a smrti Ježiša Krista. Jeho názov Umučenia Krista je nevšedne výstižný, a takisto veľmi kontroverzný. Gibson sa pri réžii nebál odviazať, ukázal mučenie hlavy rímsko-katolíckej cirkvi v plnej „paráde“. Nikdy nikto nesfilmoval Kristovo umučenie takým brutálnym spôsobom. Skôr ako kresťanský film je to horor a rozhodne nie je pre slabšie povahy.

Reklama

Tento jeho nevšedný spôsob režírovania však diváci naplno ocenili. Umučenia Krista v kinách zarobilo viac ako 600 miliónov a až do príchodu Deadpoola (2016) to bol vôbec najúspešnejší deťom a mládeži neprístupný film v dejinách.

7. Peter Jackson

Reklama

Nemusíte natočiť množstvo filmov, aby ste sa stali legendou. Peter Jackson na to potreboval iba jednu trojdielnu sériu. Ešte predtým, ako sa stal režisérskou ikonou, bol pomerne známy vďaka nezávislému béčkovému hororu s názvom Braindead – Živí mŕtvi (1992). Film s rozpočtom 3 milióny dolárov v kinách pohorel, zarobil len niečo cez 300 000 dolárov, avšak postupom času zaujal divákov po celom svete.

Jackson sa naďalej venoval nezávislým filmom, až kým v roku 1999 neprišla šanca sfilmovať jeho milovaný príbeh Pán Prsteňov od legendárneho J. R. R. Tolkiena. Jackson so svojou manželkou spísali scenár, s ktorým otravovali všetky štúdia. Hneď na prvýkrát mu však na jeho vysokorozpočtový film kývlo Disney. Spoločnosť dovtedy známa predovšetkým tvorbou animovaných filmov však chcela celý príbeh vtesnať do jedného celovečerného filmu, čo sa Jacksonovi nepáčilo. Preto sa obrátil na oveľa menšie štúdio s názvom New Line Cinema.

Nakrúcanie Pána Prsteňov

S riaditeľmi štúdia sa dohodol na rozpočte 300 miliónov dolárov, vďaka ktorým urobí svoje plánované tri diely. Zmluvy sa podpísali a režisér dovtedy nezávislých béčkových filmov tak roztočil najväčší kolotoč v histórii kinematografie. Všetci kritici totiž predpokladali, že sa z filmu stane brak. Nikto sa totiž neodvážil natočiť tak obsiahle a rozpočtovo drahé dielo, ako je séria Pán Prsteňov. Jackson však mal všetko pripravené.

Reklama

Na tvorbu extrémne drahých špeciálnych efektov využíval svoju spoločnosť Weta FX (predtým Weta Digital). V obrovskej peci tvoril masky ohyzdov a iných potvor z Tolkienovho sveta, takže ho to vyšlo oveľa lacnejšie. Jackson svoj rozpočet nepresiahol, ba ho ešte pre prvý diel znížil o 7 miliónov dolárov.

V roku 2001 nastal okamih pravdy a do kín sa dostal film s názvom Pán Prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa. Vizualizácia Jacksonovej predstavy Stredozeme divákov uchvátila. Celý tento obrazový skvost podporil svojou čarovnou hudbou skladateľ Howard Shore. V hlavnej úlohe hobita Froda sa objavil britský herec Elijah Wood, ktorého výkon divákov posadil do sedačiek. Ešte viac si však chválili nesmierne autentické výkony Vigga Mortensena čoby Aragorna či Iana McKellena ako čarodejníka Gandalfa.

Tento prvý diel legendárnej trilógie mal všetko potrebné na to, aby sa stal brutálnym kasovým trhákom, a tak sa aj stalo. Film s rozpočtom 97 miliónov zarobil 870 miliónov dolárov a k tomu získal neuveriteľných 13 nominácií na Oscara.

View this post on Instagram

Reklama

A post shared by Lord Of The Rings (@lotrology)

Ukončenie trilógie

Nakrútiť ďalšie dve pokračovania s podtitulmi Dve veže (2002) a Návrat kráľa (2003) bola pre Jacksona nesmierne výzva. Na pľaci strávil s hercami neskutočné množstvo hodín, všetko muselo klapať, no šlo to ľahko, keďže herci vedeli, že toto je ten najlepší film, v ktorom si kedy zahrali. Všetci ho poslúchali na slovo a taktiež aj jeho asistentov.

Druhý diel série zarobil ešte viac ako ten prvý, celkovo 925 miliónov a ten tretí zarobil viac ako 1 miliardu dolárov. A Peterovi Jacksonovi zabezpečili dvoch Oscarov za scenár a, samozrejme, za réžiu.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama