streda, 22 januára, 2025
Reklama

Najstarší slovenský filmový festival odhalil aj zakázaný počin

Nenechajte si ujsť

Reklama

Projekt 100, najstarší slovenský filmový festival

Prehliadka PROJEKT 100 sa po prvý raz uskutočnila v roku 1995, teda symbolicky v roku stého výročia prvého verejného kinematografického predstavenia na svete. Konala sa v Českej republike a na Slovensku.

U nás predstavoval PROJEKT 100 v čase svojho vzniku a v nasledujúcich rokoch doslova záchranný „kotúč“ pre filmové kluby, ktorých existencia bola vážne ohrozená. Pôvodne mal počas desiatich rokov priniesť spolu 100 filmov, to už však dávno nie je pravda. Projekt sa počas rokov vyvíjal a inak tomu nebude ani pri oslave jeho švrťstoročnice.

Čo priniesol 25. ročník?

V prvom rade 6 kvalitných filmov. Viem, že množstvo z vás okamžite ohrnie nosom. Však sú to filmy patriace do filmových klubov. A to je síce pravda, ale tentokrát sa dostali na festival filmy, ktoré patria nielen do klubov, nielen do kín, ale mali by ich vidieť úplne všetci. Nestáva sa často, aby bol festival až tak nabitý kvalitou.

Mal som šťastie a všetky filmy sa mi podarilo ako kinárovi nielen vidieť, ale aj zažiť diskusie k nim nielen s autormi, ale aj s divákmi. Konečne sa splnil hype okolo filmov zo svetových festivalov, a preto vám ich pár predstavím. Filmy sa venujú vážnym témam, o ktorých by sa malo diskutovať, prípadne aspoň vehementne komentovať na sociálnych sieťach.

NECH JE SVETLO – slovenská dráma

Milan (40) má tri deti, a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

Reklama

Ocenenia: Karlovy Vary IFF – Najlepší mužský herecký výkon (Milan Ondrík), Zvláštne uznanie (Ekumenická porota).

PRÍPAD BARNABÁŠ KOS – zakázaný ČS film

Satirická tragikomédia, nakrútená podľa poviedky Petra Karvaša zo súboru Čert nespí, pranieruje (vždy aktuálne) prejavy byrokratizmu, pokrytectva a diletantstva.

Film rozpráva príbeh nečakaného kariérneho vzostupu snaživého trianglistu Barnabáša Kosa, ktorý sa najmä pre svoju spoľahlivosť a nekonfliktnosť stane náhle riaditeľom symfonického orchestra. Skromný hudobník, ktorý nikdy nehral „prvé husle“, sa najprv bráni, časom však podlieha zvodom funkcie. Zatiaľ čo si užíva ochranu vyššie postavených a pochlebovanie podriadených, nielen dianie v orchestri postupne nadobúda kafkovsky absurdný charakter.

Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=xboZJIKObQs

TAKÉ KRÁSNE ŠATY – horor inak

Strašidelné rozprávanie je zasadené do hektického obdobia zimných zliav v obchodnom dome. Hovorí o prekliatych šatách, ktoré putujú od človeka k človeku, a ich cestu sprevádzajú ničivé dôsledky. Vo svojom najnovšom filme dokazuje Peter Strickland svoj osobitý filmársky štýl.

Reklama

PARAZIT – kórejský víťaz Cannes

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety?

Originálne dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrillerudrámy, ale aj satiry, a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction.

Dúfam, že si aspoň posledný menovaný film pozriete. Málokedy sa stane, aby príbeh dokázal bezchybne skombinovať všetky žánre dokopy a nerozpadol by sa pri tom.

Zdroj: asfk.sk, youtube.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama