piatok, 24 januára, 2025
Reklama

Prvá fotka čiernej diery – Nolanov Interstellar nebol od reality vôbec ďaleko

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
Reklama

V roku 2014 nám režisér Christopher Nolan priniesol film Interstellar, ktorý nám v praxi ukázal fungovanie teórie relativity či červej a čiernej diery. Spolu so štúdiom Warner Bros. pracoval na tom, aby bol Interstellar po vedeckej stránke čo najpresnejší. Ako stvárniť červiu a čiernu dieru čo najpresnejšie reálnej vede?

Tejto úlohy sa pri filme zhostil teoretický fyzik Kip Thorne, ktorého najal samotný režisér. Na projekte sa teda podieľal ako výkonný producent a vedecký konzultant. Thorne úzko spolupracoval s tímom na vizuálnych efektoch, aby bola čierna diera s názvom Gargantua čo najpresnejšia realite. Dnes už dokonca dokážeme posúdiť, či sa im to podarilo.

Gargantua
Gargantua vo filme Interstellar; Zdroj: behance.net

Prvá fotka čiernej diery je tu

Včera sa na svetlo sveta dostala vôbec prvá fotografia čiernej diery v histórii. Astronómovia túto fotku vyhotovili prostredníctvom projektu Teleskop horizontu a verejnosti ju sprístupnili včera, 10. apríla 2019. Tento deň sa navždy zapíše do kroniky astronómie, pretože sme sa dočkali naozaj obrovského prelomu.

Fotografia ukazuje čiernu dieru s červeno-oranžovou žiarou, ktorá je tvorená z prachu a plynov. Táto čierna diera je od nás vzdialená približne 55 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v galaxii Messier 87. Ide o neuveriteľne ťažkú a masívnu čiernu dieru, ktorá má priemer okolo 40 miliárd kilometrov. Tým pádom je väčšia ako celá naša slnečná sústava.

čierna diera
Historicky prvá fotka čiernej diery+ Zdroj: wired.com

Podľa prvej fotky môžeme jasne potvrdiť, že Christopher Nolan a Kip Thorne neboli s filmom Interstellar od reality vôbec ďaleko. Samotný vizuál čiernej diery Gargantua bol vytvorený CGI render softvérom, ktorý funguje na báze teoretických rovníc poskytnutých od Kipa Thorna a skupiny výskumníkov. Táto nová technológia doviedla Thorna k objaveniu informácií o gravitačnej šošovke a akredičnom disku čiernej diery.

Reklama

Čierna diera z Interstellaru bola taktiež prezentovaná ako guľa, teda nie ako dvojrozmerný objekt. Gargantua mala okolo seba oranžový prstenec vytvorený z prachu a plynu, čo Nolan zobrazil dokonalo presne. Pokiaľ si o vede Interstellaru chcete prečítať viac, určite siahnite po knihe The Science of Interstellar od Kipa Thorna.

Gargantua
Gargantua vo filme Interstellar; Zdroj: indiewire.com

Knihu môžem osobne odporučiť a som veľmi rád, že sa Nolanovi podarilo tak verne zobraziť čiernu dieru. Čo na tento objav hovoríte vy?

Zdroj: indiewire.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama