streda, 25 decembra, 2024
Reklama

Aké je to mať čip v mozgu? Prvý pacient Neuralinku hovorí o svojej prekvapivej skúsenosti

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Aké je to mať čip v mozgu od Neuralinku?

Začiatkom tohto roka sa Elon Musk podelil so svetom o vzrušujúce správy. Jeho firma Neuralink úspešne implantovala čip do mozgu prvého pacienta Nolanda Arbaugha. Čipy v mozgu majú potenciálne širokú škálu využití, hlavne pre zdravotne postihnutých ľudí a pacientov s obmedzeným pohybom. Najviac v tomto prípade svet zaujala schopnosť, ktorý Arbaugh vďaka čipu získal: „Pacient je schopný hýbať s myšou po obrazovke len svojím myslením,” napísal Musk na sociálnej sieti.

Neskôr zverejnili aj videá, kde Arbaugh ukazuje, ako na diaľku ovláda počítač. Okrem toho dokázal aj hrať hry, nekončilo to pritom len pri virtuálnom šachu. Zahral si napríklad aj Mario Kart či Civilization VI.

Len ťažko si však dokážeme predstaviť, aké to v skutočnosti je. V snahe priblížiť nám to Noland Arbaugh prijal pozvanie do programu Joe Rogan Experience, v ktorom rozprával s moderátorom o svojich skúsenostiach.

29-ročný Arbaugh sa zranil a čiastočne ochrnul, kvôli čomu sa drasticky zmenil jeho život. Okrem bežných pohybových činností už nemohol ovládať ani digitálne zariadenia. Na počítači si nedokázal vyhľadať žiadne informácie ani komunikovať, no taktiež prišiel aj o dôležitý zdroj zábavy. Ako herný nadšenec sa „musel zmieriť s tým, že už si tie hry nezahrá.“

Najviac ho nadchlo, že po rokoch môže znova hrať hry

Všetko sa ale zmenilo po implantácii čipu. Nielenže teraz opäť dokáže robiť všetky činnosti s počítačom, vrátane hrania hier, ale dokonca je ešte lepším hráčom než predtým. „V podstate mám v hlave aimbot,“ opisuje Arbaugh ovládanie hier len mysľou.

Reklama

Podstatný rozdiel je v tom, že zatiaľ čo bežný človek musí fyzicky ovládať svoju postavu cez klávesnicu a myš, jemu stačí na to len pomyslieť. Získa tým veľkú výhodu v reakčnom čase. Hovorí preto, že do budúcnosti „pravdepodobne vzniknú rôzne ligy“ pre ľudí s mozgovými čipmi, pretože „to jednoducho nie je fér.“ Poukázal tým na prekvapivý problém, ktorý môžu mať v budúcnosti online hry.

Ovládanie kurzoru je takmer okamžité a veľmi presné. „Niekedy je to také dobré, že sa to pohne skôr, než si vôbec pomyslím.“ Zo začiatku to tak však úplne nebolo. Keďže je Arbaugh prvým pacientom Neuralinku, museli vyšperkovať viacero nedostatkov. Hneď ako mu však čip dovolil ovládať počítač, „celú noc hral Civilization VI.“

elon musk neuralink pacient
Zdroj: X / Neuralink

Čip sa stále vylepšuje, o pár rokov bude na úplne inom leveli

Zaujímavo tiež Arbaugh popísal proces, ako sa jeho čip progresívne zlepšuje. „Ja sa musím naučiť, čo sa snaží spraviť ten počítač (algoritmus) a algoritmus sa snaží zistiť, čo chcel spraviť ja,“ popisuje prvé mesiace používania čipu. Myslí si pritom, že časom to bude tak dokonalé, že nebude musieť pohybovať kurzorom po obrazovke, ale len si pomyslieť na to, čo chce spraviť.

Reklama

Arbaugh aktuálne vpisuje text pomocou virtuálnej klávesnice a ukazovateľa. Má však konkrétnu predstavu, ako by to mohlo vyzerať v budúcnosti: „V istom bode si pri písaní iba pomyslím na písmeno a ono sa tam objaví.“

Aj keď je technológia v rannej fáze vývoja, už teraz ukazuje sľubné výsledky použitia. Joe Rogan (moderátor) si myslí, že jedného dňa „všetci budeme nejakým spôsobom vylepšení.“ Čipy v mozgu v budúcnosti podľa neho môžu byť tak bežné ako mobilné telefóny dnes.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama