pondelok, 23 decembra, 2024
Reklama

Prvý Slovák už naletel. Naša krajina je plná falošných telefónov, takto ich rozoznáte

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Na Slovensku predávajú falošné telefóny

V poslednom období je možné v našej krajine pozorovať väčší výskyt falošných telefónov. Takéto lacné zariadenia, ktoré sú len kópie drahších značkových mobilov, sa na Slovensko dostávajú cez voľný colný priestor Európskej únie. Viacero občanov už vďaka týmto falzifikátom prišlo o peniaze, informuje STVR, ktorá poskytla aj ukážku na fotografii, ako sa im vyhnúť.

Zariadenia sa na Slovensko dostávajú prakticky bez kontroly z iných európskych krajín. V drvivej väčšine prípadov sú do Európy prepravené z Číny. Produkty najprv miera v lodných kontajneroch do veľkých prístavoch na vonkajšej hranici únie.

Všetok tovar vchádzajúci do EÚ prechádza colnou kontrolou. Ak ho ale colnici nezhabú, respektíve nerozoznajú falošné zariadenia, produkty prepustia do voľného obchodu a daný podnikateľský subjekt, ktorý ich doviezol s nimi môže už ľubovoľne nakladať. Tým pádom aj prepravovať medzi jednotlivými krajinami. Takýmto spôsobom sa postupne dostanú z Číny až na Slovensku.

U nás ich následne predávajú väčšinou neoficiálni predajcovia, napríklad cez rôzne bazárové platformy a podobne. Predajcovia tieto falzifikáty vydávajú za originály prémiových značiek a ľudí sa snažia nalákať veľmi výhodnou cenou. Samozrejme, výhodnú cenu môžu ponúkať, lebo falošný telefonát má omnoho nižšiu hodnotu.

Verejnoprávna STVR upozorňuje, že takýmto spôsobom oklamali už viacero Slovákov. Jeden poškodený zaplatil 370 eur v domnienke, že kupuje nový značkový telefón. Až po nejakom čase zistil, že v skutočnosti kúpil iba čínsku kópiu.

Reklama
telefony
Zdroj: STVR

Nenechajte sa oklamať

Je viacero spôsobov, ako sa podobnej situácii vyvarovať. Treba si uvedomiť, že kupovanie elektroniky cez bazárové platformy prináša viacero rizík. Ak kúpite falošný tovar od podvodníka, pravdepodobne ho už nijakým spôsobom nebude môcť reklamovať, a už vôbec nie bez dokladu o platbe.

Odborníci Slovákom odporúčajú, aby telefóny a podobný tovar nakupovali len u oficiálnych predajcov.

V iných prípadoch skúste spozorovať detaily, ktoré môžu nasvedčovať, že ide o falošný telefón. Napríklad počet fotoaparátov sa môže líšiť od toho, čo uvádza výrobca na svojich webstránkach. Rozdiely by ste si mali všimnúť aj na displeji, ktorý v prípade falzifikátu nebude tak žiarivý a jasný.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama