V súčasnosti ste si určite všimli, že tvorcovia do seriálov dávajú postavy, ktoré trpia akousi psychologickou alebo disociálnou poruchou. Takéto postavy sme videli v seriáloch, ako sú Dr. House či Teória veľkého tresku. Ich chorobám sa však nevenovala prílišná pozornosť, čo sa v tomto článku budeme snažiť napraviť. Toto sú totiž vážne psychické problémy seriálových postáv.
Psychické problémy seriálových postáv
1. Dr. Gregory House – Klinická depresia
Brilantný doktor s charakteristikou Sherlocka Holmesa zaujal divákov po celom svete. Samotná postava je veľmi zaujímavá a majstrovsky stvárnená britským hercom Hughom Lauriem. Každý, kto videl aspoň pár epizód tohto seriálu vie, že samotný doktor nie je práve pohodový a usmievavý človek. Okrem závislosti od lieku zvaného Vicodin (kombinácia hydrokodonu a paracetamolu) totiž vykazuje známky vážnej depresie.
V seriáli to vyzerá ako problém, ktorý sa dá ľahko liečiť, ale v skutočnosti to tak nie je. Diváci si myslia, že práve jeho depresia mu dáva možnosť byť ironickým a sarkastickým človekom. V skutočnosti sa ľudia trpiaci klinickou depresiou hanbia za svoje problémy a často ich skrývajú, až kým nedôjde k tomu najhoršiemu.
2. Sheldon Cooper – Obsedantno-kompulzívna porucha
Je nad slnko jasné, že Sheldon Cooper zo seriálu Teória veľkého tresku trpí OCD, čo je skratka pre obsedantno-kompulzívnu poruchu. V celom jeho živote musí byť stanovený poriadok. Vždy sedí na „svojom mieste“, jedáva vždy rovnaké jedlá, musí 3-krát zaklopať na dvere bytu, v ktorom býva Penny.
V tomto populárnom sitkome je to skoro až vtipné, z dôrazov na slovo skoro. V skutočnosti sa s OCD nežije práve ľahko. Ak má len mierne príznaky, vyústi to v chorobnú posadnutosť poriadkom (Monica z Priateľov). V horšom prípade môže človeku táto choroba poriadne znepríjemniť život. Predstavte si, že si drhnete ruky až do krvi len preto, lebo máte pocit, že sú stále špinavé.
3. Abed Nadir – Aspergerov syndróm
Mnohí fanúšikovia Teórie veľkého tresku si mysleli, že okrem OCD trpí Sheldon aj Aspergerovým syndrómom. Na postavu Abera Nadira zo seriálu Community (Zpátky do školy) to však sedí viac. Abed je v podstate dieťaťom v tele dospelého človeka. Je veľmi kreatívny, má veľkú fantáziu a je zrejme tou najmilšou postavou v celom seriáli. Za tieto jeho vlastnosti však môže práve Aspergerov syndróm.
Táto porucha spadá do spektra autistických chorôb. Vypovedá o neschopnosti porozumieť reči a správaniu obyčajných ľudí, netrpiacich touto chorobou. Abed sa snaží tieto ľudské emócie pochopiť cez prepojenie na popkultúru, teda cez filmy a seriály. Čo robí jeho postavu ešte zaujímavejšou. Život s týmto syndrómom je však náročný, pretože spoločnosť takýchto ľudí často odstrkuje kvôli ich odlišnosti.
4. Sherlock Holmes – Antisociálna porucha osobnosti
Existuje množstvo adaptácii kníh od Sira Arthura Conana Doylea, ktorý vytvoril postavu zrejme najslávnejšieho detektíva všetkých čias. My sa ale zamierame na kritikmi a divákmi milovaný seriál Sherlock od BBC. V ňom je brilantný detektív v súčasnej dobe, čo jeho intelektu neskutočne svedčí. Avšak Sherlock je rovnako dobrý, ale aj zlý. Ak necháme bokom jeho nadľudský intelekt, je Sherlock klasický sociopat, čo aj sám viackrát priznal. Dokáže odsunúť klasické ľudské pocity, ako sú vina či ľútosť, aby vykonal veci, ktoré by sa ostatným ľuďom priečili. Práve to však z neho robí takého úžasného detektíva.
V skutočnosti sú však sociopati ľudia, ktorí necítia žiadnu vinu, žiadnu ľútosť a v podstate v sebe nemajú kúska empatie. Takíto ľudia vám dokážu bez mihnutia oka klamať prakticky o všetkom. Ak v skutočnom živote spoznáte takéhoto človeka, radšej buďte v jeho blízkosti obozretní.
5. Phoebe Buffatová – Schizofrénia
Priatelia sú jedným z najúspešnejších seriálov všetkých čias. Jednou z ústredných postáv je aj nekonvenčná Phoebe, ktorá bola prakticky „exotom“ v tejto legendárnej partii. Jej správanie sa však vždy javí ako veľmi milé. Tvrdila, že duch jej starej mamy sa prevtelil do mačky. Takisto si myslela, že niekto zomrie zakaždým, keď navštívi zubára. Sama si myslela, že je posadnutá duchom starej ženy a viackrát počula hlasy v svojej hlave. To všetko je síce v sitkome milé a celkom zábavné, ale taktiež sú to príznaky schizofrénie.
Schizofrénia je jednou z najťažších duševných chorôb. Ľudia trpiaci touto chorobou majú častokrát halucinácie a strácajú kontakt s realitou. Často počujú rôzne hlasy a majú tendenciu si myslieť, že celý ich svet sa odohráva len v ich hlave. Napríklad si predstavte, že človek, s ktorým sa už celé roky denne stretávate, je zrazu len výplodom vašej fantázie. Z tohto príkladu vznikla aj temná teória o tom, že Phoebe je pacientkou na psychiatrii a celý koncept seriálu Priatelia sa odohráva len v jej hlave.
6. Raj Koothrappalli – Sociálna fóbia
Prejdime k ďalšej postave zo seriálu Teória veľkého tresku. Toto je už štvrtá sitkomová postava v tomto článku. Raj je veľmi milý chlapík, ktorý ale nehovorí so ženami, pokiaľ nie je opitý. A celkovo je nervózny zo spoločnosti rôznych ľudí, nielen žien. Vďaka tomuto aspektu vytvorili tvorcovia TBBT množstvo vtipných situácií, v ktorých bola Rajova choroba akoby hlavnou postavou. Zdá sa to ako celkovo milý defekt tohto sympatického Inda, v skutočnosti má však Raj kvôli tejto fóbii veľké problémy.
Kvôli stimulu, ktorý mu alkohol poskytuje, má tendenciu piť viac, ako by mal. Takisto sa v istej epizóde podujal na testovanie pochybných liekov, kvôli ktorým prekonal svoj strach z rozprávania so ženami. Táto choroba nie je úplne špecifikovaná, môže mať rôzne podoby. V najhorších prípadoch ľudia trpiaci touto fóbiou nedokážu aj niekoľko dní opustiť svoj domov.
Toto sú psychické problémy seriálových postáv. Ktorý z týchto hercov ju podľa vás stvárnil najdôveryhodnejšie?
Zdroj: scoopwhoop.com