Ratched RECENZIA
Ratched RECENZIA – Ide o jeden z najnovších seriálov Netflixu, ktorý hovorí o počiatkoch jednej ikonickej postavy. Tou je sadistická sestra Mildred Ratched, ktorá pracuje v psychiatrickom ústave v kalifornskom mestečku Lucia. Pochádza z veľmi známeho filmu Prelet nad kukučím hniezdom, kde si ju zahrala Louise Fletcher. Ten bol však založený na knižnej predlohe od Kena Keseyho.
Pred tým, ako však komplikovala život Randleovi McMurphymu, ktorého si zahral Jack Nicholson, tak jej začiatky v ústave vyzerali úplne inak. Na to sa rozhodli pozrieť Ryan Murphy (American Horror Story) a nováčik Evan Romansky. Jednotlivé epizódy, či už po režijnej alebo scenáristickej stránke, malo samozrejme na starosti viacero ľudí.
Ratched RECENZIA – Náhľad do deja
Nezačíname hneď pohľadom na Mildred. Najprv uvidíme mladíka Edmunda Tollesona, ktorý zavraždí štyroch kňazov a tak je poslaný do ústavu pre mentálne chorých. Presne do tohto ústavu sa snaží za každú cenu dostať ako sestra naša hlavná hrdinka. Tu vidíte začiatky jej manipulácií, vydierania a zastrašovania – jednoducho spraví všetko preto, aby dosiahla čo chce.
Krátko po jej nástupe do liečebne uvidíme, že jej osudy s Edmundom sú prepojené. Okrem toho však zvádza svoj osobný boj s hlavnou sestrou Bucketovou, ktorá je pravou rukou riaditeľa Hanovera. Ten uteká pred svojou minulosťou, ktorú sa snaží schovať. Zároveň sa snaží získať financovanie od guvernéra ich štátu.
Guvernér chce pre získanie popularity vidieť Tollesona na elektrickom kresle. Ratched robí všetko pre to, aby sa to nestalo a tak sa vždy spojí s tým, s kým to práve jej vyhovuje. Rozhodne sa preto postaviť vrahom, vlastným kolegom, pričom musí zaháňať démonov zo svojho detstva. A možno práve aj ona si musí dať niektoré veci v hlave do poriadku.
Postavy sú kvalitne spracované
Postavy sú veľmi dobre napísané a ich motivácie im dokážete uveriť. Vcítite sa do nich a tvorcovia dosiahnu aj to, že so sestrou, ktorá je perfektne upravená, ale skrýva sa v nej nevyslovené zlo, dokážete aj súcitiť. Viac pólov pri charakteroch vám ukážu aj u iných. Zistíte, že sadistický vrah zo začiatku nemusí byť až taký násilný a naopak vždy usmievavá milá blondínka práve naopak áno…
Zamestnanci v ústave reálne vyzerajú akoby si už niečím prešli. Pri niektorých pacientoch dokážete uveriť ich diagnózy (za všetkých určite skvelý Santiago z pilotného dielu), niektorí to však značne prehrávajú. Ale dostatočne rozmanité sú aj postavy mimo neho. Guvernérova asistentka Gwendolyn je tiež neľahko skúšaná a určite netreba zabúdať ani na excentrickú milionárku Lenore Osgood.
Tú si zahrala Sharon Stone, ktorá je prekvapením seriálu. Nečakali by sme, že sa táto herecká dáma objaví v podobnom projekte, o to viac nás tam však teší. A hrá skutočne skvele. Jednou z hosťujúcich hereckých hviezd je tu aj Corey Stoll. Inak nájdeme v sérii Murphyho stálice. Hlavnú úlohu si zahrala u neho veľmi známa Sarah Paulson a Edmunda stvárnil Finn Witrrock.
American Horror Story: Ratched?
Nielen pri nich je ale cítiť režisérov tradičný rukopis. Nájdeme tu násilie, sexuálne scény a nečakané zvraty. Asistencia s tvorbou mu ale rozhodne prospela, pretože tam nájdeme aj prvky, ktoré sme doteraz nevideli. Napríklad vidíme skvelú hru so svetlami, ktoré dokážu vystihnúť náladu a tón danej scény.
Celkovo dokázali prostredie veľmi dobre zobraziť. Čakajú vás pekné zábery na prírodu, dobové vozidlá, ale nosidlom sú interiéry. Krajšiu nemocnicu len tak ľahko nenájdete. Miestami zábery vyzerajú ako z Kubrickovho Osvietenia, za čo tiež pridávam plus. Atmosféru 40. rokov sa podarilo parádne vystihnúť, ale miestami dokáže dokáže pôsobiť až príliš nablýskane.
Dej celkom kolíše
Seriál sa výborne rozbehne a pilotný diel vás podnecuje k tomu, aby ste pozerali ďalšie a ďalšie časti. Po polovici však akosi začne strácať tempo a opakovať sa. Niekedy som mal pocit, že chce vzdať hold niektorým klasickým dielam, ale namiesto toho ich skôr vykráda. Jedným príkladom za všetky by bola zápletka a lá Bonnie a Clyde. Našťastie k finále zase začne naberať dych a čaká nás zvrat za zvratom. Tu neodporúčam príliš si obľúbiť niektorú z postáv.
Posledná časť je tiež tak stereotypne „murphyovská“. Je pravda, že sa tam situácia niekoľkokrát otočí, avšak čaká nás tam aj jeho tradičné „o nejaký čas neskôr“. Predtým dej naťahoval a počas polovice finálnej epizódy niektoré deje príliš urýchli, priam skokom, bez toho, aby ich dovysvetľoval. Poslednou scénou si to však akosi znovu vyžehľuje a koncom nás nechávajú čakať na druhú sériu. Preklínam ich za to, že to dokážu.
Ratched RECENZIA – Zhrnutie
Porovnávať seriál Ratched s pôvodným Preletom nad kukučím hniezdom, na ktorom je založený, určite nemá zmysel. Vo filme vidíme vyslovene sestru ako chladnú, sadistickú mrchu. Tu sú tieto vlastnosti a črty síce zachované, ale ukazujú ju aj ako obeť okolností a akúsi chudinku. Ale ako som spomínal – ukážu nám aspoň to, že sa s ňou dá súcitiť.
Murphy sa tiež ako vždy ukazuje, že všade musí pretláčať sexualitu. Nechýbajú tu ani LGBT témy, ktoré by tu vôbec neboli potrebné. Dej nikam neposúvajú. Ten svojim rozvíjaním a napredovaním neustále kolíše, po raketovom rozbehu spomalí, až je naťahovaný, aby potom raketovo poskočil. Ale s dĺžkou 8 epizód to dokážete pozrieť na jedno sedenie a tešiť sa na ďalšiu sériu. Ja dávam hodnotenie 6.5/10.