3. The Dark Knight Trilogy (2005 až 2012)
Pred 20 rokmi by len máloktorý fanúšik DC veril, že sa z Batmana ešte dá niečo vyťažiť. Lenže v roku 2005 štúdio Warner Bros. podpísalo zmluvu s režisérom Christopherom Nolanom, ktorý do úlohy Brucea Waynea obsadil Christian Balea a spolu tak vytvorili neskutočnú komiksovú legendu. Prvý diel, v ktorom vidíme, ako sa z hlavnej postavy stáva maskovaný hrdina divákov potešil svojím iným prístupom.
Celkovo bol totiž koncept filmu oveľa temnejší, dôraznejší a lepší ako jeho predchodcovia prakticky vo všetkých smeroch. Potom však prišiel druhý diel. Film s názvom Temný Rytier pokračuje tam, kde skončil prvý diel. Na scénu prichádza nový záporný hrdina, ktorý si hovorí Joker. Práve tento anarchistický klaun s tvárou dnes už nebohého Heatha Ledgera bol tou správnou konkurenciou pre vždy fantastického Christiana Balea.
Nolan v tomto filme posunul svoje hranice a divákom dodal nielen netradičný komiksový film, ale brutálne temný noirový triler.
Po neskutočnom úspechu druhého dielu prišiel tretí, ktorý už možno nemal až také kvality, no dokázal celú sériu zakončiť najlepšie, ako sa len dalo. Celkovo táto séria dosiahla v kinách tržby nad 2,4 miliardy dolárov. Kto by pred rokom 2005 povedal, že tri diely o Batmanovi by mohli mať taký úspech?
2. Krstný otec (1972 až 1990)
Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro či James Caan. To sú herci, ktorí stvárnili ikonické postavy v jednej z najlepších sérií všetkých čias. V roku 1972 vytvoril režisér Francis Ford Coppolla temnú kriminálnu drámu o mafiánskej rodine Corleonovcov podľa knižnej predlohy spisovateľa Maria Puza. Napriek všetkým problémom, ktoré produkcia filmu mala, dokázala vytvoriť prvý diel, ktorý sa v dobe svojho uvedenia na trh stal najúspešnejším filmom všetkých čias.
Po takomto úspechu nasledovala druhá časť, v ktorej v tom čase mladý herec Robert De Niro nahradil Marlona Branda v úlohe Dona Vita Corleoneho. Príbeh sa totiž rozdelil na dve časti. V tej prvej sledujeme vzostup mladého emigranta zo Sicílie a jeho vzostup na poli zločinu v meste New York. V druhej časti zase sledujeme už jeho syna Michaela Corleoneho, ktorý sa po smrti svojho otca stal novým „capom“ rodinného klanu.
Na tretí diel diváci čakali takmer 20 rokov. Napokon sa ho ale dočkali. Al Pacino si znovu zopakoval rolu, ktorá ho preslávila po celom svete. Coppolla tentokrát presunul príbeh z New Yorských ulíc do Vatikánu. V tejto časti sa totiž rodina Corleone snaží získať peniaze spoluprácou s cirkvou. Celkovo táto séria získala až 9 Oscarov a stala sa pilierom Hollywoodu, pričom prvý diel je dodnes považovaný za jeden z najlepších filmov v histórii.
1. Pán Prsteňov (2001 až 2003)
Na všetkých filmových portáloch je práve Pán Prsteňov na prvom mieste, čo sa filmových sérií týka. Práve týmto veľdielom sa preslávil režisér Peter Jackson, ktorý dokázal sfilmovať „nesfilmovateľné“. Grandíózny fantasy príbeh J. R. R. Tolkiena mal totiž také parametre, že takmer každý režisér pred Jacksonom to pri pomyslení na sfilmovanie vopred vzdal. On si s tým však poradil priam kráľovsky.
Nielenže dokázal tri diely natočiť za menej ako 300 miliónov, ale takisto ich divákom servíroval z roka na rok, aby tak časom nestratili chuť a aby bola séria ako celok čo najviac „živá“.
Do hlavných úloh obsadil hercov Elijaha Wooda (Frodo), Iana McKellena (Gandalf), Vigga Mortensena (Aragorn), Johna Rhys-Daviesa (Gimli) či Orlanda Blooma (Legola). Diváci boli doslova šokovaní tým, čo títo herci vo svojich úlohách predvádzali. Najväčšou hviezdou celej série je však režisér Jackson.
Ten sa postaral nielen o réžiu, ale pracoval aj na tvorbe scenára. Ten malo najskôr do filmovej verzie pretaviť Disney, lenže vedúci štúdia Jacksona odmietli. Tak prišla na rad „malá“ spoločnosť New Line Cinema, ktorá dala Jacksonovi na tvorbu troch dielov 300 miliónov. Aký to teda malo úspech?
Tri diely Pána Prsteňov v kinách dosiahli tržby takmer do výšky 3 miliárd a aby toho nebolo málo, tvorcovia získali 17 Oscarov, čo sa doposiaľ žiadnej inej sérii nepodarilo. O víťazovi v tejto kategórii skrátka niet pochýb.