pondelok, 16 decembra, 2024
Reklama

Satirický pohľad na minulý rok od tvorcu seriálu Black Mirror | Death to 2020 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.
Reklama

Death to 2020 RECENZIA

Death to 2020 RECENZIARok 2020 bol plný rôznych udalostí. Zo začiatku to boli hlavne tie oslavné, ako Oscary a nové filmy, no ako dni plynuli, šlo to s celým svetom dole vodou. Od Austrálskych požiarov cez pandémiu a Black Lives Matter protesty až po teroristické útoky a zemetrasenia v Európe.

Death to 2020 trailer
Zdroj: variety.com

Počas tohto roku mnohí prišli o svoje domovy a svojich blízkych, prešli si naozajstným peklom a dá sa predpokladať, že psychický stav veľkej časti populácie sa omnoho zhoršil. Možno aj preto sa na záver tohto roku rozhodol Charlie Brooker (tvorca seriálu Black Mirror) vyčarovať ľuďom úsmev pomocou satirického dokumentu o roku 2020. Podarilo sa mu to?

Reklama

Skvelé obsadenie a pestrosť postáv

Filmom nás sprevádzajú mnohé postavy – pochybní vedci, historici, odborníci, politici, no aj obyčajní ľudia, ktorý na vývoj situácií nemali až taký vplyv. Samozrejme žiadne z týchto povolaní nie je skutočné. Jedná sa totiž o paródiu na dokument či skôr satirický pohľad na uplynulý rok.

Reklama
Death to 2020 trailer
Zdroj: nme.com

Brooker si vybral naozaj rozmanitú škálu známych hercov, ktorí stvárňovali tieto postavy. Videli sme Samuela L. Jacksona ako pamätníka roku 2020, Hugha Granta ako historika, Lisu Kudrow ako političku v republikánskej strane, Tracey Ullman ako anglickú kráľovnú, Cristin Milioti ako klasickú „Karen“, Joea Kerryho ako influencera a youtubera a mnohých ďalších.

USA, Veľká Británia a trochu Austrálie

Práve vďaka tomuto obsadeniu a réžie Brookera si ľudia od tohto nového Netflix filmu sľubovali veľa. Režisér si však zobral naozaj ťažkú a ešte pomerne čerstvú tému na spracovanie a nebál sa ani kontroverzie a irónie, ktorá určite nepotešila každého. Poriadne sa obul do ľudí, ktorí verili hoaxom o novom koronavíruse a aj do oboch veľkých amerických politických strán.

Reklama
Death to 2020 trailer
Zdroj: collider.com

Film Death to 2020 síce figuroval na plagátoch aj v traileroch ako niečo, čo popíše udalosti celej planéty, no stereotypne sa zameral hlavne na USA a Veľkú Britániu. Akoby sa to všetko, čo sa dialo mimo tieto krajiny, jednoducho nestalo. Je samozrejmé, že udalosti USA a Anglicka (BLM, americké voľby, Brexit,…) sledovala väčšina sveta, no to neznamená, že je to to jediné podstatné.

Reklama

Na pár minút sa síce objavili aj austrálske požiare, no že by boli jedným z podstatných bodov, sa nedá povedať. Film, s ktorým sme sa teda mali stotožniť, väčšina divákov nepocíti tak, ako to Brooks pravdepodobne zamýšľal.

Death to 2020
Zdroj: comingsoon.net

Death to 2020 RECENZIA – Zhrnutie

Osobne si myslím, že mal režisér skvelý nápad s týmto filmom. Naozaj si ľudstvo potrebovalo vydýchnuť a pozrieť sa na udalosti minulého roka s nadhľadom a úsmevom. Bohužiaľ, výsledný film bol sklamaním. Niektoré vtipy a vyobrazené stereotypy priam až kričali, že sú prvoplánové a celkovej snímke chýbalo hlbšie spracovanie a podrobnejšia analýza. Ako rýchlo prišiel, tak rýchlo ľuďom aj vyfrčí z hlavy.

Film taktiež dorazil ešte počas roku 2020, a tak až príliš zasiahol čerstvé a citlivé miesta, o ktorých ľudia ešte nechcú žartovať. Veľkým pozitívom filmu boli ale, ako som už spomínala, postavy a skvelé herecké výkony. Tie príbeh podržali nad úplným potopením a spravili z neho sledovateľný kúsok. 6/10

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama