štvrtok, 23 januára, 2025
Reklama

V jednej veci to prehnal. RECENZIA na film Vrahovia mesiaca kvetov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Recenzia na film Vrahovia mesiaca kvetov

Temné udalosti, ktoré sprevádzali jedno z najhroznejších období v histórii Spojených štátov amerických. Niektorí o nich nikdy nepočuli, iní na ne zabudli. Systematické zneužívanie a vyvražďovanie pôvodných Američanov je predmetom mrazivého veľkofilmu Martina Scorseseho, v ktorom hrajú herecké legendy ako Leonardo DiCaprio či Robert De Niro. Tematicky je príbeh ohromujúci, naša recenzia na film Vrahovia mesiaca kvetov vám však prezradí, v čom to tvorcovia prehnali.

Snímka vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa diali na začiatku 20. storočia. Režisér Martin Scorsese sa pokúsil priniesť príbeh, ktorý je „autentický a tak presný, ako sa to len z pamätí dá a pritom stále plný rešpektu.“ A presne to sa mu aj podarilo.

vrahovia mesiaca kvetov recenzie
Zdroj: themoviedb.org

Spleť mrazivých udalostí začína ešte v dobe, kedy americká vláda presťahovala obyvateľov kmeňa Osagov z Kansasu do Oklahomy. Po vyhostení im pridelili 6 000 kilometrov štvorcových kamenistého územia, na ktorom sa len veľmi ťažko dalo niečo vypestovať. Úrady sa teda uspokojili s tým, ako presunuli pôvodné obyvateľstvo na nehostinnú pôdu.

Situácia sa však totálne otočila, keď Osagovia objavili na svojom novom území ropu. Obrovské ložiská čierneho zlata prilákali magnátov z celej Ameriky, ktorí Indiánom platili nehorázne provízie za ťažbu nerastnej suroviny na ich území. Majetok Osagov prudko narastal, dokonca až tak, že sa začiatkom 20. storočia stali najbohatším národom na svete v prepočte na obyvateľa. A to začali belosi zneužívať.

Popísané udalosti tvorcovia filmu poňali len ako krátky úvod, zasadenie do sveta. Nevenovali sa im viac než prvých pár minút. Skutočný príbeh začína, keď vláda určí pôvodných obyvateľov za nekompetentných a neschopných zvládať svoje finančné prostriedky. Pridelení im boli správcovia financií. Mnohí sa tak dostali do situácie, kedy nemohli sami rozhodovať o svojich peniazoch.

Reklama
Vrahovia mesiaca kvetov recenzia 1
Zdroj: YouTube

Nechutný biznis s dedičstvom

S víziou ohromnej príležitosti prichádza do mestečka Fairfax Ernest Buckhart (Leonardo DiCaprio), človek, ktorý jednoducho miluje peniaze. On a jemu podobní si začali okolo osažských Indiánov budovať svoje živobytie. Predávali im rôzne predmety a luxusné autá, robili im osobných šoférov a hľadali všemožné spôsoby, ako ich zneužiť pre peniaze. A práve tu sa zrodil ten najnechutnejší biznis.

Spočiatku zabudnete, čo sa v skutočnosti deje na pozadí deja. Keď sa Leonardo DiCaprio objaví v spoločných scénach s herečkou Lily Gladstone, ich chémia je neuveriteľná. Herci si ku sebe našli cestu a na plátne tvoria perfektné duo. Potom si uvedomíte, že Ernest (DiCaprio) chce osažskú Indiánku Molly (Gladstone) len ošklbať o peniaze.

Tu sa zrodí krutý plán. Votrieť sa do jej rodiny a zabezpečiť si dedičské právo na jej majetok. Po svadbe začnú podozrivo umierať jej súrodenci a členovia rodiny, čím má beloch stále bližší dosah na jej peniaze. Nejde o izolovaný prípad, celý kmeň je napadnutý bandou zlatokopov, ktorí vraždia a dedia.

Reklama
lily gladstone
Zdroj: themoviedb.org

Nedovolí vám nadýchnuť sa

Je neuveriteľné, ako vás dokážu tvorcovia filmu Vrahovia mesiaca kvetov vtiahnuť do deja. Postupne vám odhaľujú kúsky informácií a príbeh sa rozvíja neuveriteľne realisticky. On totiž reálny je. Na to počas sledovania v istých momentoch úplne zabudnete, no keď si opäť spomeniete, že toto sa naozaj stalo, na tele sa vám objavia zimomriavky.

Príbeh čerpal z rovnomennej knihy, ktorú v roku 2017 priniesol novinár a spisovateľ David Grann. Často prehliadané udalosti histórie sú zobrazené naozaj tak, ako si to režisér želal – s citom a rešpektom. Žiadna z udalostí však nie je zľahčená či prekrútená. Nejde o rasovú propagandu ani anti-belošskú naratívu, dej je jednoducho tak hutný a zaujímavý, že ho skutočne mohla napísať len história samotná.

Reklama
de niro
Zdroj: themoviedb.org

DiCaprio je príliš sympatický

Dej sa stabilne stupňuje a rozvíja, podobne ako zverstvá vykonávané voči Osagom či postavy, ktoré ním sú vykreslené. William Hale (Robert De Niro) je spočiatku sympatický a milý starec, ku koncu však naňho máte úplne iný pohľad. Znechucuje vás.

Na takýto prerod sa tvorcovia nezmohli v prípade DiCapriovej postavy, ktorý je protagonistom od začiatku až do samotného konca. Ernesta ukazujú stále v tom najlepšom možnom svetle, aj keď je to absolútny záporák, zlodej a vrah. Voči posolstvu samotného filmu mi to príde necitlivé a ako dôležitý prešľap. Bolo by omnoho zaujímavejšie a citlivejšie, keby sa rozprávanie príbehu ku koncu viac orientovalo smerom na Molly a ďalších Osagov.

V iných ohľadoch je rozprávanie deja a spôsob, akým sa rozvíja, špičkovým Scorseseho dielom. Niektoré momenty dokonca pripomínajú legendárne gangsterky, kedy lumpovia za stolom plánujú ďalšiu vraždu či spôsoby, ako sa vyhýbať strážcom zákona. Na pozadí sa objavujú aj rôzne intrigy, nedôvera v americkú vládu a korupcia. Príbeh má dušu, nedá sa pri ňom potlačiť empatia a istým morbídnym spôsobom vás zahreje.

vrahovia mesiaca kvetov
Zdroj: Apple

Veľmi to prehnal

Vrahovia mesiaca kvetov trvá neuveriteľných 206 minút, teda skoro tri a pol hodiny. Z rešpektu voči skutočným udalostiam nechcel Scorsese nič vynechať, no jednoducho je to príliš veľa. Aj keď skutočne nemá hluché alebo nudné miesta, neuškodilo by mu ustrihnúť aspoň 30 minút. Nie je to film pre každého, veľa ľudí jednoducho neobsedí túto dĺžku.

Rešpektujem však, ako vás film Vrahovia mesiaca kvetov vtiahne do deja a totálne pohltí na tak neuveriteľne dlhú dobu. Dopomáha tomu najmä majstrovský strih Thelmy Schoonmaker, ktorá pre Scorseseho strihala aj Prekliaty ostrov či Vlka z Wall Street. Prechody z jednej scény na druhú niekedy hovoria viac ako samotné dialógy. Kontrast hlučnej hudby a hrobového ticha, prestrihy medzi umeleckými spomalenými zábermi a krutou drsnou realitou. Film má jednoznačný a vskutku špičkový vizuálny štýl.

Reklama

Kamera nenadchne, no vôbec tým nechcem dehonestovať prácu Rodriga Prieta. Len v máloktorých chvíľach ohromí, no svoju rolu si splnil. To isté sa dá povedať aj o hudbe Robbieho Robertsona, ktorá na seba nepúta pozornosť, iba dotvára atmosféru.

O majstrovskej réžii Martina Scorseseho nemusíme ani dlho polemizovať. Tento velikán kinematografie toho už má za sebou naozaj mnoho, sfilmovať aj takto komplexnú a citlivú drámu / thriller / western mu nerobilo najmenší problém.

Lily Gladstone (Mollie Burkhart) a režisér Martin Scorsese
Zdroj: killersoftheflowermoonmovie.com

Hviezdy pred kamerou

Leonardo DiCaprio je špičkový ako vždy. Nadchne vás najmä spomínaná chémia oscarového herca s nadchádzajúcou hviezdou Lily Gladstone, spolu tvoria skvelú dvojicu, ktorá prirodzene zobrazuje lásku a nenávisť v jednom. Jednu z ústredných postáv chamtivého statkára hrá Robert De Niro, ktorý sa jednoducho perfektne hodí na úlohy mužov, ktorí potrebujú vzbudzovať rešpekt.

Jesse Plemons v úlohe detektíva žiaľ neukázal ten najlepší výkon, aký zvládne. Zaujme však Brendan Fraser, z ktorého sa behom pár krátkych scén v súdnej sále stane jedna z najviac zapamätateľných postáv. Skvelo mu sekundoval John Lithgow.

brendan fraser
Zdroj: Apple

Recenzia na film Vrahovia mesiaca kvetov: Zhrnutie

Vrahovia mesiaca kvetov je ťažko stráviteľné majstrovské dielo Martina Scorseseho podľa skutočných udalostí. S ohromnou dĺžkou 206 minút je film príliš natiahnutý, diváka ale dokáže pohltiť do deja a postupne vybudovaného mrazivého sveta. S perfektným technickým spracovaním nemá prázdne miesta. Príbeh nemá skutočného antagonistu, no je spracovaný realisticky a s rešpektom voči kmeňu Osagov. Je krutý a brutálny ako skutočná história. Z týchto dôvodov si film Vrahovia mesiaca kvetov zaslúži hodnotenie 8,5/10.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. 1. Dicapriova postava nieje ani zďaľeka sympatická, od začiatku nám film ukazuje že je nielen súčasťou zločinov ale je taktiež zbabelec a idiot.

    2.) Koniec filmu musel preletieť recenzistovi nad hľavou – ukazuje ako sa true crime príbehy zameriavajú čisto na zločiny a tým pádom, keby bol aj film samotný kratší, musel by ignorovať všetkú tú bolesť ktorou si členovia tohoto kmeňu museli prejsť. Tento film mohol byť dvojhodinový film o vyšetrovaní a vzniku FBI ale bola by to urážka obetiam týchto otrasných zločinov.

  2. Som zvedavy,či ste čítala knihu…di Caprio nie je ani vo filme sympatický to za prve a áno mohol byť troška zakernejsie zobrazený,ale hlavne pre to ,čo vo filme neukázali dosť jasne,že indiánov brali za podradnu rasu odsúdenu na zánik a tak sa k nim chovali z dešpektom..preto mohol a podľa knihy aj mal burckhard rád Molly ale ju zároveň otrávil..toto tu je málo zrejme..prečítajte si,v češtine vyšla už pred dvoma rokmi..vtedy som to čítal ja..treba si naštudovať zdroje pred recenziou poprosim.
    Leo di Caprio hral skvele a tiež mohli ste zmieniť že sa na konci objaví na plátne aj režisér Scorserse..to je zaujimave

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama