Zadný panel je unikát
Práve zadný panel s efektným podsvietením patrí k dizajnovo najoriginálnejším novinkám posledných rokov. Vďaka AniMe Vision si používateľ môže nastaviť, čo vlastne chce na zadnom paneli vidieť. Môže to byť kapacita batérie, aktuálne čas, animácia pri hraní hier, ale tiež užitočná funkcia ako odpočet samospúšte pri fotení. Všetko prebieha cez softvérovú nadstavbu Armoury Crate.
Oproti predošlej generácii tiež poteší výrazne vyššia svietivosť displeja, ktorá dosahuje až 2500 nitov. Hranie alebo prezeranie obsahu na priamom slnku tak nepredstavuje vôbec žiaden problém a je o poznanie lepšie ako pri predchádzajúcom modeli. ASUS stavil na 6,78 palcový panel E6 AMOLED s obnovovacou frekvenciou až 165 Hz. Pomer displeja k telu predstavuje 94 %, poteší tiež odolné Gorilla Glass Victus 2 či nová certifikácia IP68, ktorá telefónu poskytuje odolnosť voči vode a prachu.
Revolučná dizajnová zmena série ROG Phone nakoniec dopadla na výbornú. Telefón je skvele vyvážený, pohodlný a príjemný na držanie a pôsobí prémiovým dojmom. Vďaka konzervatívnejšiemu dizajnu je určený omnoho širšiemu publiku ako len hráčom, zároveň však neprišiel o ikonické črty.
Predbieha svoju dobu
Séria ROG Phone bola dobre známa aj svojím nekompromisným výkonom, čo nový smartfón rovnako do bodky spĺňa. Je vybavený procesorom Snapdragon 8 tretej generácie s pokročilým chladeným a taktom až 3,3 GHz. Ide o približne 30 % navýšenie výkonu oproti predchodcovi a aktuálnu technologickú špičku. Nič lepšie momentálne trh neponúka.
Na výkone sa ďalej podpisuje 16 GB RAM, v najdrahšej edícii dokonca ponúka až 24 GB RAM a 1 TB úložisko. Podobný výkon je len čerešničkou na torte a drvivá väčšina používateľov ho vôbec nebude potrebovať. Rog Phone 8 Pro totiž bezchybne fičí aj bez prémiovej edície.
Počas testu sme zariadenie podrobili graficky najnáročnejším hrám na trhu. World of Tanks, Black Desert Mobile, Grid Autosport, Diablo Immortal. Telefón si s nimi hravo poradí a všetky tituly sú automaticky spustené v najvyšších grafických nastaveniach. Technologická hračka si dokonca hravo poradí aj s ray-tracingom, aj keď množstvo titulov, ktoré ho podporujú, by sa dalo zrátať na prstoch jednej ruky. Nový telefón po stránke výkonu predbieha svoju dobu.
Poradí si aj s teplom
Jedna vec je, čo telefón zvládne rozbehať, tá druhá zasa, ako príjemný ale herný zážitok vlastne je. Dobre vieme, že telefóny sa pod záťažou nepríjemne prehrievajú a degradujú svoj výkon. Teplotu na ROG Phone 8 Pro začne používateľ pociťovať približne po 20 minútach hrania. Telefón je vybavený pokročilým systémom chladenia procesoru, ktorý je oproti predošlej generácii rovnako výkonnejší. Termoelektrický chladiaci čip sa zväčšil takmer trojnásobne, jemne sa tiež zvýšila rýchlosť otáčok ventilátora.
Herný smartfón sa vďaka tomu príliš neprehrieva a je používateľsky prívetivý aj pri maximálnej záťaži. Aj napriek tomu je však teplo cítiť, určite je preto pohodlnejšie pripojiť externý chladič AeroActive Cooler X. Ten príjemne ochladzuje nielen zariadenie, ale aj prsty. Je súčasťou balenia, oproti predošlej generácii je menší a ergonomickejší.
To si však vyžiadalo svoju daň, keďže namiesto štyroch tlačidiel obsahuje už iba dva triggery a rovnako v ňom nie je zabudovaný ani subwoofer. Výrobca to však kompenzuje v podobe podpory 3,5 mm jack, ktorý už je vo výbave väčšiny konkurencie čoraz väčšou vzácnosťou.
Nižšiu kapacitu batérie necítiť
ASUS oproti predošlému modelu zmenšil kapacitu batérie zo 6 000mAh na 5 500 mAh, zvýšil však efektivitu chladenia a zmenšil konštrukciu, vďaka čomu je celková výdrž takmer porovnateľná. Rozprávame sa o deň a pol dlhom používaní bez nabitia pri bežných činnostiach, pri maximálnej záťaži a sústavnom hraní sa dostávame na tri a pol hodiny. Výdrž je teda veľmi slušná a pozitívnemu dojmu prihráva aj podpora 65 W nabíjania cez kábel alebo bezdrôtového nabíjania pri 15 W.
Dizajnéri ROG mysleli aj na možnosť nabíjania priamo počas hrania a ROG Phone 8 Pro je vybavený dvojicou USB-C portov. Jeden je na spodnej, druhý zasa na bočnej strane zariadenia. Nabíjať je tak možné aj pri hraní so zapojeným chladičom, aj keď v tomto prípade sú na mieste obavy o dlhodobej výdrži. Netreba si však robiť veľké starosti, telefón sa z nuly na sto dostane už za necelých 50 minút.
V aplikácii Armoury Crate je navyše možné do sýta sa vyhrať s nastaveniami výkonu a detailne vidieť spotrebu batérie. K dispozícii sú tri grafické režimy, pri každom je detailne popísané, ako sa jeho aktivácia prejaví na zážitku. Kto sa nechce predvádzať a kričať do sveta, že má v rukách herné monštrum, môže vypnúť herné funkcie zariadenia či jeho futuristické prvky. To sa týka aj vzhľadu operačného systému, v ktorom je možné prepínať medzi ROG herným dizajnom a klasickým Androidom. Možností nastavenia sú extrémne bohaté a neslúžia len na okrasu. Vo väčšine prípadov sú naozaj praktické.
Pokrok aj pri foťáku
Achillovou pätou predošlých generácií ROG Phone bola kamera, ktorá nedokázala ospravedlniť ich vysokú cenu. Na jednej strane sa k používateľom dostali zariadenia s brutálnym výkonom, na druhej strane ale stál nanajvýš priemerný fotoaparát, ktorý cenovke zďaleka nezodpovedal.
ASUS pri novom modeli myslel aj na tento problém a pri kamere spravil obrovský pokrok. Vo výbave stavil na 50 MPx fotoaparát so stabilizáciou, dvojnásobným optickým zoomom a snímačom Sony IMX890. Ďalej tu máme 32 MPx kameru s trojnásobným optickým zoomom a ultraširokouhlý 13 MPx objektív s rozsahom 120 stupňov. Vpredu sa nachádza 32 MPx selfie kamera.
Na papieri to vyzerá dobre a realita nezaostáva ďaleko za očakávaniami. Fotografie zachytené na zariadení sú detailné a snímky živé. Obrázky sú zaznamenané s farebnou autenticitou a nie je cítiť prílišná saturácia. To sa mení pri strate svetla, kde už občas softvér farby umelo prikresľuje. Na displeji zariadenia to nepoznať, no pri prezeraní niektorých záberov na veľkej obrazovke je to cítiť.
Absenciu makra telefón vynahradzuje teleobjektívom, hravo si však poradí aj s detailmi. Nočný režim ponúka snímka pri 3-sekundovom okne, kde používateľovi pomôže stabilizácia. Kvalita fotiek aj pri klesajúcom svetle, prípadne úplnej tme, je na veľmi vysokej úrovni. Na špičku medzi vlajkové lode od konkurencie síce novinka úplne nestíha, v rodine ROG Phone ale ide o zásadný krok vpred. Pokiaľ bola pri minulej generácii rozhodujúcim faktorom podpriemerná kamera, pri osmičke to už rozhodne neplatí. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE…)
Áno keby tu boli nejaké testy aj tak by to nebolo lepší výkon ako I5 5400f aj slabšie verzie o grafickej karte ani nehovorím má starší Pc s athlon 2 jadrá aj vlákna a stavím sa že by možno vyhral v multicore teste ale v jedno jadrovom určiťe nie ten titulov určite neni pravda mám notebook s I5 12500h rtx:3050 chcem vidieť ako ho athlon rozbije v jedno jadrovom teste
Môj pc ktorý màá v sebe intel i9 14gen a rtx 4080: 😐
Predbehol si ma, niečo podobné som aj ja chcel napísať….
„Testovali sme smartfón, ktorý má lepšie parametre ako váš herný PC“ … Môj herný PC sa smeje z vášho titulku :D