Piaty deň a stále ma to baví
Film je tak impozantný prvok kultúry, ba samotného života, že nikdy neprestane prekvapovať. Nikdy sa nestane otrepaným klišé, pretože stále máte možnosť vidieť niečo nové. Rovnako ako sa človek učí celý život, tak s jeho učením sa vyvíja aj jeho cit pre film a jeho myseľ dokáže stále posúvať hranice filmu, aj keď sa zdá, že sa to už nedá. To je to, čo z filmu robí čosi výnimočné, čo nie je pre každého, aj keď by každý tak veľmi chcel chápať. A úprimne, aj keby tento festival trval 2 mesiace, a ja by som kvôli tomu musel robiť komisionálne skúšky v škole, tak by mi to bolo jedno, pretože film je to, čo formuje budúcnosť mnohých z nás.
Prišlo mi, že by bolo celkom vhodné začať na úvod takýmito slovami. Aby sa nezabudlo, prečo to všetko robíme. Príde mi to už tak, ako keby mal každý jeden deň rovnaký úvod aj záver. Len tie filmy, teda jadro festivalu, sú iné. Každopádne, je to aj blog, tak sa pozrime na dnešný festivalový deň. Nezačal veľmi skoro. Keďže tieto reportáže píšem o polnoci, tak nie je také jednoduché ráno vstať. A keďže ja som lenivý, ráno pred raňajkami ešte dokončujem robotu z predchádzajúceho dňa. Tak prišla rýchla polievka a hor sa do Kunsthalle na prvý dnešný film, Columbus.
Columbus
Popravde, ide už asi o môj sedemnásty film na ArtFilmFeste tohto roku. A stále to je iné a iné. 17 filmov, a každý vás pri srdci zahreje inak (aj keď nie všetky zahrejú, niektoré aj znechutia, aj keď to je tiež súčasť umeleckého zážitku). Úprimne, Columbus bol jeden z filmov, ktorým som sa chcel vyhnúť. Nie preto, že by bol zlý, veď všetko sú to artové snímky, a tie nie sú vždycky zlé (viem, hrozne si protirečím), ale prišiel som sem vidieť inú kultúru, než tá, ktorá chodí v telke. Chcem tým povedať, že Columbus je americký film. A neviem či sa na ArtFilmFest chodí práve kvôli americkým filmom. Každopádne, kategória „American indies“ je tento rok poprvýkrát aktívna, tak teda uvidíme, ako dlho vydrží. Prejdime už radšej k samotnému filmu.
Bolo to fajn. Bolo to viac než fajn, to je u nás na takých dobrých 6 bodov z 10. Nebolo to tak zlé ako som očakával, takže už len to je pozitívum. Film sa odohráva v Columbuse, americkom meste ležiacom v Indiane. Columbus je povestný svojou architektúrou. To je aj dôvod, prečo vznikol tento film. Začína sa to ako romantické klišé. Dievčina sa spozná s mužom, začnú spolu chodiť, očumovať architektúru a potom sa to nejak vyvinie a bude svadba (zo som trošku prehnal). Problém ale nastane vtedy, keď film ostane stáť na jednom bode. Ich priateľstvo, aj keď by to malo byť čosi viac, ostalo stáť na mieste po pol hodine bez toho, aby došlo k nejakému veľkému zlomovému bodu alebo niečomu, čo by ich výrazne poznačilo.
Nedotiahnuté do konca
Finálne stretnutie a rozlúčenie ich postáv je možno zmenou pre ich oboch, no o celej situácii sa dozvedáme 3 minúty pred tým, takže ani nemáme priestor na nejaký súcit alebo niečo také. Prekvapením bolo herecké obsadenie. V artovom filme som spoznal dvoch hercov, a to sa často nestáva. Hlavnú úlohu si tu zahral John Cho, ktorý je známy napríklad zo Star Treku. Druhou postavou je Rory Culkin. To meno nemusí byť každému známe, ale keď väčšina z vás uvidí jeho tvár či jeho priezvisko, tak ho určite spoznáte. Je to mladší brat Macaulaya či Kierana Culkinovcov. Teda brat Kevina z najpopulárnejšieho vianočného filmu, Sám doma. Zaujímavá bola aj kamera. Keď si všimnete toto, ihneď viete rozlíšiť artový film od komerčného.
Súťaž krátkych filmov IV
Mám pocit, že Súťaž krátkych filmov sa stane mojou každodennou súčasťou ArtFilmFestu. Je to krásne. Nikdy neviete, čo môžete čakať od tak krátkych filmov. Je to ešte lepšie vtedy, keď nás príde navštíviť aj niekto zo štábu toho filmu. Práve dnes bol ten prípad.
#13 Les Misérables
Tento názov by každému mal byť úplne jasný. Ide o slávnu novelu od francúzskeho spisovateľa Victora Huga. Bedári sa stali predlohou pre množstvo filmov. Tentokrát nešlo o film podľa predlohy. Film pojednáva o skupine policajtov vo Francúzsku, a ich celkom kontroverzných vzťahoch s mafiou. Režisér a jeden z hercov filmu nás prišli navštíviť na ArtFilmFest. Po celom bloku sa viedla veľmi zaujímavá debata. Prekladači mali čo robiť, aby otázky a odpovede preložili do slovenčiny, angličtiny a francúzštiny. Film bol zaujímavý a napínavý, presne to, čo sme čakali. Jediná chyba tohto filmu bolo to, že to nebol celovečerák.
#14 Adaptacja
V jednotlivých blokoch už nedávam filmy v takom poradí, ako šli, ale náhodne, pretože si nepamätám, ako šli. Toto bol môj prvý poľský film. A verte, že to stálo za to. Niekedy je krátky film tak dobrý a natoľko vás pohltí, že po celý čas ani neviete o čom je, ale stále žeriete každú minútu filmu. Takýto je aj tento film. Pri ňom sa potvrdzuje, aký blízky je náš jazyk tomu poľskému. Slovák porozumie fráze ,,Na, jec“, zatiaľ čo anglický preklad bol: ,,U can’t eat this all“.
#15 The Rabbit Hunt
The Rabbit Hunt je presne o tom, aký je názov tohto filmu. Rodina afro-američanov sa vyberie na lov zajacov. Niektoré predajú, niektoré zjedia. Toto je skvelý príklad toho, čo musia niektorí ľudia robiť kvôli tomu, aby prežili. Nie každý si môže dovoliť to, čo mnohí z nás. Páčilo sa mi spracovanie. Bolo prirodzené a aj keď to bol krátky film, pokojne to málo, čo tam bolo, mohli ešte viac natiahnuť.
#16 Il Silenzio
Il Silenzio je film o kurtskej matke a jej dcére. Mame diagnostikujú rakovinu prsníkov vo vysokom štádiu. Dcéra sa s tým nemôže zmieriť. Veď predsa, prečo aj. V takejto situácií nie je priveľa možností, ako reagovať. Pri tomto filme mi prišlo trošku vtipne – predstavoval som si, že prídem domov, začnem rodine rozprávať o filmoch, a oni podľa názvu hrdo usúdia, že ho už videli. Už Les Misérables môže odkazovať na niekoľko významných počinov v kinematografii. Rovnako ako aj Il Silenzio, ktorý je v angličtine Silence a u nás Ticho. Ide o ďalší názov, ktorý je v tomto priemysle celkom frekventovaný. Každopádne, film bol zaujímavý hlavne výkonom mladého dievčaťa.
#17 Wednesday with Goddard
Veselý krátky animovaný film s úžasnou animáciou o hľadaní boha, aj keď to s tým nemá nič spoločné. Surrealistické obrazy a sympatický hlas Goddarda nás sprevádzajú autorovou fantáziou až k samotnému „bohu“. Pokojne to mohlo byť aj dlhšie, s tak jednoduchou animáciou by to ani nebol problém vytvoriť.
#18 Scris/Nescris
Prečo je Rumunsko tak odsudzované? Preč nikto nemá rád cigánov? Je to kultúra, rovnaká ako tá naša, a narozdiel od našich filmov som ešte nevidel zlý rumunský film. Tento krátky počin bol najlepším z celého bloku krátkych snímok a to z jednoduchého dôvodu. Ukázal cigánov takých, akí sú. Popravde, k dokonalému filmového zážitku tam chýbal iba cigánsky spev a hra na husliach. Rozpráva príbeh o tom, ako sa dievčine narodí dieťa, no nechcú jej ho dať, pretože ich rodina je tak široká, že nikto nevie, kto je jej príslušníkom a kto nie.
Medzičasom som sa šiel najesť. V pláne bolo už ísť len na talk show Sedem do Tabačky, no táto nádej akosi pominula, keďže nás tam nechceli pustiť. Ak sa raz dostavíte do Košíc, odporúčam vám objednať si v Tabačke hranolky so syrom. Sú vynikajúce.
#4 Amfiteáter
Amfiteáter je miesto, kde ak náhodou niekto natočil veľdielo ako Obchod na Korze, tak by sa tam naskladalo aj 12 000 ľudí. Z minuloročného ArtFilmFestu mám najkrajšie spomienky práve z Amfiteátru. Bol 21. jún a premietal sa film Underground od Emira Kusturicu (tiež jeden z našich tipov na film, viac sa dozviete TU). Čoskoro bola polnoc, vkuse pršalo, a do konca filmu sme ostali dvaja. Amfiteáter má aj tú výhodu, že niekedy vám ako súčasť premietania zadarmo ponúkne pivo. Otvorené kino ponúka obrovské priestranstvo, no s tým, že na film je fajn ísť len za dobrého počasia. Program „amfíku“ nájdete TU. Nachádza na Festivalovom námestí 2. Snáď sa niekedy stretneme!