Šiesty deň na ArtFilmFeste
Dnes som sa prebudil s pocitom, že nechcem byť filmový novinár. Práca je to pekná, ale milujem filmy natoľko, že ich radšej sledujem než fotím a dávam pozor na ich režisérov – a iné podobné srandy. Takže dnešok začal s tým, že ArtFilmFest a jeho šiesty deň bude len o filmoch (vravím to, ako keby posledných 5 dní nebolo).
Súťaž krátkych filmov V
#19 Emma
Tento film bol o dievčati menom Emma, ktoré zasiahla nepríjemná choroba. Postihla ju alopecia, čo znamená holohlavosť. Postupom času prichádza takmer o všetky vlasy. Otázka je: Dokáže sa Emma vyrovnať so zmenou svojho vzhľadu? Čiernobiely filter vytvoril zaujímavý kontrast, ktorý zdôraznil chorobu a to, že sa z toho nerobí sranda.
#20 L´histoire de Princesse X
Tento film bol absolútne úchvatné dielo a neviem ho dostatočne popísať, pretože nenachádzam slov. Bolo to umenie na najvyššej úrovni. Pritom to malo len krátkych 7 minút. Náplňou je príbeh sochára, ktorý svoje dielo tvoril dlhé roky, no nikdy sa neuspokojil s tým, ako vyzerala. A tak vznikol zo sochy ženy niečo ako mužský pohlavný orgán. Každopádne to nie je všetko. Aby ste si nemysleli, že sme perverzní, tak je to aj o žene, ktorá vlastní polovičku Monaka a ktorá verila, že jej otvory v spodnej časti tela sa dajú chirurgicky priblížiť.
#21 Naked Heartland
Jan je obeťou šikany. Prísne vychovávaná Ann nachádza útechu vo vlastnom snovom svete. Rob má problémy s prijatím vlastnej sexuality, ktoré sa ešte umocňujú dospievaním v zložitom prostredí. Jediným miestom, kde sa môžu podeliť o svoje emócie, túžby, pochybnosti a obavy sú sociálne médiá. Na ceste na dlho očakávané podujatie ich obklopujú stratení, osamelí a rovnako zmýšľajúci rovesníci plní sexuálnych túžob a frustrácií, ktorí sa boja opustiť detstvo a nemajú odvahu vstúpiť do dospelosti. A už vtedy som vedel, že sa mi to nepodarí.
#22 Film Beyonder III
Gog je umelec, ktorý nenávidí filmy. Sused sa jedného dňa škriabe na hlave, keď si všimne tajomnú oceľovú tyč v Gogovej záhrade. Bol to zvláštny zážitok. Vy Goga neuvidíte nikdy a viete, že ho ani nemusíte vidieť nato, aby ste vedeli, že to bude super chlapík.
#23 Helga Är I Lund
Žena, jej doktor, študent hry na klavír, muž, jeho žena a mačka. Čo spája týchto ľudí? Čo ich rozdeľuje? Kto je to Helga a kde je Lund? Celkom divný film. Zvláštny v zmysle, že neviete, čo sa deje. A k vysvetleniu mnohým ľuďom nepomohol ani rozhovor s režisérkou filmu po celom bloku (mimochodom bola veľmi milá). Najviac sa mi na tomto filme páčilo prepojenie tých všetkých obrazov šialenstva a hudby Antonia Vivaldiho.
#24 Wald der Echos
Letné prázdniny trávia tri sesternice hrou pri jazere v hlbokom lese. Na hladine jazera sa vznáša utopená mladá žena. Zacyklené hry, lži a rituály, v ktorých smrť stráca svoju nezvratnosť. Čo je skutočnosť a čo prelud? Komu sa sníva a kto je snom? Veľmi pekné.
Súťaž krátkych filmov VI
Už nie je nič nové, čo by som vám mohol o tomto povedať. Akurát toľko, že je to už posledný z blokov krátkych filmov na tomto festivale a mňa naozaj mrzí, že som vynechal hneď ten prvý. Buďme však zameraní na budúcnosť.
#25 Die Überstellung
Izraelský dôstojník Erez a dvaja ďalší vojaci dostanú rozkaz prepraviť odsúdeného do väzenia v Megidde. Počas cesty sa vyskytne problém, ktorý môže mladý dôstojník vyriešiť až vtedy, keď prekoná samého seba. Spracovanie bolo nadmieru dobré. Film sprevádzala exotická kamera, ktorú u amerických snímkach neuvidíte. Je to jeden z počinov, pri ktorých vás mrzí, že sa nepozeráte na celovečerný film.
#26 Sprawa Moczarskiego
Snímka o Kazimierzovi Moczarskom – kapitánovi Armie Krajowej, autorovi knihy Rozhovory s katom. Oproti ostatným animovaným filmom na tomto festivale bol tento výrazne pozadu. Rozprával skutočné veci aj skutočné obrazy zo života, no vy nemáte pocit, že by to bola pravda – a to nás má varovať. Animácia bola dosť chudobná, a nesprávne zvolená pre práve túto tému.
#27 On the Origin of Fear
Hlboko zakorenené indonézske traumy sa dostanú na povrch, keď jeden človek dabuje úlohu vinníka aj obete v doku-dráme z roku 1984, produkovanej režimom Nového poriadku, o pokuse o prevrat z roku 1965, ktorý skončí masovým vyvražďovaním obyvateľstva.
#28 Meryem
Film nakrútený počas bojov o Kobani sa zameriava na kurdské ženy vo vojne proti Islamskému štátu. So stoickou vytrvalosťou a pomocou amerických leteckých útokov bojujú tieto ženy za slobodu. „Kam tento svet speje?“, poviete si. A ja to naozaj netuším, pretože z tohto filmu boli celkom viditeľné radosti ľudí z boja proti systému.
#29 Norte
Terorista a manželka jeho obete v tej istej miestnosti. Prvé, čo vám pri tomto filme napadne je legendárna snímka 12 Angry Men. Tento film z roku 1957 bol jedinečný v tom, že herci boli uväznení v jednej scéne 90 minút, pričom počas celej doby boli udržované komplexné dialógy. Tentokrát je to veľmi podobné, až na tú dĺžku – pri tomto filme je to okolo 10 minút. Rozpráva o tom, aký môže byť človek ľudský, že dokáže odpúšťať a vraví nám, akí by sme mali byť. No nie sme.
#30 Dawn of Deaf
Keď počujúcu časť ľudstva zlikviduje neznámy zvuk, musí sa malá skupinka hluchých spojiť, aby prežila. Táto veta bola pri oficiálnom popise na stránkach ArtFilmFestu a vôbec sa mi nepáči. Obzvlášť časť „musí sa malá skupinka hluchých spojiť“. Je pravda, že pravdepodobne prežili iba hluchí, no nikde som nevidel, čo sa stalo po tom, čo prišiel ten zvuk. Nikde som nevidel, čo by mali a čo nemali robiť. Po filme prišiel aj producent i jeden zo scenáristov filmu a rozprávali o tom, aký je tento „horor“ iný, a že je to len predohra k celovečeráku. O strašidelný krátky počin však nešlo. Som veľmi zvedavý, ako dopadne celovečerný film.
Song to Song nabudúce
Po skončení tohto bloku krátkych filmov bolo už 18:00 a mne napadlo, že som na jednom mieste už 5 hodín. Veľmi potešujúce bolo, keď prišla moja sesternica a povedala mi, že si so mnou pozrie nejaký ten film (Nakoniec ich bolo 7). Šli sme do Auparku po jedlo a potom rýchlym krokom naspäť, pretože sa blížil posledný film šiesteho dňa – Song to Song. K tomuto filmu vám poviem len toľko, že ho zrežíroval Terrence Malick a je natrepaný hercami – zvyšok vám už čoskoro prezradí kompletná recenzia. Nemalo by totiž zmysel sem hádzať ďalších najmenej 1000 slov. Poďme sa radšej pozrieť na dnešnú destináciu.
#5 Kunsthalle
Kunsthalle je budova, ktorá ešte len nedávno dostala od primátora mesta Košice, Richarda Rašiho, peniaze na renováciu (vlastne je to už niekoľko rokov). Kedysi Kunsthalle nepredstavovalo dokonalý otvárací ceremoniál pre ArtFilmFest. Každopádne, teraz je to kinosála s kapacitou vyše 500 miest, čo je naozaj slušné. Sála sa však nemusí využívať len ako priestor na premietanie filmov. Odovzdávajú sa tu aj rôzne ceny a podobne. Kunsthalle sa nachádza na ulici Rumanovej. Je tiež známa pod názvom Hala Umenia.