Je to oficiálne. Ikonická hororová franšíza Resident Evil si po dlhoročnej sérii videohier a filmov pripísala na svoje konto aj seriálový projekt. Vývojárske štúdio Capcom a Netflix sa rozhodli na vytvorení animovaného príbehu, ktorý nás nostalgicky vrátil medzi udalosti hier Resident Evil 4 a Resident Evil 5. Resident Evil: Infinite Darkness už nájdeš online a nižšie napísaná recenzia ťa s týmto akčným výtvorom plným nechutných monštier a politických aférok lepšie zoznámi.
Posledné hry zo série, Resident Evil 7 a Resident Evil Village, sa do značnej miery odklonili od Raccoon City a jeho typickej horde zombies. Namiesto toho sa sústredili na špecifickejšie strašidelné príbehy, ktoré kráčajú úplne novým smerom. No stále našťastie existuje miesto, kde svoj zaslúžený priestor dostane aj Umbrella Corporation a všetky kľúčové postavy okolo nej. A tým miestom je práve najnovší animovaný seriál, v ktorom sa dozvieš viac o vypuknutí T–vírusu spôsobujúceho paniku, strach a najdrsnejšiu apokalypsu v histórii zombie žánru.
Resident Evil: Infinite Darkness RECENZIA
Infinite Darkness sa odohráva po udalostiach úspešnej hry Resident Evil 4 a predstavuje dlhoročnú stálicu hernej série Leona Kennedyho. Tomu sa podarilo zachrániť prezidentovu dcéru a tak si ho americká hlava štátu povolá na novú špeciálnu misiu. Leon pomáha pri vyšetrovaní kybernetického útoku na Pentagón, o ktorom je minister obrany presvedčený, že vykonala Čína. No pravda je však úplne niekde inde a krvavý útok zombies na pôde Bieleho domu je tomu neživým dôkazom.
Claire medzitým skúma sled podivných udalostí v meste Penamstan, ktoré má pre USA a Čínu obrovský politický význam – využívajú ho ako miesto na vytváranie experimentov a všetky stopy zahladzujú občianskou vojnou medzi americkou armádou a miestnym odbojom. A presne takúto pravdu odhalí Claire, ktorej zvedavý nos ju dovedie až pred brány hlavného antagonistu.
Časová os je vyvážená a prehľadná, ale až moc podobná neoriginálnemu klišé. Scenárista Hiroyuki Kobayashi podľa mňa určite nenapísal tak skvelý scenár, ako sa očakávalo, takže kritika divákov je pochopiteľná. Dialógy postáv boli nevýrazné a zbytočne dlhé. No ak berieme do úvahy sériu ako celok zahrňujúci perfektný vizuál s perfektnými charaktermi, režisér Eiichiro Hasumi sa nemá za čo hanbiť.
Leon ako hlavný badass príbehu, Claire hrá druhé husle
Leon Scott Kennedy je ako zvyčajne dokonalým protagonistom, ktorý všade bol, všetko videl a všetko vie. Taký ten najmocnejší anime charakter s neskutočnou charizmou. Kam príde, tam nastolí poriadok a zaženie nebezpečenstvo. Rovnaký Leon, s ktorým sa stretávame v hrách, až na jednu malú zmenu – tentokrát si obliekol oblek a namiesto sci–fi akcie rieši politickú drámu.
Seriál pripomína hru, čo nevyzerá vôbec zle, ale nie je to doladené do posledného detailu. Pri názve Resident Evil jednoducho očakávam zbesilú akciu a pocit nepohodlia, že mi z kúta izby vylezie nejaká nechutná príšera. Nedočkal som sa tej pravej hororovej survivalovky a mrazivej atmosfére nepomohla ani Claire Redfield s detektívnymi maniermi. Je síce sympatická a inteligentná, ale stále je v príbehu práve ona tým úbohým chúďatkom, ktoré treba vytiahnuť z problémov. Čo je v porovnaní s drsnou verziou Claire v hrách veľkým prekvapením. Žiadnu alfa samicu preto nečakaj a Leon musí celý konvoj ťahať sám.
Ďalšia priemerná adaptácia hry
Ak by som mal niečo vytknúť vizuálnemu spracovaniu, jeden detail nejde prehliadnuť. Animácie prostredia sú neprekonateľné, ale na postavách to už tak necítiť. Stačí si pozrieť chôdzu niektorých z nich a určite ti neunikne štýl chôdze, ako keby všetky postavy príbehu ťahali v gatiach poriadnu nálož. Aspoň tak to na mňa pôsobí, no z celkového hľadiska má táto nezvyčajná hororová séria nádych kvality a využitie CGI efektov bolo jednoznačne správnym rozhodnutím.
Ďalej mi trochu nesedí vytvorenie seriálu zo 109 minút, čo mohli tvorcovia pokojne vypustiť vo filmovej podobe a nie 4 epizódy po 25 minút. Zbytočný krok, ktorý docielil jedine k tomu, že som si k postavám nestihol vytvoriť žiadny vzťah a ako nový potenciálny fanúšik Resident Evil by som si už ďalšiu sériu asi nepozrel.
Zhrnutie
Prečo sa najväčšie očakávania často stanú najväčšími sklamaniami? Temné sprisahanie je síce cool, ale sériu ocenia predovšetkým dlhoroční fanúšikovia. Všetci ostatní uvidia len nezáživný výkon s chabým anglickým dabingom. Aj preto odporúčam zvoliť japončinu s českými titulkami, čo pôsobí oveľa prirodzenejšie.
Seriál mal ambície byť niečím väčším než 4-dielnou sériou, ale už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Dostali sme len krátky výcuc, ktorý si nedokázal v mojich očiach vybudovať absolútne nič. Aj preto hodnotím Infinite Darkness za výstrel do neznáma slepým nábojom a pevne verím, že pri tvorbe 2. série si tvorcovia kritiku verejnosti zoberú k srdcu. Bola by škoda prísť o takúto animovanú hororovku, ktorých vo filmárskom priemysle nie je vôbec veľa. Všetko bude závisieť od spolupráce medzi Netflixom a Capcomom. Obe spoločnosti potvrdili, že plánov je veľa a o budúcnosti série rozhodne hlavne záujem publika.
Po hlbšom zamyslení sa moje hodnotenie zastavilo na 6/10 a ako fanúšik franšízy Resident Evil si určite pozriem aj ďalšie projekty z tohto unikátneho hororového vesmíru. No sklamanie skrývať nedokážem. Uznávam, graficky jednoznačný nadpriemer vďaka čomu si séria drží úroveň. Ale to sa bohužiaľ nedá povedať o zlepenej príbehovej línii bez logiky, ktorá ma ako fanúšika „anime + zombie + horor“ vôbec nedokázala naplniť. Koniec koncov, stále sa jedná o nevinnú jednohubku, ktorá neublíži, je v nej dostatok krvi a v závere aj niekoľko nečakaných momentov. Za pilotnú sériu nadchádzajúcich animovaných projektov je to so zažmúrenými očami prijateľný počin a osobne si myslím, že v prípade pokračovania sa opakovaných chýb obávať nemusíme.