Ako si doma opraviť rozbitý iPhone?
Apple nepatrí zrovna medzi tie spoločnosti, ktoré podporujú používateľov v tom, aby otvárali ich zariadenia a menili ich komponenty. V posledných rokoch vyvolali kritiku konkrétne kroky spoločnosti, vďaka ktorým sa ich zariadenia stali ťažšie opraviteľnými. Súčiastky sú „zvarené“ do jedného kusu, výmenu komponentov blokuje softvér a podobné komplikácie sú len niektoré z celého radu spôsobov, ako sa technologický gigant snažil odradiť ľudí od svojpomocnej opravy a odovzdať zariadenie do autorizovaného opravného servisu, ktorý si za to pýta veľkú prirážku. Lenže to sa postupne začalo meniť, a teraz zmena prichádza aj na Slovensko.
Notoricky známa „neopraviteľnosť“ Apple zariadení sa začala uberať správnym smerom po mnohých kontroverziách. Tie vyústili dokonca vo viacero legislatívnych opatrení (napr. Právo na opravu v Kalifornii) či chystaný súhrn zákonov Európskej únie, ktorý diktuje, že všetky prenosné elektronické zariadenia musia mať ľahko vymeniteľnú batériu, a to vrátane smartfónov. Ten by mal byť v platnosti od roku 2027.
Apple prináša Self Service Repair na Slovensko
Všetky tieto vplyvy doviedli Apple k tomu, aby čiastočne rezignoval (opravu stále komplikuje softvérovými obmedzeniami), v dôsledku čoho predstavil program s názvom Apple Self Service Repair. Ten je odteraz dostupný aj na Slovensku a v Česku.
Prostredníctvom tejto firmy Apple ponúka používateľom originálne komponenty, nástroje na opravu a rôzne návody a príručky. V zozname príručok nájdete napríklad návody, ako na svojom iPhone vymeniť displej, zadné sklo, kamery, batériu, reproduktory či dokonca aj Taptic Engine. Všetky návody Apple preložil do slovenského jazyka.
Takýmto spôsobom si môžete svojpomocne opraviť model iPhone 12 a novšie zariadenia. Nechýbajú tiež rôzne modely najnovších MacBookov či Mac stolných počítačov, počnúc od zariadení s čipom M1 a novšími. Či je vaše zariadenie podporované v rámci programu svojpomocných opráv si môžete overiť na webstránke po zadaní sériové čísla.
Následne od vás bude Apple Self Service Repair žiadať informáciu o tom, aký komponent si chcete vymeniť alebo opraviť. Na základe toho vám ponúknu možnosť požičať si potrebné náradie a zakúpiť si samotné súčiastky. Následne už len stačí dokončiť objednávku a všetko, čo potrebujete na opravu, je na ceste ku vám domov.
Len pre skúsených
Treba upozorniť, že program nie je určený pre každého používateľa. Aj keď ho teoreticky môže využiť každý, niektoré postupy sú pomerne komplikované a vyžadujú zručnosť. O svojpomocnú opravu by sa mali pokúšať iba technicky zdatnejší ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nechcú zariadenie odovzdať do servisu. Pre bežných používateľom je tak stále rozumnejšia voľba servis. Určite však ide o pozitívny krok vpred – to, že zákazníci majú prístup ku rôznym súčiastkam a návodom (odteraz v slovenskom jazyku) je len dobre.