sobota, 2 novembra, 2024
Reklama

Parlament chce ovládať médiá. RTVS posiela Šimkovičovej tvrdý odkaz, vláda reaguje tlačovkou plnou nadávok

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Šimkovičová vysvetľuje návrh zákona o RTVS

RTVS so znepokojením sleduje snahy súčasnej vládnej koalície o účelové ovládnutie verejnoprávnych médií s cieľom zmocniť sa ich, podriadiť ich silnej politickej moci a získať nad nimi kontrolu. Takto začína oficiálne stanovisko RTVS o Slovenskej televízii a rozhlase. Médium tým odkazuje na plány Ministerstva kultúry SR Martiny Šimkovičovej, ako upevniť moc vlády nad RTVS.

Navrhovaná právna úprava zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR) nakoniec neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií. Podľa materiálu rezortu kultúry má zabezpečiť nové procesy voľby a odvolávania generálneho riaditeľa a vytvoriť radu a programovú radu.

Reklama

Rada bude dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie a menovať alebo odvolávať generálneho riaditeľa. Okrem toho dostane na zodpovednosť schvaľovanie návrhu rozpočtu.

Reklama

V STaR vznikne aj Programová rada, ktorá bude mať 11 členov. Až deväť z nich bude vyberať parlament nadpolovičnou väčšinou prítomných hlasov. Zvyšní dvaja budú pochádzať z radov zamestnancov inštitúcie – jeden za televíziu a druhý za rozhlas. Programová rada bude posudzovať a kontrolovať program vysielaný Slovenskou televíziou a rozhlasom. Do veľkej miery bude môcť zasahovať do rozhodovania o programovom vysielaní

View this post on Instagram

Reklama

A post shared by Patrik Koska (Paťis) (@patokoska)

Reklama

RTVS sa ohrádza pred návrhom

Ako informuje inštitúcia vo svojom oficiálnom vyhlásení, návrh zákona zo strany MK SR „uvádza zavádzajúce a neobjektívne informácie.“ Tie chce podľa všetkého rezort kultúry zneužiť, aby ich „ovládli“ a pretvorili na „politický nástroj pre vládu moc.“ Súčasné vedenie RTVS má problém aj s prehláseniami vlády ohľadom toho, že inštitúcia si neplní zákonné povinnosti – neboli pritom poskytnuté žiadne konkrétne príklady podložené dôkazmi.

V návrhu zákona sa taktiež uvádza, že RTVS zaostáva v oblastiach nestrannosti, objektivity a vyváženého spravodajstva. Samotná inštitúcia pritom poznamenala, že na stole nie sú žiadne dôkazy nasvedčujúce náklonnosť voči istým subjektívnym názorom. Navyše je Rozhlas a televízia Slovenska považovaná za „najobjektívnejšie médium na Slovensku“ podľa verejných prieskumov Medianu a Eurobarometra.

O účelovosti zákona a o snahe politicky ovládnuť RTVS svedčí aj fakt, že v prípade schválenia návrhu zákona bude odvolaný generálny riaditeľ RTVS, ktorý dostal mandát a bol zvolený na 5 rokov. Novozriadená Rada slovenskej televízie bude môcť voliť a odvolávať generálneho riaditeľa, a to aj bez udania dôvodu.

Reklama

Sedemčlenná rada bude zložená z troch nominantov ministra kultúry (aktuálne Martina Šimkovičová) a štyroch členov zvolených v parlamente.

Vláda bude riadiť programové vysielanie

Navrhuje sa aj zriadenie Programovej rady, ktorá má posudzovať a kontrolovať program Slovenskej televízie a rozhlasu a dohliadať na dodržiavanie verejnoprávneho charakteru vysielania. RTVS to považuje za výrazný zásah do fungovania a nezávislosti verejnoprávneho média. Takéto zmeny majú byť aj v rozpore s princípmi európskej ochrany verejnoprávnych médií.

Navrhovaný zákon nebol konzultovaný s nikým z manažmentu RTVS. Inštitúcia s tímom odborníkov z mediálneho práva preto pripravuje pripomienky k návrhu zákona, ktoré v krátkom čase predloží.

Reklama

„Som presvedčený, že koalícia sa nesnaží vyriešiť problémy na základe faktov, ale len na základe domnienok. To, že tento zákon je riešený v režime skráteného medzirezortného pripomienkového konania, neposkytuje veľký priestor na verejnú diskusiu,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Šimkovičová ďalej vysvetľuje návrh zákona o STaR

Ministerstvo kultúry SR medzičasom prostredníctvom tlačovej konferencie reagovalo na ohrady voči návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Martina Šimkovičová (SNS) ďalej vysvetľovala a upresňovala zákon.

Chcem vás ubezpečiť, že to nie je o politickom ovládnutí RTVS,“ povedal na tlačovej konferencii Andrej Danko, podpredseda NRSR. Počas prejavu Andreja Danka istá osoba na predsedu SNS zvolala: „Ty si de*il“.

Reklama

https://www.facebook.com/sme.sk/videos/1148817006284740

Podľa Tomáša Tarabu sa z RTVS stala liaheň „Progresívneho Slovenska“. Zároveň uviedol, že na čele inštitúcie „stojí bezdomovec zasypaný exekúciami“ a „nikoho z nás nezaujíma spravodajstvo RTVS“. Šimkovičová taktiež vysvetlila, že nového kandidáta na generálneho riaditeľa MK SR zatiaľ nemá.

Andrej Danko na závere tlačovky tvrdil, že on aj ministerstvo sú cieľom „organizovaného útoku“ médií. Následne v sprievode pobúrených prejavov novinárov hovorkyňa MK SR predčasne ukončila tlačovú konferenciu, pred zodpovedaním všetkých otázok.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama