Situáciu v slovenských médiách vnímajú aj v zahraničí
Rádio Slobodná Európa či DVTV Extra na Slovensku? Podľa najnovších správ má byť ich príchod reakciou na ohrozovanie slobody a nezávislosti médií na Slovensku.
Aktualizácia 2.7.2024: V slovenskej DVTV chceme prezentovať aj menej prijateľné názory, hovorí Miroslav Frindt pre denník SME. Slovenská pobočka internetovej televízie DVTV vznikla práve k 1. júlu 2024 a stojí za ňou moderátor RTVS Miroslav Frindt. Z verejnoprávnej televízie odišiel po viac ako 20 rokoch. Podľa rozhovoru zverejnenom v denníku prišiel s ambíciou vytvoriť slovenskú pobočku českej televízie sám.
„Dvanásť rokov však poznám Danielu Drtinovú z DVTV, tak som sa jej opýtal, či môžem za ňou prísť a či mi povedia, čo obnáša taká internetová televízia,“ hovorí. „Po dlhých mesiacoch rozhovorov, rokovaní, prepočtov, rozhovorov sme sa nakoniec dohodli a som rád, že mi dôverujú.“
Podľa Frindta sú vo firme štyria spolumajitelia, rovnakí ako majitelia českej DVTV, teda Daniela Drtinová, Martin Veselovský, Jan Rozkošný a Jan Ouředník.
Pôvodný článok
RTVS sa mení na STVR
Prezident Peter Pellegrini v nedeľu 30. júna 2024 podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), ktorá od dneška definitívne nahrádza Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS). Informácia o podpísaní zákona sa nachádza na webovej stránke prezidenta SR.
Zákon pritom parlament schválil ešte vo štvrtok 20. júna a hlasovalo zaň 78 poslancov.
Už pri prvých správach o zámeroch rezortu kultúry spôsobili v spoločnosti diskusie o slobode a nezávislosti médií. Diskusie však boli v podstate jednostranné a hoci verejnosť aj zamestnanci RTVS vyjadrili jednoznačný odpor proti plánovaným zmenám, tie sa napokon stali realitou.
Zabudli na „detaily“
Nielen RTVS, ale aj súkromné médiá majú byť na Slovensku ohrozované politickou mocou. Slovenské televízie napríklad prestávajú vysielať tradičné politické diskusné formáty, v ktorých politici verejne odpovedajú na kritické otázky.
Tie by sa mohli týkať napríklad aj toho, prečo bola nová STVR pripravená tak narýchlo, že kompetentní zabudli registrovať doménu stvr.sk a zodpovedajúce účty na sociálnych platformách. Aktuálne sú totiž v rukách súkromných vlastníkov, ktorí fakticky predbehli štát a vôbec všetkých jednotlivcov zodpovedajúcich za zmenu.
„STVR tak v prvý deň svojej existencie prakticky neexistuje. Všetko funguje ako doteraz – správy sa stále nazývajú správami RTVS, nie je zatiaľ známe nové logo STVR, neexistuje vizuálna identita a rovnako nie je známy ani riaditeľ STVR a ani štatutár, ktorý ho bude zastupovať do jeho zvolenia v októbri,“ sumarizuje situáciu Mediaklik.
Nové stanice na Slovensku
Boj o zachovanie slobody a nezávislosti slovenských médií je témou nielen doma, ale aj v zahraničí. Najnovšie správy, ktoré publikovali denníky Aktuality a Medkiaklik, hovoria o príchode nových staníc na Slovensko.
Koncom minulého mesiaca sa začalo hovoriť o príchode rádia Slobodná Európa na Slovensko, ktoré prevádzkuje spravodajské weby v Európe a Ázii. Svoju poslednú pobočku Rádio Slobodná Európa otvorilo v Maďarsku pred štyrmi rokmi.
Avízo možného príchodu na slovenský trh nachádza opodstatnenie práve v zrušení RTVS, ako aj medializovanej „orbanizácii slovenských médií“, ako proces pomenoval moderátor Michal Kovačič.
Slobodná Európa (Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL)) je rozhlasová organizácia založená a financovaná Kongresom USA pre šírenie objektívnych informácií v diktátorských režimoch, uvádza Wikipedia. Ako súkromná organizácia prostredníctvom grantov od Globálnej mediálnej agentúry Spojených štátov amerických podporuje demokratické hodnoty a inštitúcie šírením informácií. Pôvodná RFE začala prevádzku v Mníchove 1. mája 1951 v českom jazyku.
DVTV Extra
Druhou novou stanicou na Slovensku, v tomto prípade internetovou televíznou, by mal byť projekt DVTV. Českí novinári Daniela Drtinová a Martin Veselovský prevádzkujú DVTV už desať rokov, pričom najnovšie spustili televízny kanál DVTV Extra.
Veľkou novinkou, ktorú Drtinová prezradila je, že chystajú veľký projekt na území Slovenska, informovali Aktuality. Pre slovenského diváka a vôbec spoločnosť bude zaujímavá predovšetkým špekulácia, že by sa v televízii mohli objaviť redaktori a redaktorky z televízií Markíza, JOJ, TA3 a RTVS.
Podrobnosti však dodnes nie sú známe, rovnako ani termín spustenia novej stanice či jej program.