pondelok, 23 decembra, 2024
Reklama

10 skvelých filmov a seriálov, ktoré sa zaoberajú problémom rasizmu v Amerike #BlackLivesMatter

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
Reklama

Seriály a filmy o rasizme – Vďaka silnému mediálnemu výtlaku sa téme aktuálnej situácie v Spojených štátoch nevyhol snáď nikto. V desiatkach amerických miest prebiehajú už niekoľko dní masové protesty, ktorých spúšťačom bola policajná vražda Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise. Hnutie #BlackLivesMatter nabralo za posledné dni naozaj veľký rozmer, ľudia v uliciach sa búria proti policajtom a sociálne siete sú zaplnené hashtagom #ICantBreathe.

George Floyd
Zdroj: newyorker.com

Seriály a filmy o rasizme v Amerike

Asi vám nemusíme pripomínať, že rasizmus v Amerike je problémom už od čias otroctva. Protesty a príspevky na sociálnych sieťach však nie sú jedinou alternatívou, ako sa do tohto hnutia zapojiť. Veľmi dôležitá je nepochybne edukácia o tomto probléme, ktorý pretrváva už dlhé storočia. Nástrojov na edukáciu existuje mnoho, od kníh, cez filmy a seriály, až po rôzne účty na sociálnych sieťach. V dnešnom článku sa tak pozrieme na seriály a filmy o rasizme v Amerike, ktoré sa zaoberajú touto ťažkou a dôležitou témou.

Dokumenty, drámy, horory, komédie, vo všetkých týchto žánroch dokážete nájsť zástupcov, ktorí divákov informujú o dôležitosti tohto problému. Dôležitými figurantmi vo sfére kinematografie sú napríklad režiséri ako Jordan Peele, Spike Lee alebo Ryan Coogler. Väčšina ich filmov sa zaoberá práve utláčaním Afroameričanov, poprípade vo svojich filmoch na túto tému odkazujú. Niektoré snímky z dnešného zoznamu sa dokonca priamo zaoberajú policajným násilím, čo zrkadlí aktuálny prípad nebohého Georgea Floyda.

The Hate U Give (r. George Tillman Jr., 2018)

The Hate U Give filmy o rasizme
Zdroj: heyuguys.com

Mladá herečka Amandla Stenberg (Láska stojí za všetko, Tmavá myseľ) predviedla bravúrny výkon v hlavnej úlohe drámy The Hate U Give. Scenár vychádza z bestselleru autorky Angie Thomas. Ústrednou postavou je Starr, jedna z hŕstky Afroamerických študentov na súkromnej strednej škole. V jeden večer sa stane svedkyňou incidentu, pri ktorom policajt zastrelil jej dobrého kamaráta.

Film prichádza s jasným posolstvom a už vôbec si neberie servítok pred ústa, aj napriek tomu, že sa jedná o rodinnú drámu. Bravúrne balansuje žáner sociálnej drámy a príbehu pre dospievajúcich.

Reklama

I Am Not Your Negro (r. Raoul Peck, 2016)

I Am Not Your Negro
Zdroj: filmcomment.com

Tentokrát sa jedná o dokument, ktorého scenár napísal spisovateľ a sociálny kritik James Baldwin. Ten však zomrel ešte v roku 1987, pričom dokument je založený na jeho nedokončenom rukopise Remember This House. Ten sa skladá zo zbierky jeho listov a poznámok, ktoré napísal v 70. rokoch.

Dokument skúma históriu Spojených štátov, na čele so spomienkami na veľkých aktivistov za občianske práva vrátane Martina Luthera Kinga Jr. či Malcolma X. Rozprávačom dokumentu je Samuel L. Jackson.

Fruitvale Station (r. Ryan Coogler, 2013)

Fruitvale Station filmy o rasizme
Zdroj: theopentheater.net

Dráma Fruitvale Station je začiatkom spolupráce herca Michael B. Jordana a režiséra Ryana Cooglera. Neskôr spolu natočili úspešné snímky ako Creed alebo Black Panther. Príbeh je založený na skutočnej udalosti, pri ktorej v roku 2009 policajný dôstojník neprávom zavraždil mladíka Oscara Granta.

Reklama

Herecké obsadenie dopĺňajú zvučné mená ako Octavia Spencer, Kevin Durand alebo Melonie Diaz. Zaujímavosťou je, že produkciu mal na starosti známy herec Forest Whitaker. Zároveň ide o prvú spoluprácu režiséra s jeho dvorným skladateľom Ludwigom Göranssonom (Tenet).

If Beale Street Could Talk (r. Barry Jenkins, 2018)

If Beale Street Could Talk
Zdroj: nytimes.com

Romantická dráma If Beale Street Could Talk je ďalším projektom režiséra Barryho Jenkinsa. Práve ten sa v roku 2016 postaral o LGBT snímku Moonlight, ktorá si vyslúžila Oscara za najlepší celovečerný film. Snímka je adaptáciou rovnomennej novely od vyššie spomenutého Jamesa Baldwina, ktorú vydal v roku 1974.

Reklama

Pozrieme sa na emotívny príbeh Tish a Fonnyho, milujúci pár z Harlemu, ktorý bol od seba násilne rozdelený. Fonny bol totiž neprávom zatknutý za zločin, ktorý nikdy nespáchal. Zatiaľ čo sa Foony vysporadúva so systémom trestného súdnictva, Tish čaká dieťa, ktoré bude možno vyrastať bez otca.

Just Mercy (r. Destin Daniel Cretton, 2019)

Just Mercy filmy o rasizme
Zdroj: newsday.com

Najnovším filmom na našom zozname je súdna dráma Just Mercy, ktorá sa len minulý mesiac dostala do slovenského predaju na DVD a Blu-ray. V hlavnej úlohe opäť herec Michael B. Jordan, tentokrát ako mladý a začínajúci právnik Bryan Stevenson, ktorý sa snaží oslobodiť neprávom odsúdených. Film ukazuje americký súdny systém, často založený na rasizme, v tom najčistejšom svetle.

Úlohu odsúdeného si strihol úžasný herec Jamie Foxx, ktorému neprávom hrozí smrť v elektrickom kresle. Vo vedľajšej úlohe potešila aj Brie Larson.

12 rokov otrokom (r. Steve McQueen, 2013)

12 rokov otrokom filmy o rasizme
Zdroj: nytimes.com

Teraz sa z prítomnosti, prípadne z blízkej minulosti, presunieme späť do roku 1841. A pokiaľ by jediný film z tohto zoznamu nepotreboval popis, tak je to práve legenda 12 rokov otrokom. Je držiteľom Oscara za najlepší celovečerný film, plný hereckých hviezd ako Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong’o, Brad Pitt, Paul Dano či Sarah Paulson.

Príbeh vychádza z monografie Solomona Northrupa z roku 1853. Chiwetel Ejiofor stvárnil Northrupa, Afroameričana narodeného v New Yorku, ktorého uniesli a predali do otroctva. Ako napovedá samotný názov filmu, v otroctve strávil dlhých 12 rokov, počas ktorých sa niekoľkokrát snažil utiecť.

Reklama

Uteč (r. Jordan Peele, 2017)

Zdroj: filmstart.si

Uteč je režisérskym debutom, ktorý sa navždy zapísal do histórie hororového žánru. Režisér Jordan Peele ilustroval hrôzy rasizmu v tom pravom slova zmysle. Dnes je film radený medzi najlepšie žánrové kúsky a uspel aj jeho nasledujúci projekt, My, ktorý sa tiež zaoberá podobnou tematikou.

Hlavnú postavu tu stvárňuje Daniel Kaluuya ako Chris, Afroameričan, ktorý šiel so svojou priateľkou prvýkrát navštíviť jej rodinu. Postupom času však zisťuje hrozivé tajomstvá ako o jej rodine, tak aj o nej samotnej. Režisér tak našiel ďalší spôsob, ako prostredníctvom kinematografie spracovať tému rasizmu. Snímke nechýba napätie, humor a strach.

BlacKkKlansman (r. Spike Lee, 2018)

BlacKkKlansman provokatívne približuje problematiku rasizmu
Zdroj: imdb.com

Režisér Spike Lee je len tak dobrý a kvalitný, ako aj zlý vďaka jeho prešľapom. Povedzme, že jeho kariéra má svoje vzostupy aj pády. Jeho najkvalitnejším filmom je nepochybne BlacKkKlansman, držiteľ Oscara za najlepší adaptovaný scenár. Snímka spája žáner krimi s čiernou komédiou, pričom je založená na skutočnej udalosti.

Tie sledujú prvého Afroamerického detektíva v policajnom oddelení Colorada. Jeho misiou je infiltrácia a odhalenie rasistickej organizácie Ku Klux Klan. Hlavnú úlohu stvárnil úžasný John David Washington, ktorý sa do povedomia širšej verejnosti dostane tohtoročným filmom Tenet. Sekundoval mu herec Adam Driver.

When They See Us (r. Ava DuVernay, 2019)

When They See Us
Zdroj: mysterytribune.com

Miniséria When They See Us je jedným z najkvalitnejších počinov od Netflixu roku 2019. Ide o štvordielnu americkú drámu, ktorej vznik, réžiu a scenár má na starosti filmárka Ava DuVernay. Zaoberá sa prípadom z roku 1989, ktorý poznáme pod názvom „The Central Park Jogger case“.

Reklama

V seriáli sa pozrieme na životy a rodiny piatich podozrivých, ktorí boli falošne obvinení a stíhaní za obvinenie zo znásilnenia a sexuálneho zneužitia ženy v Central Parku. Séria When They See Us je vyzdvihovaná hlavne vďaka úžasným hereckým výkonom, ktoré predviedol herecký ansámbel vrátane Jharrela Jeromeho, Asante Blackka, Jovana Adepo, Michael K. Williamsa a ďalších.

Dear White People (r. Justin Simien, 2017-2019)

Dear White People
Zdroj: filmdaily.co

Režisér Justin Simien nakrútil v roku 2014 komediálnu drámu Dear White People, v jednej z hlavných úloh sa ukázala aj Tessa Thompson. O niekoľko rokov neskôr sa tohto satirického príbehu chytil Netflix, ktorý dodnes vyprodukoval tri série rovnomenného seriálu. Do projektu sa vrátil aj Simien, ktorý napísal a zrežíroval niekoľko epizód. Streamovací gigant predĺžil seriál aj o štvrtú sériu, ktorá vychádza tento rok, no tá bude poslednou.

Seriál sleduje partiu Afroameričanov, študentov americkej univerzity. Hlavnou postavou je študentka Samantha White, ktorá má rozhlasovú šou zvanú Dear White PeopleV nej sa zaoberá rasovými problémami. Gro tohto seriálu síce tvorí satirický humor, no aj napriek tomu sa venuje tejto závažnej téme.

Ktoré seriály a filmy o rasizme z tohto zoznamu ste videli aj vy? S vašimi názormi na túto tému sa s nami nezabudnite podeliť v sekcii komentárov!

Zdroj: vox.com, esquire.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama