Najlepšie funkcie Facebooku, o ktorých ste nevedeli
Modrá sociálna sieť od doby svojho vzniku a prvej veľkej popularizácie prešla ohromujúcim vývojom. Funkcie Facebooku týkajúce sa bezpečnosti sa aj pod tlakom európskych regulácií ochrany osobných údajov rozšírili na priam nevídanú úroveň. Kto si chce nastaviť Facebook rýchlo, nemá dôvod tráviť nastavovaní veľa času. A kto je ochotný venovať nastaveniam viac pozornosti, ten v nich môže stráviť aj hodiny.
Nastavenia Facebooku sa v uplynulých rokoch stali tak rozsiahle, že vyznať sa v nich je niekedy náročné aj pre profesionála. Tieto nastavenia nie sú tajné, pretože Facebook ich dáva sú k dispozícii každému, avšak pre rozmanitosť obsahu ostávajú pred väčšinovým používateľom akoby skryté.
Pripravili sme pre vás výber štyroch dôležitých funkcií Facebooku, ktoré viete využiť už dnes, celkom zadarmo a predovšetkým v súvislosti s vašimi osobnými profilmi.
Superpodrobný zoznam všetkého, čo ste kedy spravili
Neveríte priateľovi, že si na internete nevyhľadával profily svojich bývalých frajeriek? Alebo vás jednoducho zaujíma, čo ste vyhľadávali vy, koho žiadosti o priateľstvo ste kedy prijali, aké komentáre ste zverejňovali a podobne? Či dokonca odkiaľ ste sa prihlasovali na Facebook?
Všetky tieto údaje môže Facebook uchovávať, ak ste mu to dovolili – čo spravila väčšina používateľov.
Záznam o činnosti obsahuje ohromujúce množstvo údajov o čom, čo ste na Facebooku robili. Ak ste si medzičasom tieto činnosti nevymazali, môžete pátrať celými rokmi dozadu.
Pre zjednodušenie vyhľadávania tento nástroj Facebooku umožňuje filtrovanie podľa typu činnosti a roku. Vedzte však, že čítať vlastné komentáre po viac ako desiatich rokoch je niekedy hotové utrpenie.
Profesionálny režim s možnosťou zarábania na obsahu
Profesionálny režim je vyššia úroveň používania Facebooku, ktorá zahŕňa možnosť rozširovania vlastného publika, zobrazovania podrobnejších štatistík a tiež dostávať zaplatené za obsah. V hlavnom menu svojho profilu (Príspevky, Informácie, Priatelia, Fotky atď.) vyberiete možnosť Zapnúť profesionálny režim a aktivujete ho.
Následne sa vám upravené prostredie Facebooku, cez ktoré máte možnosť spravovať svoj obsah, získavať inšpirácie, sledovať podrobnejšie štatistiky o dosahu vašich príspevkov a vôbec svoj súkromný profil spravovať viac ako stránku.
Speňažovanie obsahu na Facebooku je však náročná práca a nestačí, že sem tam zverejníte status, fotografiu či video. Aktiváciou profesionálneho režimu síce nemáte nové povinnosti. Lenže presadiť sa na slovenskom internete môže byť podstatne náročnejšie ako v USA, snáď pre menšie a skôr náročnejšie publikum.
Predtým, ako sa pustíte na dráhu influencera, mali by ste si premyslieť niekoľko vecí. Napríklad to, ako sa mienite vyprofilovať, aký obsah chcete produkovať a aké máte ciele. V opačnom prípade by sa mohlo ľahko stať, že vás prekvapí negatívna kritika verejnosti a v konečnom dôsledku na svojom obsahu nezarobíte ani jedno euro.
Skrytie správ bez ich vymazania
Asi všetci vieme, že Messenger umožňuje správy mazať. Dôvodov na zmazanie správ je veľa, od ochrany vlastnej osoby až po vymazanie obsahu, ktorý nám zaslali iní, ale považujeme za nevhodný, nežiadúci. Existujú ale situácie, kedy si chcete správy predsa len ponechať, ale bez ich viditeľnosti v aplikácii Messenger. Existuje na to jednoduchá funkcia archivácie.
Archivácia správ je účinný spôsob, ako skryť celé vlákno komunikácie z hlavnej stránky so správami, a predsa o ne neprísť.
Na počítači alebo v mobilnej aplikácii Messenger vo voľbách konkrétnej správy vyberiete možnosť Archivovať čet. Ten následne z hlavnej stránky s ostatnými četmi zmizne a nájdete ho len vo vyhradenom priečinku „Archivované čety“.
Skrytie príspevkov pred konkrétnymi ľuďmi
Používatelia Facebooku majú dnes pomerne dobré možnosti, ako určitý obsah skryť pred verejnosťou alebo konkrétnymi osobami. Nastaviť to môžu buď všeobecne, a to priamo v časti „Nastavenia a súkromie“, ale aj pre každý príspevok samostatne.
Pri pridávaní príspevku alebo v už zverejnenom jednoducho kliknete na ikonu Zeme alebo siluety človeka v hlavičke príspevku a vyberiete si zoznamu možností. Môžete dokonca zobrazovať príspevok pre širokú verejnosť s výnimkou niekoľkých osôb.
Ako zobraziť skryté príspevky?
Ako ale postupovať v prípade, že takúto možnosť použil niekto iný a vy máte záujem tieto príspevky vidieť? Facebook neponúka možnosť tieto príspevky odkryť, ale môžete využiť niektoré rady, ktoré zmieňuje tento príspevok na Linkedine.
Avizuje napríklad pridanie sa do zoznamu priateľov konkrétnej osoby, prípadne využitie tlačidla „Sledovať“, či špekulatívne sa stať priateľom iného už existujúceho priateľa danej osoby. Ďalšou alternatívou má byť zapojenie sa do skupín a udalostí, v ktorých táto osoba zverejňuje príspevky pre komunitu.
Dodajme, že ak niekto obmedzuje vašu osobu, má na to dôvod a vy nemáte právo dožadovať sa zviditeľnenia jej príspevkov. Ak vás táto osoba vylúčila, mali by ste sa s tým jednoducho zmieriť.
Ak máte záujem zistiť, ako vyzerá váš vlastný profil očami iného používateľa, využite funkciu s názvom „Prezerať ako“ dostupnú z hlavného menu vášho profilu.