Hackeri navrhli digitálne dvojča mesta Prešov
V Prešove sa konal už v poradí piaty hackathon, ktorý zorganizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v spolupráci s Campus Cowork. Mladé talenty aj skúsení IT profesionáli mali príležitosť navrhnúť koncept digitálneho dvojčaťa mesta Prešov, ktorého cieľom bude modelovať rôzne situácie z oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia a iných sfér a priamo reagovať na vzniknuté otázky a predpokladať ich dopad v skutočnej realite. Tímy, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach boli ocenené aj finančnou odmenou, spolu vo výške až 6000 eur.
Prešovský hackathon sa konal v historických priestoroch Múzea Solivar a zúčastnilo sa ho približne 60 hackerov v 14 súťažných tímoch. Splniť zadanie a odovzdať navrhnuté riešenie porote sa načas podarilo 10 tímom, ktoré následne svoje nápady prezentovali aj naživo. Po dlhšej porade porota vybrala 3 výherné tímy.
Hackathony z dielne MIRRI SR už piaty krát dokázali ich skutočný význam. Počas týchto podujatí sa na jednom mieste stretne množstvo odborníkov spolu s nadšencami pre IT a digitalizáciu a riešenia, ktoré počas nich vzniknú majú potenciál priniesť efektivitu verejnej správy a mnoho ďalších výhod pre regióny Slovenska a ich občanov. Potenciál nápadov, ktoré počas hackathonov vznikajú potvrdil aj primátor mesta Prešov František Oľha a dodal:
„Pevne verím, že sa nám čo najskôr podarí zostaviť zadanie, aby sme mohli v spolupráci s víťazným tímom ich riešenie pretaviť aj do reálnej podoby. Veľmi sa teším, že sme mali možnosť tu byť, že sme dostali príležitosť takýto projekt realizovať s podporou Plánu obnovy a odolnosti. To čo ste spolu s nami dnes videli, súvisí so všetkým, čo mesto Prešov dnes potrebuje.“
Výherci prišli s geniálnym riešením
Výhercami hackathonu sa stali členovia tímu nolimit. Navrhli riešenie, ktoré umožňuje meranie okamžitej spotreby elektrickej energie objektov mesta Prešov, publikovanie údajov do dátového skladu mesta a vizualizáciu spotreby za ľubovoľnú časovú jednotku. Ich systém zároveň dokáže upozorniť na neštandardné výkyvy v spotrebe, či optimalizovať spotrebu na základe skutočných dát. Víťazný tím viedol Matej Lukáč, ktorý pôsobí ako CEO developerskeho štúdia nolimit a po prevzatí ocenenia vysvetlil, prečo ich téma hackathonu zaujala:
„Ďakujeme mestu za adresné témy, ktoré boli konkrétne, a pilotné riešenie bolo možné predstaviť priamo na mieste konania hackathonu. Vybrali sme real-time zber dát do novej dátovej platformy mesta v kombinácii s aktuálnymi potrebami v oblasti energetiky, kde výsledkom by malo byť meranie a následné šetrenie.“
Na druhom mieste skončil tím ZARF, ktorý vyhral predchádzajúci hackathon v Bratislave. „Ďalší zo série celoslovenských hackathonov, kedy môžeme potvrdiť, že ide o technologickú udalosť popredných priečok čo sa týka príprav, organizácie a exekúcie. V Prešove sme taktiež mohli vidieť, že v meste prevláda stále silný podiel mladej a zapálenej generácie, ktorá aj tentokrát ukázala, že im na ich meste záleží a chcú ho, rovnako ako svoju krajinu, posúvať vpred,“ zhodnotil člen tímu, Marek Gogoľ.
Riešenie, ktoré navrhli sa zaoberá interpretáciou dát z dátového skladu mesta Prešov a ich zobrazovaním takou formou, aby boli použiteľné pre administratívnych pracovníkov aj bežných občanov. Dáta premietajú do viacerých jednoducho čitateľných formátov, ako sú grafy, štatistiky, mapy a podobne, pričom ďalej navrhli viaceré možnosti automatizácie, vďaka ktorým vie mesto vybrané dáta monitorovať a spúšťať úlohy, či notifikácie.
https://www.facebook.com/MIRRISR/posts/pfbid07CDWYMEYzhKj4zwPMtAABCMWwVjjpLsAcNjY39yN1jiQFng4rpysebCzxK3NySyBl
Tretie miesto patrí študentskému tímu Džawľ, ktorý viedol profesor SPŠE Prešov Martin Šechný. Počas hackathonu vyvinuli systém pre ekologickejšiu budúcnosť inštitúcií. Toto riešenie využíva údaje v reálnom čase zo senzorov, zohľadňuje nevyužité miestnosti a voľné dni, či vyhodnocuje nedostatky a podľa týchto údajov inteligentne upravuje vykurovanie, aby sa zabránilo zbytočnej spotrebe energie. Martin po skončení podujatia dodal:
„Hackathon Digitálne dvojča mesta Prešov je skvelá príležitosť nájsť inovatívne nápady a spájať talenty do tímov, ktoré sa môžu premeniť na začínajúcich podnikateľov. SPŠE Prešov dlhodobo vychováva mladých inovátorov pre hackathony alebo iné príležitosti a tým systematicky prispieva k digitálnej budúcnosti mesta.“
Projekt pokračuje
Projekt Hacknime.to nekončí a v novembri sa posunie do ďalšieho slovenského mesta. 10. a 11. novembra sa bude hľadať spôsob, ako vytvoriť prehľadný investičný systém pre mesto Trenčín. Prihlasovanie súťažných tímov je už otvorené. 2- až 5-členné tímy zložené z účastníkov so schopnosťou programovať a tvoriť aplikácie, ale aj so skúsenosťami z iných oblastí IT a biznisu sa môžu už teraz prihlásiť cez webstránku projektu Hacknime.to.