pondelok, 23 decembra, 2024
Reklama

Slováci nevedia využívať túto modernú technológiu, aj keď je zadarmo

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Málokto vie, ako využívať túto modernú technológiu

Umelá inteligencia je v dnešnej dobe už na každom rohu a často je dostupná cez bezplatné nástroje. Napriek tomu len zlomok Európanov verí, že dokáže využívať AI v bežnom každodennom živote.

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 11 000 respondentov v desiatich európskych krajinách. Podľa výsledkov viac ako polovica ľudí (53 %) túži po tom, aby im umelá inteligencia uľahčila každodenné fungovanie, vylepšila možnosti zábavy a celkovo zvýšila kvalitu života.

Len 15 % Európanov však uviedlo, že vedia využívať výhody umelej inteligencie v každodennom živote. 38 % sa v súčasných debatách o umelej inteligencii podľa vlastných slov príliš neorientuje.

Poliaci vedú v porozumení AI

Na otázku, do akej miery novú technológiu chápu, odpovedali s najväčšou sebadôverou respondenti v Poľsku (23 %), zatiaľ čo najmenšiu sebadôveru dali najavo Briti (11 %). To svedčí o výraznom vplyve kultúrneho prostredia a vzdelania na prístup obyvateľov.

gpt umela inteligencia
Zdroj: TMDB

Závery prieskumu publikované v článku Intelligent Living: How AI is Enhancing Everyday Experiences tiež naznačujú, že si ľudia všeobecne prajú, aby umelá inteligencia vylepšovala a obohacovala každodenný život. Z prieskumu je jasné aj to, v akých oblastiach by si používatelia predstavovali pomoc umelej inteligencie.

Reklama

Z umelej inteligencie sa v poslednej dobe stáva bežná súčasť mnohých aspektov bežného života, od algoritmov, ktoré ovplyvňujú naše voľby v oblasti zábavy, až po inteligentné zariadenia predvídajúce naše domáce potreby.

Viac ako polovica Európanov (53 %) by si priala, aby im technológie AI uľahčovali život, predovšetkým prostredníctvom fyzických úkonov, napríklad upratovaním. Na ďalších miestach sa ocitla okrem iného pomoc s úsporou nákladov na domácnosť (21 %).

Nádejným predstavám však príliš nezodpovedá nadšenie používateľov pre nové technológie – len niečo cez tretinu respondentov (38 %) uviedlo, že na rastúcu úlohu umelej inteligencie pozerajú so skutočným záujmom.

Reklama

Menej práce a viac času na oddych?

Podľa odborníka Dr. Chrisa Brauera zo spoločnosti Symmetry dokáže umelá inteligencia „zmeniť naše rutinné pracovné povinnosti tak, aby sa stali jednoduchým doplnkom činnosti, ktorá nás naozaj baví a nezaberali nám väčšinu času.“ Očividne by teda stálo za to, keby sa ľudia trochu viac zoznámili s AI.

  • Od umelej inteligencie ľudia očakávajú predovšetkým pomoc pri upratovaní a vysávaní – 33 % respondentov vyjadrilo záujem o inteligentné riešenia, ktoré by tieto práce zastali za nich.
  • 23 % respondentov má záujem o inteligentné funkcie pri varení a nakupovaní.
  • Tieto funkcie majú v predstavách používateľov prednosť pred tradičnejšími úlohami, ku ktorým patrí napríklad správa rodinných účtov a financií – tam by pomoc umelej inteligencie privítalo len 21 % respondentov.
ai umela inteligencia
Zdroj: Bing Image Creator

Ľudia nie sú bez obáv

Zároveň používatelia prejavujú obavy o zabezpečenie nových technológií. Pre 37 % respondentov sú zásadnou požiadavkou pravidelné bezpečnostné aktualizácie, pre 34 % nepretržitý aktívny monitoring hrozieb a pre 27 % je najdôležitejšou funkciou umelej inteligencie kompletná ochrana, pokiaľ sa inteligentné systémy majú stať skutočnou súčasťou každodenného života.

Reklama

Z používateľského hľadiska je teda nutné, aby technológie s umelou inteligenciou neboli len inovatívne, ale aj bezpečné.

Viac zábavy vďaka AI?

Zhruba dve tretiny (66 %) Európanov by chceli tráviť viac času činnosťami, ktoré ich bavia a tešia a 37 % z nich si myslí, že im v tom môže pomôcť umelá inteligencia. Pre 41 % je potom inteligentná technológia možnosťou, ako vylepšiť kreatívnu činnosť.

Používatelia túžia po vylepšení obľúbených zážitkov, medzi ktoré patrí cestovanie, hranie alebo sledovanie televízie. To sa prejavuje aj vo výsledkoch prieskumu.

Medzi najžiadanejšie funkcie umelej inteligencie patrí prekladanie a tlmočenie v reálnom čase (23 %) alebo inteligentné režimy optimalizujúce rozlíšenie obrazu (27 %), prípadne umožňujúce odhaliť ruchy v pozadí a prispôsobiť tomu kvalitu zvuku pri sledovaní filmov či ďalšieho obsahu (27 %).

Umelá inteligencia pomôže so zdravím

Dôležitým trendom je aj personalizácia, najmä v oblasti zdravia a wellness. Polovica respondentov (50 %) by radšej chorobám predchádzala, než ich následne liečila. Konkrétne 32 % respondentov prejavilo záujem o úpravu jedálnička na mieru pomocou umelej inteligencie, 24 % by si prialo personalizované plány cvičenia a 34 % túži po úprave životného štýlu na základe zdravotných údajov.

Reklama
umela inteligencia robot
Zdroj: unsplash.com

Podobný počet ľudí (31 %) sa zaujíma o využitie umelej inteligencie pri sledovaní a vylepšovaní spánkových návykov.

Napriek rastúcemu záujmu o zdravotné funkcie s umelou inteligenciou zostáva medzi ľuďmi, ktorí v súčasnosti inteligentné technológie nevyužívajú, istá skepsa – len 17 % z nich uviedlo, že uvažujú o využití zdravotných monitorovacích funkcií s umelou inteligenciou v každodennom živote.

Podobne to vyzerá aj v oblasti domácej zábavy – napriek všeobecnému záujmu o inteligentné vylepšovanie obrazu a zvuku televízorov vyhlásilo 28 % respondentov, že ich žiadne funkcie umelej inteligencie v tomto ohľade nezaujímajú, čo zrejme svedčí o nedostatku informácií o potenciáli nových technológií.

A ako ste na tom vy? Využívate umelú inteligenciu v každodennom živote, alebo na nejakej menej pravidelnej báze? Alebo sa od nej radšej držíte ďalej? Podeľte sa o vaše skúsenosti v komentároch pod článkom.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama