Obľúbená služba Google končí
Ani tak veľkej firme ako Google (respektíve Alphabet Inc.) sa nepodarí všetko, čo skúsia. Spoločnosť môže ťažiť z obrovských finančných zdrojov, ktoré im zaisťuje vlastný operačný systém Android, platforma na distribúciu aplikácií Google Play a, samozrejme, najobľúbenejší internetový vyhľadávač a najrozšírenejšia sieť na internetovú reklamu. V týchto ohľadoch majú viac-menej monopol, a preto skúšajú dobyť aj ďalšie typy internetového biznisu. No ako teraz informuje portál 9to5Google, opäť im to nevyšlo a rušia už ďalšiu službu.
Celkom zásadne sa Google „sekol“ už viackrát v minulosti. Jeden z najdôležitejších omylov si určite pamätáte aj vy, keďže je stále celkom čerstvý.
Technologický gigant v roku 2011 spustil svoju vlastnú sociálnu sieť Google+. Po tom, čo videli enormný nárast primárne Facebooku (Instagram a iné siete sa vtedy naň len doťahovali), ich zaujala myšlienka vlastnej sociálnej siete. A to najmä kvôli ohromnému potenciálu na zárobok. Každá z najväčších obdobných platforiem totiž generuje nemalé peniaze prostredníctvom inzercie a Google si chcel ukrojiť z tohto podielu.
Spoločnosť svoju sociálnu sieť podsúvala používateľom, kde sa len dalo. Napríklad na ich video platforme YouTube sa všade objavovali odporúčania na zdieľanie videa na Google+ a podobne. Dúfali, že tak získajú používateľov pre svoju sieť a so skúsenosťami z inzertnej služby AdSense na nich budú poriadne ryžovať. Lenže to sa im nepodarilo kvôli problémom s ochranou osobných údajov a koniec koncov nízkym počtom používateľov. Ľudí jednoducho Google+ nezaujalo a spoločnosť jej v roku 2019 dala definitívnu stopku.
Máte už len pár mesiacov
Podobný osud teraz čaká službu Google Podcasty. Na tému upozornil portál 9to5Google. Služba je najnovšou obeťou „upratovania“ technologického giganta po tom, čo už ukončil podporu pre Stadia alebo Domains. Google Podcasty skončia už v apríli 2024.
Pre používateľov končiacej podcastovej aplikácie prinesie spoločnosť v nasledujúcich týždňoch on-line nástroj na export súborov, ktoré si budú môcť následne importovať do služby YouTube Music. Google sa snaží raziť cestu práve touto službou a popritom v nej vylepšuje spôsoby, ako triediť a označovať podcasty pre pohodlnejšie počúvanie.
Google o niečo neskôr sprístupní aj možnosť súborového exportu pre aplikácie tretích strán. Spotify aktuálne nepodporuje natívny import cez formát OPML, možný je len komplikovaný import za pomoci externých pomôcok. Väčšina špecializovaných aplikácií na prehrávanie podcastov s tým však nebude mať problém. Používatelia pritom budú mať čas do júla 2024, aby si premiestnili a exportovali svoje podcasty, inak o ne prídu.