piatok, 15 novembra, 2024
Reklama

Je stále nebezpečnejšia a zasiahne väčšinu z nás. Slovensko postihla novodobá epidémia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Deti trávia pred obrazovkou dlhé hodiny

Deti priemerne strávia v online svete približne 4 hodiny denne, počas ktorých prescrollujú na displeji približne 400 metrov obsahu. Len 28 % rodičov si myslí, že ich dieťa do 17 rokov trávi na mobile primerané množstvo času. O2 preto spúšťa celoslovenskú osvetovú kampaň, v ktorej spolu so psychológmi vysvetľuje, ako si nastaviť s technológiami zdravý vzťah.

64 % rodičov uviedlo, že ich dieťa trávia na mobile viac času než očakávali, keď im ho zaobstarali. Navyše 7 z 10 opýtaných rodičov vyjadrilo obavu, že používanie mobilu môže viesť k závislosti na digitálnych technológiách. (Zdroj: Ipsos)

Reklama

Zdravý vzťah s technológiami

Deti sa príliš málo hýbu v skutočnom svete a priveľa hýbu prstom na displeji. To chce O2 napraviť aj sociálnym experimentom, počas ktorého ukázali ľuďom vytlačených 400 metrov prescrollovaného obsahu zo sociálnych sietí.

Reklama

Ako vyzerá takéto množstvo obsahu vo fyzickej podobe? 

Šport ako účinná prevencia

Odbornými garantami kampane sú psychológovia JanaAndrej Zemandlovci, ktorí na webe www.400m.sk vysvetľujú, kedy je ideálny čas dať dieťaťu mobil a tiež ako motivovať deti tráviť čas inak – napríklad športovaním. 

Reklama

Nám rodičom je dávno jasné, že používanie obrazoviek má byť regulované. Nechať to na deťoch je úloha, na ktorú nie sú ešte pripravené. Svetová zdravotnícka organizácia na základe výskumných,“ priblížili psychológovia Jana a Andrej Zemandlovci.

Reklama

Svetová zdravotnícka organizácia na základe výskumných poznatkov hovorí, že do 1 roka by deti nemali vidieť obrazovku vôbec, ani v izbe. Medzi 2-4 rokmi maximálne 1 hodinu, ale čím menej, tým lepšie. Do 6 rokov maximálne 90 minút obrazoviek celkovo denne. Do 17 rokov 2 hodiny denne nad rámec času, ktorý si vyžaduje škola a učenie. Je to však reálne dodržať každý jeden deň?

Z pohľadu psychológov je v poriadku, ak dieťa výnimočne, napr. počas choroby pozerá rozprávky dlhšie. Čo je dôležitejšie je kvalita obsahu – či vyžaduje obrazovka napríklad zmysluplnú interakciu, alebo ide o pasívne pozeranie sledu videí. 

Rodičia sa najviac obávajú, že ich dieťa na internete narazí na neželaný obsah (77 %), bude závislé na digitálnych technológiách (73 %), bude narušené jeho súkromie (72 %), alebo že internet bude mať negatívny vplyv na duševné zdravie (70 %).

Reklama

Účinný spôsob ako môžu rodičia odpútať deti z online sveta je spoločná aktivita, ideálne športová.

Rady psychológov ako deťom nastaviť pravidlá:

  1. Pravidlá namiesto hádok
    Trávi vaše dieťa na mobile príliš veľa času? Vyhnite sa konfliktom s deťmi ohľadom toho, koľko môžu byť na telefóne. Nastavte jasné pravidlá a pomôžte im zvládnuť ich.
  2. Prirodzené dôsledky namiesto trestov
    Ukážte dieťaťu, že ste na jeho strane, ale aj to, že pravidlá treba dodržiavať.
  3. Tvorte silný tím
    Nehádajte sa s deťmi o tom, koľko byť na telefóne, naopak, buďte v tom ich spojenec.
  4. Socializácia namiesto sociálnych sietí
    Spojte sa offline a zdieľajte, čo ste zažili online. 
  5. Kvalita namiesto kvantity
    Pozrite sa na čas strávený na telefóne ako na vyvážený jedálniček. Naučte sa spolu s deťmi dopriavať si kvalitné sústa, pričom kúsok čokolády tiež nezaškodí.
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama