Je Spider-Man 2 aj po 13 rokoch od vydania stále jedným z najlepších komiksových filmov?
Viac akcie! Viac humoru! Viac príbehu! Aj takto podobne ľudia reagovali, keď sa dopočuli o pokračovaní hitu z roku 2002, Spider-Man. Každý chcel znova vidieť Tobeyho Maguira, ako prelietava nad hlavami New Yorčanov. No a viac chcelo aj štúdio. Do tohto filmu nasypali 200 miliónov, no a pokračovanie bolo na svete už o 2 roky! Avšak dostali sme viac? A dostalo viac aj štúdio?
Každý dostal viac aj menej. Ale predstavte si, fungovalo to. Čo tým myslím? Tento film sa automaticky po vydaní zapísal ako jeden z najlepších filmov. Nie, nezabudol som slovo „komiksových“. A nie som jediný, kto ho tam naschvál nenapísal. Diváci nedostali viac toho čo chceli, no viac všetkého. Zjednodušene, dostali viac ako pri prvom filme, a dokonca viac ako pri hocijakom inom pokračovaní.
Najlepšie pokračovania? Také niečo existuje? Samozrejme, nájdete medzi nimi pokračovanie Terminátora, Krstného Otca, ale na predných miestach práve aj tento film. A zaslúžene, pretože ani po 13 rokoch od vydania, tento film svoje čaro nestratil, a niektoré scény fungujú stále rovnako, ako vtedy.
Po 13 rokoch
Vedeli ste, že tento film bol dokonca tak dobrý, že štúdio prinútilo Raimiho vydať špeciálny rozšírený zostrih? Je to tak. Režisér sa bránil, pretože zostrih, ktorý ste mali možnosť vidieť v kinách bol naozaj finálny. Keďže však fanúšikovia (opäť) chceli viac, dostali sme aj predĺženú verziu filmu, ktorá vôbec nie je zlá! Keď teda každý chce viac, aj ja som sa rozhodol pre niečo extra, a Spider-Mana 2 som si rewatchol v práve tejto predĺženej verzii.
Než sa teda dostanem k samotnému filmu, v krátkosti porovnám túto verziu s tou, ktorú mám napozeranú už asi 20 krát za život. Predĺžená verzia je o menší kúsok lepšia. Pridáva do filmu veľa humoru, ktorý má skvelý kontrast s týmto dramatickým filmom. Dramatickým? No samozrejme, a je to práve dráma v tomto filme, ktorá ho vyniesla tak vysoko. Tento film si opravil takmer všetko, čo prvý diel pokazil.
Od charakteristiky Spider-Mana až po špeciálne efekty. Pamätáte si, čo som pred týždňom vytkol prvému dielu? Blbú reprezentáciu Spider-Mana. A síce náš pavúči hrdina ani v tomto filme nezačal hláškovať, je to práve tá dráma, ktorá preskúmala jeho charakter, a dokonca aj povie divákovi viac, ako si spočiatku uvedomí.
Čiernota, záblesk a vystrelená pavučina. Zrazu počuť ženský chór. Tak ako v prvom dieli, aj tu nás hneď na začiatku udrie skvelé intro, spolu s výbornou Elfmanovou znelkou. Čo ešte viac v tomto intre chválim, je to, že vám zopakuje prvý film. Dokonca tak dobre, že aj keby ste jednotku nevideli, vo filme sa nestratíte.
Vedľajšie postavy sú dôležitejšie
Zrazu už vidíme Petra Parkera. Je nám jasné, že je starší a skúsenejší. Ešte k tomu je Spider-Man. Neexistuje predsa, aby bol takýto život mizerný. Nuž, je a možno ešte viac ako bol dovtedy. Petrovi sa nedarí v ani jednej práci, na Mary Jane nie je čas, no a nestíha chodiť ani do školy. Jediné šťastné chvíle sú tie vo vzduchu, no aj tie čoskoro skončia.
Petra ale nechajme chvíľu tak. V predošlej recenzii som dve vedľajšie postavy spomenul iba okrajovo, pretože som si ich nechal na túto, keďže tu hrajú oveľa väčšiu roľu. Nevravím o nikom inom ako o Harrym Osborovi (James Franco) a Mary Jane (Kirsten Dunst). Obe veľmi pre príbeh dôležité a od prvého dielu zmenené. Harry rieši ako sa pomstiť Spider-Manovi, no a Mary Jane zase rozmýšľa nad Petrom Parkerom, teraz už ale ako potenciálnom priateľovi.
James Franco hrá Harryho dobre, jeho postava je ešte k tomu skvelo napísaná. No to by bolo možno k nemu aj všetko. Čo je vcelku ironické, keďže hrá vo filme celkom veľkú časť. Čo ale Mary Jane? Tento film je prakticky o nej (film začíname aj končíme s pohľadom na ňu). Bohužiaľ, keďže sa jedná o skvelú komiksovú postavu, z prevedenia Kirsten Dunst som bol sklamaný. Výzorovo bola tichá myška, no a aj sa tak správala. No a keď sledujete pokračovanie, kde sa k nej chce stále hlavný hrdina dostať, tak sa už pýtate, prečo?
No a možno je to práve jej postava, ktorá mi na filme vadila najviac. Všetko ostatné je totižto v tomto filme priam dokonalé. Neočarujúce efekty z prvého dielu sú preč a tu ich nahrádzajú také, na ktoré si spomeniem aj o ďalších 13 rokov. Spider-Man pritom vôbec nemá viac bojových scén ako v predošlom dieli. Sú však dramatickejšie a majú šťavu.
Zlepšenie a Spider-Manov charakter
Rovnako aj hudba sa zlepšila. Ikonická znelka je stále tam, no celková hudba dokázala zaujať. Strih je lepší, kamera ponúka skvelé zábery, no a dokonca tu máme aj pesničky, ktoré filmu opäť len pomohli. Poďme ale k tomu dôvodu, prečo je tento film naozaj lepší. Prečo je tento film viac. Načrtol som to vyššie, Spideyho a Petrov charakter.
V komikse je riešený humorom, tu presne naopak, no rovnako účinne. Ak bol Spider-Man vytvorený na stotožnenie sa s čitateľom, v tomto filme je ukázaný najlepšie. Neukazuje sa nám však len charakter Spider-Mana. Ukazuje sa nám charakter nás, ľudí. Spider-Man je reflexia každého z nás. Čo je bohužiaľ smutné v tomto prípade, lebo ani on ako superhrdina nezvládne všetko, no sú to práve tieto metaforické komiksové príbehy, ktoré filmy zapisujú na najvyššie priečky (pomrkávam týmto aj na najnovšiu Wonder Woman).
No a vlastne, keď si uvedomíte túto filmovú metaforu, už len hltáte každú scénu, ktorá sa objaví. Tak poďme rovno na pána, ktorý za to v tomto prípade môže. Alfred Molina si záporáka Doctora Octopusa zahral najlepšie ako mohol. Celý jeho zrod (výborne zvládnutý vďaka hororovej skúsenosti režiséra) a jeho chovanie vám umožňuje naozaj záporáka vnímať, a má to na svedomí aj Molina. Ak si to má rozdať so Spider-Manom, tak efektne. No a ako som už spomínal, na bitky Spider-Man vs. Doc Oc sa dá pozerať od rána do večera.
Zhrnutie
Nebojte sa, túto recenziu neukončím bez toho, aby som spomenul asi jednu z najikonickejších scén vo filmovej histórii. Zastavenie vlaku je stále dychberúce. Ak scéna, kde nedýchate ani 13 rokov po jej natočení u vás stále funguje, viete, že ste to urobili dobre. K tomu sa naozaj vyjadrovať ani nedá, treba to zažiť.
Týmto by som už moju recenziu aj pomaly ukončil. Určite ste si všimli, že som nešiel tak do podrobna, ako v prvom dieli. Dôvod je taký, že si tento film na toľko vážim, že si naň spoilery netrúfam písať ani po toľkých rokoch. Spider-Man 2 išiel naozaj do hĺbky. Rieši veľké problémy, ktoré dokonca odrážajú bežný život človeka. Ukazuje vám všetky stránky riešenia daných problémov v najlepšom možnom štýle (strata schopností absolútne vynikajúca). Výborný záporák spolu s vedľajšími postavami. Humor, dráma, emócie. Finále pri ktorom nedýchate. Čo viac si od pokračovania komiksového filmu priať, ako len takéto parádne prekonanie. 9/10
P.S.: Druhá recenzia je teda za nami. Dúfam, že sa vám páčila. Ďalší štvrtok sa pozrieme na zakončenie tejto trilógie, ktoré to ani po toľkých rokoch jednoduché nemá. Dovidenia o týždeň.
Aký je váš názor na túto komiksovú parádu? Páčil sa vám tento film rovnako ako mne? Vaše názory nám píšte do komentárov.