Ako sa prvý film so Spider-Manom drží po 15 rokoch?
Verili by ste tomu, že od prvého filmu so Spider-Manom ubehlo už toľko rokov? Spider-Man, jedna z najpopulárnejších komiksových postáv sa v roku 2002 dočkala prvého filmového spracovania. Filmové práva odkúpili Columbia Pictures, ktorí sa teda dali do roboty. No a práve vďaka tomuto filmu sa zo Spider-Mana stal fenomén. Ak ste tohto pavúčieho muža dovtedy nepoznali, po premiére filmu ste už o ňom vedeli všetko.
Komiksový filmový žáner v tej dobe nemal vôbec blízko k tomu dnešnému. Jediný film, založený na komiksovej predlohe, ktorý vtedy získal mimoriadny úspech bol X-Men. Dovtedy mali ľudia v pamäti iba starého Batmana a Supermana. Štúdio Columbia Pictures sa však nebálo, urobilo si veci po svojom a aha, dnes tu rozprávame o menšej filmovej legende. Prvý Spider-Man film sa skutočne podpísal na každom z nás.
Pre mňa je tento film bránou k celej mojej Spider-mánii. Ak by som povedal, že Spider-Man nebol môj najpozeranejší film keď som bol malý, asi by som klamal. Tento film ma predstavil k hrdinovi, ktorého som si veľmi obľúbil a neskôr začal spoznávať lepšie. Ako sa však na film pozerám po toľkých rokoch? Vnímam ho už úplne inak (možno preto, lebo už doma neskáčem po sedačkách v Spider-Manovom kostýme), no je stále taký dobrý, ako si ho pamätám.
Stále jeden z najlepších origin filmov
Myslím, že sú len dve pravidlá, kedy bude komiksový film fungovať. Buď presne následujete komiks a ste si istý každou gýčovou situáciou, alebo si ho pretvoríte na niečo vlastné a komiksom sa iba inšpirujete. No a síce sa teraz štúdia snažia práve o tú prvú kategóriu, tento Spider-Man krásne zapadol do tej druhej. Film má toho s komiksom málo spoločné, no funguje výborne.
Prečo nechcelo ísť štúdio na istotu podľa komiksu? Pravdepodobne sa báli (ako Stan Lee pri tvorení Spider-Mana), že film s tínedžerským superhrdinom teraz práve nebude najlepšie prezentovanie. Ak si spomínate, áno, Peter Parker v tomto filme začína ako stredoškolák, no už po polovici filmu sa ho odtiaľ štúdio snažilo čo najrýchlejšie dostať preč. Predsa len, ani herci nevyzerali zrovna na 16 rokov. Dostali sme teda príbeh trošku vyspelejšieho Petra Parkera.
Hneď na začiatku filmu k nám Tobey Maguire rozpráva o tom, že to čo uvidíme je iba obyčajný príbeh o láske. A má naozaj pravdu. Ak Peter rieši niečo iné okrem Spider-Manovských vecí, je to práve jeho vzťah s Mary Jane, ktorú si v tomto filme strihla Kirsten Dunst. Prvý akt filmu nám teda predstavuje tento aspekt, no kombinuje ho s komiksovými vecami. Aby som nezabudol. Ešte pred samým začiatkom filmu nás privíta úžasné intro, v ktorom hrá neskutočná main theme od Dannyho Elfmana.
Spider-Manov zrod je v tomto filme asi jedna z najlepších vecí. Tak dobrý origin nebol ukázaný ani v už spomínaných X-Menoch. Od skvele natočeného kusnutia pavúka až po jeho kompletnú transformáciu. No a tu som určite rád, že Peter sa nevydal cestou ako v komiksoch. Motív ostal rovnaký, no reálnejší. V komikse totižto ide Peter do akoby televízneho cirkusu, pričom vo filme sa ide biť do klietky. No a azda nemusím hovoriť, prečo to bol dobrý ťah.
Otočenie v druhej polovici
Následné zastrelenie strýka Bena a dolapenie páchateľa sú už naozaj scény, ktoré filmu pridávajú dušu. No a keď vidíme Petra prvýkrát lietať na pavučine, vieme, že sledujeme Spider-Mana. Tento film sa však lusknutím prsta po prvej hodine zmení o 180 stupňov. Ako som povedal, štúdio ho chcelo dať čo najrýchlejšie von zo školy, a tak sa aj stalo. V rýchlej montáži sa nám zrazu predstavuje hrdina New Yorku, Spider-Man. A to je určite škoda, pretože sme nemali šancu vidieť prechod z chlapca na mestského hrdinu.
Všetko nám film vyrozprával v pár minútach. Na to však rýchlo zabúdame, lebo nám je predstavená skvelá postava Jonaha J. Jamesona, ktorého si zahral oscarový J.K. Simmons. No a, ak ste tento film videli viete, že práve tento chlapík je asi najlepšia časť celého filmu. Simmons Jamesona jednoducho zachytil perfektne, a filmári ho dokázali naplno využiť (asi aj preto sme ho už v ďalších reštartoch nevideli).
V druhej tretine však tento film spomaľuje a nedostávame veľkú časť Parkera a ani Spider-Mana. Príde jedna sekvencia, zručne natočená a to je všetko. Bohužiaľ, táto sekvencia je práve prvý stret Spider-Mana s hlavným záporákom Greenom Goblinom. No a aby som sa dostal aj k nemu. Myslím, že Green Goblin možno mal dobré motívy byť super záporákom, no zlyháva.
Dobro-zlý záporák
Keď prelieta na svojom vznášači, vyzerá super, no to je k nemu asi všetko. Jeho celkové boje proti hrdinovi jednoducho príliš rýchlo vyplávajú na povrch. Ich boje mohli byť v celom filme oveľa lepšie, ak by scenáristi poriadne využili ich puto (pre Petra bol predsa niečo ako druhý otec). To sme však nedostali, no na prvého Spider-Manovho záporáka na plátne to zlé nie je. Pretože čoskoro sa dostávame do finálneho aktu, ktorý je v mojich očiach doteraz jeden z najlepších v komiksovom filme.
Peter musí urobiť ťažké rozhodnutia, ktoré mu pripraví práve Goblin. No a už keď si myslíte, že ste videli vo filme to najlepšie, zrazu príde scéna, kde si to Goblin so Spideym rozdá na férovku. No a ak tento film pozeráte s detskými očami, viete, že ten boj bol naozaj surový. A to je veľká poklona pre režiséra Sama Raimiho, že sa ju do tohto filmu odvážil dať. Každopádne, celý koniec filmu je naozaj dobrý, aj keď už vtedy nás tvorcovia nabádali na pokračovanie.
Zhrnutie
Ak by som mal teda tento film v rýchlosti zhodnotiť, je naozaj skvelý. Bohužiaľ, sú v ňom veci, ktoré vidieť nepotrebujete a mohli byť nahradené niečím zaujímavejším. Na Petrovi nám záleží, no na Spider-Manovi? Myslím, že ani nie. Spideyho scény sú efektívne, no po toľkých rokoch už ani nie sú zaujímavé, pretože efekty v tomto filme už nikoho neohúria. No a to je vlastne aj menší problém tohoto filmu, Spider-Man je v podstate nezaujímavý.
Keď sa bije, nehláškuje ani nevtipkuje, a je to vlastne iba nadprirodzený chlapík v meste. Toto je vec, kedy sa práve štúdio malo riadiť komiksom. Keď si predsa Peter nasadí svoj kostým, všetky trápenia a bolesť sú preč, a užíva si svoje „druhé ja“. Keď je Spider-Manom, osobné problémy neexistujú, no a toho sme sa vo filme naozaj ani nedočkali. Peter rieši vzťahy, Spider-Man by mal logicky ísť druhou cestou. No a síce film svoje srdce má, nie je také veľké, aké by mal hlavný hrdina mať.
A aj Petrove neustále debatovanie s Mary Jane už postupne začína liezť na nervy. To sú naozaj ale veci, ktoré sa inému ľúbia a inému zase nie. Aby som to ešte celé zhrnul, tak James Franco bol vo svojej roli celkom dobrý, Dafoe rovnako a Dunst sa snažila. Hudbu okrem vynikajúcej main theme nepočuť a efekty bohužiaľ zle zostarli. Príbeh a vlastne predstavenie hrdinu nie je možno najlepšie, no funguje skvelo! Hlavne je to však skvelý začiatok pre to, čo ešte následuje. Spidey je teda po 15 rokoch stále výborný a odnáša si bodovanie 8/10!
PS: Určite nezabudnite prísť aj o týždeň. Cesta za filmom Spider-Man: Homecoming pokračuje s recenziou na Spider-Man 2!
Aký je váš názor na tento film? Súhlasíte s mojou recenziou? Napíšte nám do komentárov.
https://rewind.sk/spider-man-2-retro-recenzia/
Tak to ma veľmi potešilo že ste začali aj s takými to recenziami…teším sa na ďalšie pokračovania…
Mohli by ste časom napísať retro – recenzie aj k Batman filmov a začať od toho z roku 1989…veľmi ma zaujíma váš názor aj k týmto filmov.
Ďakujem pekne za pozitívnu odozvu, určite do budúcnosti plánujeme ;)