Star Wars: Príbehy rytierov Jedi RECENZIA – Dave Filoni bol v podstate žiakom Georga Lucasa, „otca“ Hviezdnych vojen. Animovanú tvorbu kontroloval už od roku 2005 a teraz sa k nej vracia aj mimo hraných seriálov (Mandalorián). Na Disney+ tak prináša 6 krátkych príbehov, ktoré nám kreatívne dopĺňajú deje z predošlých známych projektov. Dokázal opäť, že touto tvorbou má čo povedať?
V popredí sú dve známe postavy
Názov síce evokuje, že by sme mohli vidieť línie viacerých osôb, u ktorých prevláda sila, zameral sa však predovšetkým na dve. Sú nimi knieža Dooku a Ahsoka Tano, každému patria po tri epizódy. Neznamená to ale, že sa nedozvieme viac aj o osudoch postáv, ktoré zo sveta praďalekej galaxie milujeme alebo sme si kládli otázku, ako dopadli medzi jednotlivými trilógiami (napríklad Yaddle).
Príbehy, ktoré má Dooku sú síce neskoršími, začnem ale nimi. Odohrávajú sa v rozmedzí niekoľkých desaťročí, aj napriek nim však dokážu porozprávať ucelený oblúk. V prequelovej trilógii bola táto postava vykreslená ako arogantná, tu však vidíme, koľko vrstiev (a bolesti) sa v ňom skrývalo.
Dookuov pád na temnú stranu
Konečne sa pozrieme aj do obdobia pred Skrytou hrozbou. Mladý Quin-Gonn je vykreslený perfektne, presne ako omladená verzia herca. Dokonca aj dabingové cameo potešilo. Ďalej sledujeme misiu s Mace Windu. Pri každej z nich knieža prepadá k momentom, ktoré ho ťahajú k temnote a čoraz menej súhlasí s postupmi Senátu.
Všetko sa prelomí v (jeho) tretej časti. Zdrvený smrťou svojho padawana, kde absolútne precítime atmosféru a jeho zármutok, prepadá temnej strane úplne. Pod vedením Darth Sidiousa sa z neho stáva sithský lord, nie je to však pre neho taký triumfálny moment ako sme si doteraz mysleli, je plný temnoty jeho vlastnej.
Ahsoka ovládala Silu odmalička
Ahsoka už dostala príbehov dostatok a chystá sa jej vlastný seriál. Konečne sme ju však videli od jej najmladších rokoch, už ako bábätko dokázala, že je mocným používateľom Sily. Tréning pod Anakinom skvele nadviaže aj odkáže na seriál Clone Wars, čo sa tu deje opakovane (k veľkému potešeniu fanúšikov).
Vidieť môžeme aj jej drsnejšiu a skrytejšiu stránku. Ak však musí ochraňovať ľudí pred Inkvizítormi, vykazuje veľké odhodlanie. Ostrieľaný fanúšik by si mohol povedať, že takáto dejová linka jej nepatrí a Filoni opäť prepisuje stránky kníh. Ale koniec koncov, sú to jeho vlastné texty…
Prepojenie s Clone Wars pre potešenie nejedného fanúšika
Animácia je presne taká, na akú sme zvyknutí z klonových vojen. Na rok 2022 by sa mohla zdať mierne zastaralá, ale vo väčšine momentov práve podčiarkuje čaro rozprávaného. Je pravdou, že človek si naplno užije Príbehy rytierov Jedi iba ak videl Clone Wars, inak by sa mohol cítiť v niektorých dejoch mierne stratený (alebo by sa mu mohlo zdať, že nikam nevedú…).
Dostali sme 6 epizód v dĺžkach od 13 do 19 minút. Kratučké časti však dokážu vyrozprávať pocitovo viac vecí, ako to dokázali niektoré neskoršie filmy z tohto sveta. Až na zopár malých detailov a zakopnutí si poviete, že áno, toto je spôsob, akým by sa mali robiť Star Wars.
Star Wars: Príbehy rytierov Jedi RECENZIA – Zhrnutie
Zlá várka je síce priamym pokračovaním či spin-offom Clone Wars, tieto príbehy však boli ich poriadnym previazaním. Dostali sme epické momenty, nový náhľad na známe postavy a hlavne poriadnu dávku emócií. Sila v mojom hodnotení nemá balans, ani po dlhšom uvažovaní neviem definitívne povedať, či udeľujem hodnotenie 8,5 alebo až 9/10.
Bad batch je na daleko nizsej urovni, robene akoby pre mladsieho (10r) divaka (podobne ako Obiwan). Tales of jedi je to prave orechove zo sveta SW a napriek svojej kratkosti zahanbilo vsetky hrane serialy vratane aktualneho Andor. Toto si kludne mozu pozriet tvorcovia Im Groot, ako sa robi „nizkominutovy“ serial :) Imho 10/10, lepsie to byt nemohlo.. teda mohlo, keby dostali plnohodnotne serialy obaja.