Ako sa hovorí, niet nad klasiku. A čo sa kinematografie týka, platí to dvojnásobne. Niektoré filmové trendy sú vítané, niektoré nie. Dnes sa práve v tomto článku pozrieme na tie veci, ktoré na súčasných filmoch divákom najviac prekážajú!
8. Vtĺkanie feminizmu
Jedným zo súčasných trendov je to, že tvorcovia preferujú ženské hlavné hrdinky pred tými mužskými. A v niektorých prípadoch to vôbec nie je na škodu. Napríklad už Ridley Scott koncom 70. rokoch vedel, že Ellen Ripleyová bude tým najlepším protivníkom Votrelca (1979).
Lenže všetko treba robiť s mierou. Napríklad film Barbie (2023), z ktorého sa vykľul kasový trhák bol mnohými divákmi kritizovaný práve kvôli tomu, že tvorcovia vyvyšovali ženské a znehodnocovali to mužské pohlavie. Pritom sa to stalo vo filme, od ktorého každý čakal len neškodnú zábavu.
7. Presadzovanie LGBT ideológie
Čo sa orientácie týka, filmy boli v minulosti veľmi striktné. V romantických komédiách sa riešili hlavne heterosexuálne vzťahy. Napríklad romantická komédia Daj mi tvoje meno (2017) s Timothéem Chalametom bola skvostná a divákov veľmi potešila. Lenže všetkého veľa škodí.
Hlavne streamovacie spoločnosti ako sú Netflix či HBO tvoria prevažne projekty, v ktorých je jasne vidieť pretláčanie komunity LGBT. Pričom práve s ideológiou LGBT ľudí sa nie každý stotožňuje. Nejde len o orientáciu, ale aj o zmenu pohlavia. Najväčším problémom je to, že sa tieto filmy tvoria len kvôli publicite. V takomto prípade už ide skôr o zneužívanie inak orientovaných ľudí či nebinárnych osôb.
6. Presadzovanie hercov rôznych rás do úloh, na ktoré sa nehodia
Už od konca segregácie v USA sa vo filmovej brandži presadilo mnoho hercov tmavej pleti. Medzi tie najznámejšie herecké osobnosti patria Will Smith, Samuel L. Jackson, Denzel Washington a pod. Títo herci si ale vyberali role, ktoré im boli presne šité na mieru a v tom je ten rozdiel.
Opäť ide hlavne o streamovacie spoločnosti, ktoré sú schopné vytvoriť aj remake nejakého iného filmu a obsadiť doň herca inej pleti, aby dosiahli istú politickú korektnosť. Poprípade sa snažia o vyburcovanie nejakých negatívnych emócií, ktoré by daný film spropagovali, čo je snáď ešte horšie.