Vychytávky v podobe všemožných aplikácií a služieb dávajú ľuďom stále väčší pocit bezpečia. Opak je však pravdou a dnešný svet nie je ani zďaleka tak bezpečný, ako sa zdá. Nie nadarmo sa mojou obľúbenou vetou stalo práve “Kreativite sa medze nekladú”. Veď uznajte sami, akí nápadití a kreatívni sú samotní zlodeji. Po tom, ako zistíš, že pri sebe nemáš svoj telefón, treba v prvom rade podniknúť krok číslo jedna – spomenúť si, kde si ho položil. Jednoduché, a pritom tak náročné. Nie raz sa mi stalo, že som si po tme svietila baterkou a hľadala mobil, ktorým som si vlastne svietila. Prisahám, už nie som blond, a na moju obranu, takéto situácie sa stávajú aj bežným smrteľníkom!
Srandy ale bokom. Denne ľudia zažívajú momenty, kedy naozaj k odcudzeniu iPhonu došlo. Po ňom majú majitelia jablkových zariadení možnosť, ako sa práve k tomu svojmu dostať.
Find my iPhone – služba na nezaplatenie?
Pár rokov dozadu, po zavedení služby Find my iPhone, v preklade Nájdi môj iPhone, klesli krádeže telefónov v Spojených štátoch o 30%. Zlodeji zrejme zistili, že ich jednoducho vystopujú, a tak im bol “nový” telefón akurát tak na dve veci. Na nič a na náhradné diely. Pokiaľ by si vybral možnosť číslo dva, šance na nájdenie všetkých potrebných súčiastok sa znižujú takmer na nulu. Nechcem byť ale príliš pesimistická, Instagramový citát mi raz povedal: “Nádej umiera posledná”, a tak možno aj ty raz získaš každý jeden dielik a dostaneš možnosť postaviť si tie najzložitejšie puzzle. Všetko je len o uhle pohľadu. A pokiaľ by sme žili v rozprávke od Disney, telefón by zlodej po zistení, že ho nijako nevyužije vrátil. Samozrejme, do slečny, ktorej ho ukradol, by sa zamiloval, a žili by spolu šťastne, až pokým by sa nerozhodol ukradnúť Android.
Okrem zvýšenej šance na nájdenie telefónu tak táto služba umožnila všetkým v podobných situáciách zahrať sa na akéhosi detektíva v skutočnom živote. Byť na stope zlodejovi a predstavovať si jeho teatrálne odhalenie, je predsa celkom adrenalínový zážitok. Pokiaľ teda nie si úplný kretén a nemyslíš si, že prebehnúť si nastavenia telefónu je úplná zbytočnosť a strata času, Find my iPhone si si už rozhodne zapol.
Aj nájdenie iPhonu má svoje muchy
Množstvo ľudí však apeluje na spoločnosť, aby aplikáciu prepracovala, nakoľko sa vo vypnutom alebo vybitom stave telefón vystopovať nedá. Aj tu ale stačí čo i len kúsok zdravého rozumu na to, aby sme si uvedomili, že sa občas stáva, že keď zariadeniu dôjde šťava, tak sa jednoducho vypne, čím automaticky prestávajú fungovať jeho funkcie, aplikácie a služby.
V každom prípade je aj tak najlepšie oznámiť to polícii. Samozrejme nie to, aký si zábudlivý a nevieš, kde máš telefón, ale to, že sa pravdepodobne dostal do rúk s dlhými prstami. Ak budú mať páni v zelenom dobrú náladu, pomôcť ti môžu dokonca s nefalšovaným úsmevom. Telefón možno ani po nahlásení späť nezískaš, ale pokiaľ by sa stal súčasťou trestnej činnosti, si krytý!
Samotná služba ale naozaj dokáže pomôcť pri vystopovaní telefónu, aj keď v prvom rade ide o akési budovanie povedomia, že sa kradnúť iPhony rozhodne neoplatí, pretože ich zlodej či nálezca nedokáže bežne chápaným spôsobom používať. Ak ti však len z vrecka vypadol na menej rušnom mieste, šance sa využitím služby zvyšujú! A pokiaľ si zvolil aj nejaké premakané kryty na iPhone, nemusíš ho mať po páde dokonca nijako poškodený. Tak nevešaj hlavu a pamätaj: “Nádej umiera posledná!”