Slovenskí politici na Instagrame otvorene vyzývajú na stávkovanie, ide o podvrh
Instagramový profil gamble_prophet šokuje videami, na ktorých slovenskí polici otvorene hovoria o tipovaní na zápasy.
Viac ako sedemtisíc odberateľov sa na produkcii dôveryhodných videí s využitím umelej inteligencie skôr zabáva, ide však o nebezpečný precedens. Pod zámienkou vtipného obsahu podsúva internetovej verejnosti tému hazardu ústami a hlasom známych tvárí, hoci takáto činnosť je protizákonná hneď z niekoľkých dôvodov.
Šimkovičová: Keď automaty, tak slovenské
Igor Matovič na videu tvrdí, že už desať rokov hrá všetko od bakarátu po automaty a keby chcel prestať, prestane. Každá sekunda bez hazardu je premrhaná šanca, hovorí.
„Počuli ste už o niekom, koho by zabili automaty? Ja tiež nie,“ konštatuje vo videu ministerka kultúry Martina Šimkovičová. „Keď už automaty, tak slovenské,“ dodáva.
Robert Fico vo videu ďakuje „kriplovi“, kvôli ktorému zmeškal finále majstrovstiev. Mohol mať vraj zostavený fajn betbuilder na strelcov, ale je mu to „úplne na chuja“.
Andrej Danko zasa tvrdil, že v rulete vyhráva z 50 percent červená a z 50 percent čierna, teda staviť na obe naraz je stopercentná garancia výhry.
Peter Pellegrini hovorí o tom, že keď ti frajerka vyčíta, že priveľa míňaš na stávkovanie, máš jej dokázať opak a požiadať jej rodičov o peniaze na svadbu.
Na videách s nečakanými priznaniami o závislosti na stávkovaní nachádzame aj Erika Tomáša, Michala Trubana, Richarda Sulíka, Zuzanu Čaputovú, Michala Šimečku, Jána Slotu, Mariána Kotlebu, Štefana Harabina, Mikuláša Dzurindu či Andreja Kisku.
Znie vám to ako nepravdepodobné? Samozrejme, že to nie je reálne, hoci videá zverejnené na profile gamble_prophet tak nielen vyzerajú, ale najmä znejú. Autor príspevkov použitie umelej inteligencie pre hlas priznáva hneď v úvodnom popise svojho videa. Hneď na to však konštatuje, že až 99% hráčov skončí pred veľkou výhrou a pridáva link na Linktree s konkrétnymi odkazmi na online kasína s free spinmi.
Deepfake, AI a podvrh
Nejde o deepfake ako taký, pretože vo videách nie sú vymenené tváre. Formou „slepého dabingu“ sú do úst osobností vkladané slová, ktoré nikdy nepovedali. Na prvé počutie ide skutočne o ich vlastné hlasy, až pri lepšom skúmaní možno odhaliť, že zvuk nepasuje na video a hlasy neznejú celkom prirodzene.
Napriek tomu sú pre mnohých celkom dôveryhodné. V ére päťsekundovej pozornosti publika už ľudia nevenujú pozornosť detailom.
TIP: Slováci sú na ňom závislí. TikTok dotlačili k zúfalému kroku, museli zmeniť aplikáciu
Admin: Účelom je satira na hazardné hry
Anonymného admistrátora profilu sme sa v správe pýtali, aký je účel tohto profilu; či a ako tento profil generuje finančné výnosy a či sa už stretol s reakciami zneužitých osôb.
Na naše otázky zatiaľ administrátor neodpovedal, prípadné odpovede vydáme v rámci aktualizácie tohto príspevku.
Aktualizácia: Administrátor profilu nám poskytol odpovede na všetky otázky. Tvrdí, že účelom je satira na hazardné hry a obsah negeneruje žiadne zisky.
„Zatiaľ som jedine dostal reakciu od Richard Sulíka. Okrem toho ma kontaktoval Duklock, či by som stiahol video,“ tvrdí administrátor.
Slovensko sa s hazardom nemazná
Stávkovanie a vôbec hazard sú na Slovensku prísne regulované Zákonom o hazardných hrách č. 30/2019 Z. z., pričom inšpekcia si dáva pozor na akékoľvek nelegálne propagovanie neschválených kasín. Napriek tomu k nim ľudia nachádzajú cestu práve vďaka sociálnym sieťam, na ktoré majú slovenské inštitúcie obmedzený alebo žiadny dosah.
Gambling je regulárna závislosť, ktorá môže mať fatálne dôsledky. Ako uvádza portál Zodpovedne.sk, riziko online gamblingu u detí a dospievajúcich znižuje ťažší prístup k finančným prostriedkom. Časť tínedžerov však už používa elektronické bankovníctvo. Niektoré deti môžu zneužiť kreditnú kartu svojich rodičov.
Občianske združenie Život bez závislosti upozorňuje, že závislí ľudia sa často snažia zakryť svoj stav, no závislosť od gamblingu môže byť ťažké utajiť. Stávkovanie zasahuje do mnohých oblastí života, od financií po vzťahy a duševnú kondíciu.
„Pomocou správnej liečby je závislosť od gamblingu zvládnuteľná. Na rozdiel od niekoho, kto je závislý od jedla, ty k svojmu prežitiu predmet svojej závislosti nepotrebuješ. Jednoducho sa potrebuješ naučiť, ako rozvíjať zdravý a vyvážený vzťah k peniazom.
Je dôležité, aby si s hraním prestal úplne, keďže príležitostné hranie ťa môže priviesť k recidíve. Program uzdravovania ti môže pomôcť rozvíjať kontrolu impulzivity. Vo všeobecnosti sa závislosť od gamblingu lieči podobnými metódami ako iné závislosti.“